کد مطلب: ۴۹۰۸۳۲

روحانی:

دولت به دنبال متعادل کردن نرخ ارز است / برای لغو تحریم‌ها نباید فرصت‌سوزی کرد

دولت به دنبال متعادل کردن نرخ ارز است / برای لغو تحریم‌ها نباید فرصت‌سوزی کرد

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت با همه توان به دنبال متعادل کردن نرخ ارز و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، گفت: هدف ما لغو تحریم‌ها و تعامل سازنده با جهان است و هر جا و هر فرصتی برای این کار مهیا باشد اقدامات خود را انجام خواهیم داد و هیچ‌کس حق فرصت‌سوزی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه دولت رو به پایان آمریکا در همه این سیاست‌ها با ما فاصله گرفت، گفت: اساس سیاست ما تعامل سازنده و یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تعامل گسترده با جهان است و آنهایی که تخاصم را شروع کردند، خودشان باید کنار بگذارند و هر موقع آنها از سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران دست بردارند، شرایط متفاوت خواهد بود.

رئیس جمهور اظهار کرد: آدمی را که دورانش رو به پایان است، از ابتدا تحریکش کردند و با تصورات کودکانه و توهم آمیز از برجام خارج شد و آقایی که جدید آماده گفته است می‌خواهم به برجام برگردم. این به عهده آنها است اگر به وظیفه عمل کردند می‌توانند راه جدیدی را انتخاب کنند.

روحانی در عین حال تاکید کرد که ما برنامه‌های خودمان را به اراده آنها پیوند نمی‌زنیم، این برنامه‌ها به اصول ما پیوند خورده‌اند. حال اگر آنها به سمت اصول ما حرکت کردند، راه باز است اما اگر نخواستند برنامه‌های ما که بر مبنای تداوم روند حاکمیت کنونی تنظیم شده، ادامه می‌یابد.

رئیس جمهور اظهار کرد: مبنای برنامه‌های ما نیز تولید، افزایش صادرات، بازگشت ارز صادراتی به داخل کشور و وفور کالا در داخل است که تداوم می‌یابد.

وی با بیان اینکه جهان شاهد اتفاق قابل ملاحظه‌ای در هفته گذشته بود، اظهار کرد: سیاست‌های متکبرانه‌ای که با تحقیر برخی از ملت‌ها و حتی برخی از ملت‌های منطقه ما که به صراحت آنها را گاو شیرده لقب داده بود و سیاست‌هایی که انزجار همه ملت‌های جهان و حتی مردمِ خودِ آمریکا را برانگیخته بود، در یک انتخابات، با مخالفت قاطع مردم مواجه شد.

روحانی خاطرنشان کرد: رژیمی که خواب سقوط نظام ایران را می‌دید، خودش به صورت بسیار حقیرانه‌ای ساقط شد و امروز همه کشورها جز چند کشور کوچکی که همیشه جزو اذناب این رژیم بودند شرایط جدیدی را پیش روی خودشان مشاهده می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در داخل کشورمان نیز در انتظارات جامعه و مردم شاهد تغییر و تحول هستیم، اظهار کرد: امروز انتظارات تورمی و رکودی به انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده تبدیل شده است. البته این امید بر مبنای این نیست که روابط کشورمان با آمریکا چگونه است چرا که اساس روابط ما با کشورهای همسایه و دوست می‌باشد منتها رژیمی که در آمریکا رو به پایان است به عنوان عامل مزاحم با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد و امروز احساس می‌شود که این عامل مزاحم در حال از بین رفتن می‌باشد و شرایط برای فعالیت کشورها بر مبنای مصالح و منافع خودشان آماده‌تر شده است.

روحانی با اشاره به روابط خوب کشورمان با کشورهای همسایه و دوست گفت: امروز احساس می‌شود که فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل بهتر با همه کشورهای دوست آماده‌تر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اشکال رژیم و دولت رو به پایان این بود که خیلی به سیاست بین‌الملل آشنا نبودند و تقریبا مجری دیکته‌های تندروهای داخلی و رژیم صهیونیستی بودند، اظهار کرد: با توجه کردن به نطق‌های این انسان در مجامع بین‌المللی نسبت به ایران، متوجه می‌شویم که همان جملات و تعبیرات و لغاتی را به کار می‌برد که رژیم صهیونیستی به کار می‌برد و همه مشکلات آن هم از اینجا نشأت گرفت که نتوانستند بر مبنای مصالح و منافع مردم آمریکا و حتی مصالح و منافع جهان تصمیم‌گیری کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: علت اینکه در انتخابات از رقیب خود عقب افتادند به خاطر ناتوانی در موضوع ویروس کرونا و دست انداختن آن به جای مقابله با این ویروس بود و به همین خاطر مردم آمریکا را با مشکلات زیادی مواجه کردند و علت دیگر به هم ریختن مناسبات و روابط با جهان بود. آنان حتی روابط با دوستان اروپایی و چین را به هم زدند.

