کد مطلب: ۴۴۲۸۴۸

بدری مطرح کرد:

گزارش دیوان محاسبات از انحراف ۴.۸ میلیارد دلار در بودجه ۹۷

گزارش دیوان محاسبات از انحراف ۴.۸ میلیارد دلار در بودجه ۹۷

یک نماینده مجلس گفت: گزارش دیوان محاسبات کشور در مورد تفریغ و عملکرد بودجه سال ۹۷ از انحراف نزدیک به ۵ میلیارد دلاری دولت حکایت دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:‌ گزارش دیوان محاسبات کشور در مورد تفریغ و عملکرد بودجه سال ۹۷ کل کشور به ویژه بخش مربوط به نحوه هزینه کرد ارز دولتی ۴۲ هزار ریالی از انحراف قابل توجه دولت حکایت دارد.

وی با انتقاد از حیف و میل بیت‌المال که در نتیجه سوء مدیریت دولت حاصل شده است، گفت: بر اساس رسیدگی‌ها و داده‌کاوی اطلاعات مندرج در سامانه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بابت واردات کالاهای اساسی و غیر اساسی در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۱ میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ارز به نرخ دولتی ۴۲ هزار ریالی تامین شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: متاسفانه اشخاصی علی رغم دریافت ۴ میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار وارداتی را انجام نداده‌اند. اشخاصی دیگر در تعیین ارزش کالاهای وارداتی بیش اظهاری نموده‌اند که این اقدام خلاف قانون موجب دریافت حداقل ۱۷۲ میلیون دلار بیش از ارزش کالاهای وارداتی توسط اشخاص مذکور شده است.

وی گفت:‌ در شرایطی که بخش صنعت بیشترین نیاز ارزی برای تامین مواد اولیه و تجهیزات را داشته و کشور دست به گریبان تامین ارز کالاهای اساسی به ویژه غذا و دارو بوده و بدون توجه به شرایط کشور و تحریم ظالمانه استکبار جهانی، در سال ۹۷ معادل ۲ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار ارز به نرخ دولتی ۴۲ هزار ریالی به واردات کالاهای غیراساسی اختصاص یافته است.

بدری ادامه داد: این رقم هنگفت صرف واردات کالاهایی از قبیل نخ دندان، عروسک، اسباب بازی، تشک، لوازم آشپزخانه، لوازم بدنسازی، لامپ، درب قوطی، درپوش، غذای سگ و گربه، چوب بستنی، انواع خاک، پاک کننده و پارچه اختصاص شده که جای تاسف دارد.

نماینده مردم اردبیل با تاکید بر اینکه حیف و میل بیت‌المال نباید بدون پاسخ بماند اظهار امیدواری کرد که با ورود جدی دستگاه قضا زمینه و انگیزه تکرار چنین اقداماتی برچیده شود.

منبع: فارس

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.