کد مطلب: ۲۵۵۳۵۲

درآمد عشایر تا آخر برنامه ششم ۲ برابر می‌شود

درآمد عشایر تا آخر برنامه ششم 2 برابر می‌شود

قائم‌مقام سازمان عشایری گفت: درآمد ماهیانه جامعه عشایری کشور یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که تلاش می‌کنیم تا آخر برنامه ششم این رقم دو برابر افزایش یابد.

قائم‌مقام سازمان عشایری گفت: درآمد ماهیانه جامعه عشایری کشور یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که تلاش می‌کنیم تا آخر برنامه ششم این رقم دو برابر افزایش یابد.

‌به گزارش تجارت‌نیوز ، علایی‌مقدم در مراسم معارفه مدیر کل امور عشایری استان اردبیل اظهار کرد: در بین سه گروه هدف جامعه اعم از شهری، روستایی و عشایری جامعه عشایری از سابقه و دیرینگی کهنی برخوردار است، به طوری‌که از سال ۱۲۴۵ تاکنون براساس آمار و اسناد ۳۸ درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می‌دادند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع اقلیمی و پهناور بودن کشور عشایر با کوچ خود همواره به دنبال آب مجازی و استفاده از منابع طبیعی به نفع تولید و رونق اقتصادی بوده به طوری‌که در حال حاضر ترکیب جمعیتی کشور نشان می‌دهد که دو درصد جامعه را جمعیت عشایری تشکیل می‌دهد.

قائم‌مقام سازمان عشایری‌ بیان کرد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری کشور نه تنها بی‌دست و پا نیستند بلکه در بهره‌وری نیروی انسانی در سطح دنیا نظیر ندارند، به طوری‌که از ۱۶۴ میلیون هکتار اراضی قابل کشت کشور که حدود ۱۵۰ میلیون هکتار آن در اختیار بخش کشاورزی است و ۷۵ درصد منابع آب در اختیار این بخش است از ۸۴ میلیون هکتار مراتع در کشور ۳۴ میلیون هکتار آن در اختیار جامعه عشایری است که برای تولید مولد از ان استفاده می‌کنند.

علایی‌مقدم گفت: عشایر کشور در ۱۵ هزار سامانه پراکنش دارند به طوری که با توکل بر خداوند و تکیه بر مرتع و دام زندگی عزتمندانه‌ای را سپری می‌کنند، به طوری‌که جامعه عشایری کشور کم‌توقع و در عین حال همواره پشتیبان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: از ۸۶۰ هزار تن گوشت تولیدی در کشور ۱۹۰ هزار تن آن که ۲۵ درصد را شامل می‌شود به دست غیرتمند عشایر تولید شده که به طور متوسط نیاز بخشی عظیمی از مردم کشور را تامین می‌کند.

قائم‌مقام سازمان عشایری نقش عشایر را در بهره‌وری بیشتر و تامین امنیت غذایی بی‌نظیر خواند و اضافه کرد: عشایر ما در ۱۵ هزار سامانه بدون کوچکترین خلل و یا دستگاه انتظامی و نظارتی با قدرت و صلابت در عرصه تولید و تامین امنیت غذایی کشور نقش‌آفرینی می‌کنند و همواره از ابزارهای قانونی به نفع رفاه مردم استفاده کرده‌اند.

علایی‌مقدم خاطرنشان کرد: در طول پنج برنامه گذشته توسعه کشور تنها یک بار از عشایر نام برده شده بود که با تلاش و جدیت دولت و مجلس در برنامه ششم ۱۷ بار از عشایر نام برده شده و در قالب ۱۷ حکم قانونی درصدد حمایت از جامعه عشایر هستیم.

وی تولید ۳۵ درصد صنایع دستی، ۴۰ درصد فرش دستبافت را به همت جامعه عشایری یادآور شد و گفت: نرخ باسوادی در بین جامعه عشایری به ۶۴ درصد رسیده است.

قائم‌مقام سازمان عشایری رویکرد سازمان عشایری ایران را در سال‌های اخیر در حمایت و افزایش میانگین درآمد جامعه عشایری یادآور شد و بیان کرد: در حال حاضر این سرانه درآمدی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که در برنامه ششم توسعه تلاش می‌کنیم این رقم به دو برابر افزایش یابد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.