رئیس جمهور بیان کرد: تحقیر آمریکا در سیاست خارجی یکی دیگر از عوامل عقب افتادن در انتخابات آمریکا بود. آمریکا هیچ‌گاه در تاریخ روابط بین‌الملل تا این حد در سازمان ملل و شورای امنیت مفتضح نشده بود. اینکه طرح‌هایی در سازمان ملل ارائه دهد و کسی به آن اعتنا نکند در تاریخ بی‌سابقه بوده است و مردم آمریکا به خاطر همین تحقیرها تصمیم به تغییر گرفتند.

روحانی احترام به حقوق ملت‌ها، عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها، مقابله با تروریسم، پایان یکجانبه‌گرایی و پایبندی به معاهدات را مبنای اصلی سیاست‌ جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: این سیاست‌ها تغییر نمی‌کنند و هر دولتی هم در آمریکا روی کار بیاید باز هم همین سیاست‌های خود را دنبال خواهیم کرد لذا سیاستی که جمهوری اسلامی ایران دیروز داشت امروز و فردا هم خواهد داشت. به دولت آمریکا بستگی دارد که چه مقدار به این سیاست‌ها نزدیک شود و یا از آن فاصله بگیرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، سیاست اکثر کشورهای مستقل و مهم جهان است، گفت: امروز همه کشورها با یکجانبه‌گرایی و تروریسم مخالف بوده و خواستار احترام در مناسبات و روابط بین‌المللی هستند.

او خاطرنشان کرد: فردی که دوره‌اش رو به پایان است برجام را بدترین توافق تاریخ می‌دانست و تحریکش کردند تا از آن خارج شود با این تصور کودکانه و توهم‌آمیز که در طول دو سه ماه می‌تواند ایران را سرنگون کند و آنهایی که جدیداً انتخاب شدند از ابتدا در تبلیغات خود اعلام کردند که می‌خواهند به برجام برگردند. ایران و 1+4 از ابتدا در برجام بودند و این بر عهده آنهاست که اگر به وظیفه خود عمل کنند می‌توانند راه جدید را انتخاب کنند.

روحانی گفت: در دولت دوازدهم بر اساس گزارش وزیر راه و شهرسازی 2500 واگن و لوکوموتیو به بخش حمل و نقل کشور اضافه شده و از طرفی در این هفت ماهه امسال علیرغم همه مشکلات جابه جایی کالا 6درصد نسبت به هفت ماهه پارسال افزایش داشته که حجم آن حدود 287میلیون تن بوده است. در این مدت ورود کالای اساسی و حمل آن 11.7درصد افزایش داشته و در این مدت 60 میلیون تن کالای اساسی جابجا شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برخی از دوستان به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند، گفت: بگذارید فضای بهتری که در ذهن مردم به وجود آمده باقی بماند و برخی‌ها موضوعات منافع ملی را به انتخابات کشور گره نزنند، تبلیغات و فضای انتخاباتی هیچ اشکالی ندارد اما باید توجه داشت که منافع ملی را نباید فدای انتخابات کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه دشمنان تحریم را به جنگ تروریستی تبدیل کردند و حتی تا مرز جنگ و از خط قرمز ما عبور کردند، گفت: آنان بزرگ‌ترین سردار کشورمان را ناجوانمردانه به شهادت رساندند و گروهی بودند که با فحاشی و بدنامی با مردم ایران صحبت کردند و امیدواریم مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که شاهد آن باشیم که کاخ سفید بر مبنای منافع مردم آمریکا و بدون تحقیر ملت‌های دیگر و با پایبندی بر تعهدات خود به مسیر صحیح برگردند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر کجا ببینیم شرایط برای لغو تحریم آماده است از آن استفاده خواهیم کرد، تصریح کرد: هدف ما لغو تحریم‌ها و تعامل سازنده با جهان است و هر جا و هر فرصتی برای این کار مهیا باشد اقدامات خود را انجام خواهیم داد و هیچ‌کس حق فرصت‌سوزی ندارد و از فرصت‌ها بر مبنای منافع و وحدت ملی استفاده خواهیم کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: در طول هفت سال گذشته بر مبنای تعامل با دنیا پیش رفتیم و ثمره آن را در سالهای 95 و 96 به خوبی مشاهده کردیم که این دوره از لحاظ شاخص‌های اقتصادی جزو بهترین شرایط در 40 سال گذشته بود. در تمام شاخص‌ها بر مبنایی که نظام جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده بود، با خواست رهبری پیش رفتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سه سال اخیر سیاست ما مقاومت و ایستادگی و گسترش صادرات و تولید بوده است، گفت: در این مدت علیرغم همه مشکلات تسلیم هیچ فشاری نشدیم و به رغم شرایط مالی متفاوتی که با گذشته داشتیم حدود 100هزار میلیون تومان به خاطر کرونا در اختیار مردم قرار دادیم و از آبان 98 تا امروز یک بسته حمایتی- معیشتی را به طور ماهیانه به مردم پرداخت می‌کنیم ضمن اینکه از اسفند پارسال تا امروز حقوق‌ها را افزایش دادیم و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین به انجام رسیده است و در عین حال توسعه کشور را هم دنبال کردیم.

روحانی گفت: در طول سال جاری 57هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص دادیم پس مسیر ما بر مبنای استفاده از شرایط برای بهبود زندگی مردم و کاهش فشار معیشتی بوده است.

رئیس جمهور با اظهار امیدواری از اینکه شرایط بهتری برای آینده پیش رو باشد، گفت: از هر فرصتی که به نفع منافع ملی و رفع تحریم باشد حتما استفاده خواهیم کرد و اینها جزو مباحث حزبی و جناحی نیست البته در هر گامی که بخواهیم برداریم حتما به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه خواهیم کرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت در هفت سال گذشته در برخی از زمینه‌ها گام‌های بسیار مهم و بی‌نظیری را برداشته است، گفت: یکی از این گام‌ها در زمینه بانک‌ها و پایان دادن به فعالیت موسسات غیرمجاز بود. ضمن اینکه در ماههای آینده موضوع ادغام بانکهای نیروهای مسلح به پایان خواهد رسید و همه آنها در بانک سپه ادغام خواهد شد و این کار بسیار مهمی در نظام بانکی کشور است.

رئیس جمهور یکی دیگر از اقدامات زیرساختی دولت را گسترش خطوط راه آهن در سراسر کشور دانست و گفت: امروز استان‌های مختلفی به راه آهن سراسری متصل شده است و دولت اتصال راه آهن خلیج فارس به دریای خزر و راه آهن ایران به افغانستان و همچنین راه آهن چابهار به زاهدان را با جدیت پیگیری می‌کند.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت با همه توان به دنبال متعادل کردن نرخ ارز و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، گفت: از همه وزرای اقتصادی که در سه سال جنگ اقتصادی با همه توان به میدان آمده و اقدامات بسیار بزرگی را انجام دادند سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم با تلاش بیشتر شاهد فعالیت‌های گسترده‌تری در ماه‌های آینده داشته باشیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در هفته گذشته جهان شاهد اتفاق قابل ملاحظه‌ای بود. سیاست‌های متکبرانه که با تحقیر برخی از ملت‌ها همراه بود حتی برخی از ملت‌های منطقه ما که به صراحت آنها را گاو شیرده لقب داده بود و اسم می‌برد و سیاست‌هایی که انزجار همه ملت‌های جهان و حتی مردمِ خودِ آمریکا را برانگیخته بود در یک انتخابات با مخالفت قاطع مردم مواجه شد.

این بسیار حائز اهمیت بود، یعنی رژیمی که خواب سقوط ایران و سقوط نظام ایران را می‌دید، خود به صورت بسیار حقیرانه‌ای ساقط شد و امروز می‌بینید جز چند کشور کوچکی در سراسر جهان که همیشه جزو اذناب این رژیم بودند، کشورها شرایط جدیدی را پیش روی خودشان مشاهده می‌کنند.

در داخل کشور ما هم انتظارات جامعه و مردم شاهد یک تغییر و تحول است یعنی انتظارات تورمی و انتظارات رکودی به یک انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده تبدیل شده است. منتها معنایش این نیست که این امید بر مبنای این است که روابط ما با دولت آمریکا چگونه است، خیر. اساس روابط ایران با کشورهای همسایه و کشورهای دوست است.

منتها رژیم و دولتی که در آمریکا رو به پایان است، متاسفانه به عنوان یک عامل مزاحم در روابط ما با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد و کشورها حس می‌کنند که این عامل مزاحم دارد از بین می‌رود و شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع خودشان آماده‌تر شده است.

در طول سالهای گذشته روابط بسیار خوبی مخصوصا با برخی از همسایگان خود مثل عراق، ترکیه، افغانستان، آذربایجان و سایر کشورهایی که با ما در این منطقه دوست هستند و با روسیه و چین و دیگران برقرار کردیم و احساس می‌کنیم که فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل بهتر با همه کشورهای دوست آماده‌تر شده است.

اشکال رژیم رو به پایان و دولت این رژیم که در ماههای پایانی عمر خود است این بود که خیلی به سیاست بین‌الملل آشنا نبودند و تقریبا مجری دیکته‌های تندروهای داخلی و رژیم صهیونیستی بودند. نکته‌ای اینجا بگویم شاید برای مردم حائز توجه باشد. به نطق‌های این انسان نگاه کنید که در مجامع بین‌المللی نسبت به ایران ایراد می‌کرد ، همان جملات ، تعبیرات و لغاتی را به کار می‌برد که رژیم صهیونیستی به کار می‌برد و همه مشکلات آن هم از اینجا نشأت گرفت که نتوانستند بر مبنای مصالح و منافع مردم آمریکا و بر مبنای مصالح و منافع جهان تصمیم‌گیری کنند.

علت اینکه اینها در انتخابات عقب افتادند و رقیب آنها جلو افتاد دو عامل مهم بود. یکی ناتوانی آنها در موضوع کرونا و کووید-19، که مردم کشور خودشان را به خاطر دست انداختن این ویروس، نابود کردند و به جای اینکه برای مبارزه با این ویروس برنامه‌ریزی کنند شروع کردند به دست انداختن که اصلا خبری نیست، چیزی نیست، اصلا مساله‌ای نیست و این همه کشتار در مردم آمریکا درست کردند.

مساله دوم به هم ریختن مناسبات و روابط با جهان بود. بحث ایران نبود اینها روابط با همکاران دوست و سنتی خود در اروپا را هم به هم ریخته بودند، با چین هم به هم ریخته بودند، هر روز صبح که بیدار می‌شدند می‌دیدند یک گوشه از روابط آنها با دنیا به هم ریخته است که می‌توانست برای مردم بسیار آزاردهنده باشد.

مساله سوم تحقیر آمریکا در سیاست خارجی بود. آمریکایی‌ها هیچ‌وقت در تاریخ روابط بین‌الملل این چنین در سازمان ملل و در شورای امنیت سازمان ملل مفتضح نشده بودند. اینکه در سازمان ملل طرحی را ارائه کنند و فقط خودشان و یک جزیره کوچک به آنها رای بدهد، این در تاریخ آمریکا سابقه ندارد. اینکه طرحی را در شورای امنیت مطرح کنند و هیچ‌کس و هیچ کشوری اعتنا نکند، تحقیر بزرگی برای مردم آمریکا بود و به این دلیل مردم تصمیم به تغییر گرفتند.

سیاست جمهوری اسلامی ایران، سیاست بسیار روشنی است. سیاست ما بر مبنای صلح و ثبات در منطقه است. سیاست ما بر مبنای احترام به حقوق ملت‌هاست، سیاست ما بر مبنای عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی کشورها است، سیاست ما مقابله و مبارزه با تروریسم است، سیاست ما پایان یکجانبه‌گرایی است، سیاست ما پایبندی به معاهدات است، سیاست ما روشن است و تغییر نمی‌کند باز هم همین سیاست‌ها را داریم باز هم با تروریسم مخالفیم هر دولتی که در آمریکا سرِ کار باشد، باز هم با شکستن معاهدات بدون دلیل مخالف هستیم، هر دولتی در آمریکا سرِ کار باشد، باز هم با مداخله و تحقیر ملت‌ها مخالف هستیم. پس سیاست ما تغییر نمی‌کند همان سیاستی که جمهوری اسلامی ایران دیروز داشته امروز و فردا هم خواهد داشت.

این وابسته به دولت آمریکاست که به این سیاست‌ها نزدیک شود یا فاصله بگیرد. دولتی که عمر او در آمریکا رو به پایان است در همه این سیاست‌ها با ما فاصله گرفت، خودش کنار رفت. ما می‌خواستیم با تروریسم بجنگیم آنها می‌خواستند از تروریسم حمایت کنند، ما می‌خواستیم ملت‌های منطقه آزاد و مستقل باشند، آنها می‌خواستند در کار ملت‌های منطقه مداخله کنند، ما می‌خواستیم صلح و ثبات در منطقه باشد، آنها دنبال ادامه جنگ و فروختن سلاح در منطقه بودند.

سیاست اصولی ایران، سیاست اکثر کشورهای مهم و مستقل جهان است. سیاست ما خیلی با کشورهای بزرگ و مستقل جهان مشابه است. آنها هم با یکجانبه‌گرایی خیلی مخالف هستند، خیلی از کشورهای دنیا هم با تروریسم مخالف هستند سیاست آنها مشابه سیاست ایران هست.

اگر آمریکا به سیاست ما نزدیک شد شرایط جدیدی پیش می‌آید، اساس سیاست ما سازنده با جهان یا به تعبیر مقام معظم رهبری تعامل گسترده با جهان است، منتها آنهایی که تخاصم با ما را شروع کردند خودشان باید تخاصم را کنار بگذارند. بعد از انقلاب ما آغازگر نبودیم، آغازگر تخاصم با آمریکا نبودیم، وقتی انقلاب پیروز شد آمریکایی‌ها در ایران بودند از فرودگاه مهر‌آباد با چمدان‌های خود با آزادی سوار هواپیما می‌شدند و می‌رفتند با اینکه ممکن بود اشکالاتی در کارهای آنها داشتیم در دورانی که در ایران بودند، مداخله کرده بودند اما مانع آنها در خارج شدن نشدیم. از فرودگاه سوار شدند و دنبال زندگی خود رفتند. آنها مداخلات را شروع کردند ما آغاز نکردیم.

حتی ما با آمریکا قطع رابطه نکردیم. بعضی از جوان‌های ما فکر می‌کنند ایران با آمریکا قطع رابطه کرد، اما با آمریکا قطع رابطه نکردیم آمریکایی‌ها خودشان با ایران قطع رابطه کردند. ما به خاک آمریکا تجاوز نکردیم، هواپیما و هلی‌کوپتر داخل خاک آمریکا نفرستادیم آنها به طبس فرستادند، آنها به خاک ما آمدند، ما اگر کشوری با آمریکا می‌جنگید نرفتیم به کسی که متجاوز به خاک آمریکا بود کمک کنیم ولی آنها کمک کردند. صدام متجاوز بود آنها کمک کردند پس آنها آغازگر بودند، آنها تخاصم کردند.

هر وقت آنها از این سیاست‌ها دست بردارند شرایط متفاوت خواهد بود. همان تعبیری که امام سالها پیش بیان فرمود، فرمود ما می‌خواهیم با همه کشورها روابط داشته باشیم، رفت و آمد و رابطه خوب داشته باشیم آمریکا هم هر وقت آدم شود. این تعبیر آدم شود را اگر بخواهیم تفسیر کنیم همین سیاست‌های اصولی‌ است که مورد توجه جهان است.

حال کسی که دوران او رو به پایان است از ابتدا آمد و گفت برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا بود و دائم شعار داد، او را تحریک کردند تا از برجام خارج شد و تصورش این بود که در دو سه ماه این کار را می‌کند و نظام ایران را سرنگون می‌کند و این تصورات کودکانه و توهم‌آمیزی بود که در سر داشتند.

این آقایی که جدید آمده از ابتدا و در تبلیغات انتخاباتی خود گفت که می‌خواهم به برجام برگردم. ما که داخل برجام بودیم و خارج نشده بودیم، 1+4 هم داخل برجام بوده حال آنها در تعهدات خود سستی کردند ما هم متقابلا تعهدات خودمان را کاهش دادیم ولی همه ما در داخل برجام بودیم این به عهده آنها است،.

آنها اگر به وظیفه عمل کردند می‌توانند راه جدیدی را انتخاب کنند اگر نخواستند انتخاب نکنند ما برنامه خود را در کشور به اراده آنها پیوند نمی‌زنیم، برنامه ما بر اصول ما پیوند خورده است. اگر به سمت اصول ما حرکت کردند راه باز است و بسته نیست.

در هفته‌های اخیر که برنامه 9 ماهه دولت را تدوین کردیم بر این مبنا تدوین کردیم که همین حاکم فعلی آمریکا در انتخابات پیروز شود و بر این مبنا تنظیم نکردیم که شرایط آمریکا تغییر کند. اصول ما همان اصول در داخل است. بنای ما بر تولید به عنوان یک اصل مهم است و آنرا دنبال می‌کنیم، بنای ما بر افزایش صادرات است باز همین اصل را دنبال می‌کنیم، بنای ما به بازگشت ارز صادراتی به داخل کشور است باز هم مبنای ما همین است، مبنای ما وفور کالا در داخل است و این وفور کالا را ادامه می‌دهیم.

گزارشی که امروز وزیر راه و شهرسازی به من داد این بود که در دولت دوازدهم اولا وسایل حمل و نقل 2500 واگن و لوکوموتیو اضافه شده است، از طرف دیگر در این هفت ماهه امسال علیرغم مشکلاتی که داشتیم و علیرغم کرونا که داشتیم جابجایی کالا 6 درصد نسبت به هفت ماهه پارسال اضافه شده و جابجایی کالا در این هفت ماهه 285 میلیون تن بوده یعنی آنهایی که فکر می‌کنند دولت دست روی دست گذاشته و منتظر است ببیند در عالم چه خبر می‌شود، دولت برنامه‌ریزی خودش را می‌کند و کار خودش را انجام می‌دهد.

حمل و نقل هم امسال 6 درصد بیش از پارسال است، ورود و حمل و نقل کالای اساسی در کشور 11.7 درصد بیشتر از هفت ماهه پارسال است، 60 میلیون تن کالای اساسی در این هفت ماه جابجا شده است.

پس برنامه‌های دولت را طبق همان روالی که تنظیم و تعیین کردیم ادامه می‌دهیم اما یک خواهش از برخی از دوستان دارم، به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند، بگذارند این فضایی که امروز در ذهن مردم به وجود آمده فضای بهتر برای ماههای آینده،باقی بماند.

همیشه باید تلاش ما این باشد که فضای آینده ما بهتر از امروز باشد. تلاش دولت و مردم هم این است و من خواهش می‌کنم که موضوعات منافع ملی کشور را به انتخابات گره نزنیم همانطور که زندگی، تولید ،فعالیت ،رشد و اقتصادمان را نباید به تحولات دیگر کشورها گره بزنیم از این طرف هم نباید موضع‌گیری و حرکت‌هایمان را به انتخابات 1400 گره بزنیم.

انتخابات جای خود انجام می‌گیرد هر کسی دلش می‌خواهد، می‌آید. هر کسی را مردم رای دادند انتخاب می‌شود. اشکال ندارد تبلیغ کنیم و برای انتخابات کار کنیم اما منافع ملی را فدای انتخابات نکنیم، ما مسوول منافع ملی هستیم، می‌خواهیم مردم احساس راحتی کنند و شرایط بهتری را پیش روی خود ببینند، این برای ما مهم است.

به هر حال آنها می‌خواستند ایران تسلیم شود، فهمیدند که چنین چیزی در کار نیست، ایران تسلیم نشد، ایران هیچ‌وقت تسلیم نخواهد شد، آنها آمدند تحریم را به جنگ تروریستی تبدیل کردند، آنها آمدند اقدامات تحریک آمیز انجام دادند، اقدامات تحریک آمیز تا مرز جنگ، این تدبیر و مدیریت نظام بود و این تصمیم درست دولت بود که نگذاشتیم آنها بخواهند از فضا سوءاستفاده کنند ولی آنها تا مرز جنگ آمدند از خط قرمز ما عبور کردند، بزرگترین سردار ما را ناجوانمردانه و نامردانه به شهادت رساند البته تودهنی خوردند.

اینها گروهی بودند که همیشه با بدنامی و فحاشی با ملت ما صحبت کردند ما همیشه مودبانه با دنیا صحبت کردیم با آنها هم مودبانه صحبت کردیم ولی آنها با بددهنی با مردم ما صحبت کردند.

ما امیدواریم مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند تا شاهد این باشیم که کاخ سفید بر مبنای منافع مردم آمریکا و بدون تحقیر ملت‌های دیگر و با پایبندی به تعهدات خود به مسیر صحیح و درست برگردد.

البته هر کجا ببینیم که شرایط برای لغو تحریم آماده است از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

هدف ما این است که تحریم ظالمانه لغو شود، هدف ما این است که ایران بتواند به راحتی در تعامل با جهان باشد، هدف ما این است که فشار تحریم را از روی شانه مردم برداریم، هر جایی و هر فرصتی برای این کار مناسب باشد وظایف و اقدامات خود را انجام می‌دهیم هیچ کس حق ندارد فرصت‌سوزی کند هر فرصت مناسبی که به وجود می‌آید باید از آن بر مبنای منافع ملی، بر مبنای وحدت ملی استفاده کنیم.

در طول این هفت سال در یک دوره‌ای بر مبنای تعامل و مذاکره با دنیا پیش رفتیم و ملت ایران، ثمره آن را در سال 95 و 96 دیدند. در سال 95 و 96 شرایط ما بر مبنای شاخص‌های اقتصادی جزو بهترین شرایط در 40 ساله بعد از انقلاب بود ، یعنی تورم یک رقمی بود، رشد اقتصادی در یک سال که سال 95 بود، بالاترین رشد اقتصادی جهان بود. اشتغال در شرایط بهتری نسبت به متوسط دوره‌های قبل بود، رشد اقتصادی از متوسط دوره‌های قبل بهتر بود، رشد پایه پولی پایین‌تر بود و کاهش پیدا کرد. در تمام شاخص‌ها بر مبنای سیاستی که نظام جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده بود با وحدت، هماهنگی و با هدایت رهبری پیش رفتیم.

سیاست ما در سه سال اخیر هم بر مبنای مقاومت و ایستادگی و حضور مردم در صحنه، گسترش صادرات و تولید بوده است البته مردم سختی دیدند، جای تردید نیست. در کنار آن در این هشت ماه اخیر کرونا هم اضافه شد و فشار را بیشتر کرد اما در عین حال دولت تسلیم هیچ فشاری نشد.

علیرغم اینکه شرایط مالی و اقتصادی ما نسبت به گذشته متفاوت بود، به خاطر کرونا 100هزار میلیارد تومان یا پرداخت کردیم یا تسهیلات را در اختیار مردم گذاشتیم.

هم برای کسب و کارهایی که صدمه دیده بودند و هم برای مستاجرینی که در مشکلات و سختی بودند و هم برای 3 میلیون افرادی که در سخت‌ترین وضع معیشتی بودند، تسهیلاتی پرداخت کردیم و از آبان 98 تا امروز یک بسته حمایتی معیشتی ماهانه به مردم پرداخت کردیم، از خانواده یک نفره که 55هزار تومان است تا خانواده ای 205 هزار تومان که الان هم پرداخت می‌کنیم.

در طول این ایام که ایامِ فشار بود یعنی از اسفند تا امروز حقوق‌ها را افزایش دادیم، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین را انجام دادیم اینها رقم‌های بسیار بزرگی بود، 18هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی پرداخت کردیم در عین حال دنبال توسعه کشور هم بودیم.

در طول هشت ماه و خرده‌ای که از امسال گذشته 57هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم، پس مسیر ما بر مبنای استفاده از شرایط برای زندگی مردم و کاهش فشار مردم در معیشت بوده است.

امیدواریم شرایط بهتری در آینده پیش روی ما باشد. از هر فرصتی که به نفع منافع ملی و رفع تحریم باشد حتما استفاده می‌کنیم. مسائل امنیت ملی و منافع ملی، مسائل حزب و جناحی نیست مربوط به کل ملت ایران است همه باهم متحد هستیم البته هر گامی که بخواهیم برداریم حتما به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه می‌کنیم.

می‌توانیم با اتحاد و وحدت و یکپارچگی راه و مسیر را برای گشایش بهتر در زندگی مردم انتخاب کنیم.

دولت در طول این هفت سال در برخی از زمینه های بسیار مهم گام‌های اساسی و بی‌نظیری برداشته، است که یکی در زمینه بانکی است. در این زمینه دولت دو کار مهم انجام داده است، یکی اینکه به کار موسسات اعتباری غیرمجاز پایان داد، آنها که آن همه ظلم کردند و اموال مردم را غارت کردند و آن همه مشکلات برای مردم درست می‌کردند این دولت آن را پایان داد و مساله مهم دیگری که ظرف یکی دو ماه آینده به نهایت خواهد رسید ادغام بانک های نیروهای مسلح است که همه در بانک سپه ادغام می‌شود. انشاءالله تا پایان آذر ماه امیدواریم این پروسه و روند تمام شود. این یکی از کارهای بسیار مهم در انضباط مالی و در تحولات اساسی در زمینه بانک است. البته کارهای دیگر و اقدامات دیگری را انجام خواهیم داد که آنها هم پیش رو خواهد بود.

و نکته دوم مساله راه آهن است. راه آهن یکی از کارهای زیرساختی مهم این دولت بوده و از روز اول این را دنبال کرده ایم. استان‌های مختلف به راه آهن وصل شدند استان همدان، استان کرمانشاه، استان ارومیه، همه استان‌ها به راه آهن وصل شدند و بسیاری از این استانها در راه وصل شدن است مثل راه آهن تبریز از طریق میانه که انشاءالله در ماههای آینده این افتتاح انجام خواهد شد.

اما در زمینه راه آهن دولت سه کار بسیار مهم پیش رو دارد. یک کار اتصال راه آهن خلیج فارس به دریای خزر است. انشاءالله تا پایان امسال یا ماههای اولیه سال آینده راه آهن رشت را به بندر انزلی متصل خواهیم کرد یعنی دریای خزر به خلیج فارس متصل خواهد شد. این یک کار بسیار مهم است البته یک طرح دیگر هم داریم که آن را هم ادامه می‌دهیم که رشت به آستارا است و آن هم بسیار مهم است که خلیج فارس و دریای عمان را به روسیه و اروپا متصل خواهد کرد که این کار را هم انشاءالله ادامه خواهیم داد.

مساله دیگر اتصال راه آهن ایران به افغانستان است که انشاءالله ظرف یک ماه آینده راه آهن خواف به هرات افتتاح خواهد شد و راه آهن ما برای اولین بار وارد افغانستان می‌شود این راه آهن ادامه پیدا می‌کند تا هرات و بعد به سمت مزار شریف و آسیای مرکزی خواهد رفت که راه آهن بسیار مهمی است که انجام می‌دهیم.

راه آهن سوم که بسیار مهم است راه آهن چابهار به زاهدان است که این راه آهن بسیار مهم است و حدود 700 کیلومتر است که انشاءالله دو بخش اساسی و مهم آنرا تا پایان این دولت افتتاح خواهیم کرد و انشاءالله بقیه آن هم در مسیری است که در ماههای بعد و دولت بعدی افتتاح خواهد شد که جزو راه آهن‌های بسیار مهم است. این زیربنا و زیرساخت می‌تواند تحول بزرگی را در کشور ایجاد کند.

به مردم عزیز می‌گویم دولت با همه توان دنبال متعادل کردن نرخ ارز است، دولت با همه توان دنبال متعادل کردن و کاهش قیمت کالاها مخصوصا کالاهای اساسی‌ که برای مردم اهمیت دارد است و این را به طور منظم و مرتب دنبال می‌کند.

بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت کشاورزی تلاش می‌کنند و از همه وزرای اقتصادی می خواهم در این شرایط سخت در طول این سه سال جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی تشکر کنم. وزارت نفت، وزارت صمت، وزارت راه و وزارت اقتصاد، کارِ بسیار عظیم و بزرگی در این مدت انجام دادند و انشاءالله با امید و تلاش بیشتر شاهد فعالیت‌های بیشتر در ماههای آینده پیش رو خواهیم بود. انشاءالله.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • Rb

  فقط تیتر خبر خوب بود.ی حرف مثبت زد بالاخره

  • l

   فقط تیتر خبر خوب بود.ی حرف مثبت زد بالا خره

 • کارشناس اقتصاد

  امریکا علارقم اینکه قدرتمند ترین کشورجهان است وعلارقم اینکه ترامپ پرمنفعت ریس جمهورتاریخ کشوربود اما مردمش تشخیص دادن که ریس جمهوری که تنش داشته باشد کشور را به بی راهه میبرد وسریع بیرونش کردن اما ماچی یکی اومدبگم بگم راه انداخت وکشور رو ۴سال تحریم شورای امنیت کرد اخرش هم آزادانه داره میچرخه.

 • ناشناس

  دولت خودش جلوی ارزانی‌دلار رو گرفت…آخه بخدا شرم و حیا و خجالتم خوب چیزیه…چطور میتونین تو روز روشن به مردم عکسشو بگین؟

 • ناشناس

  دروغگو مردمو بیچاره کردی نمیتونیم خونه بخریم نمیتونیم ازدواج کنیم نمیتونیم یک کار خوب داشته باشیم گمشو همون واشنگتن دی سی

 • محمدعلی

  روحانی برای آبروی خودش، دنبال یه توافق با چین یا آمریکاست . رئیس جمهور باید دیدش به داخل باشه نه خارج و نیز باسواد . نه مثل دو رئیس جمهور آخری …..

 • داود

  کابوس ترامپ تموم شد امیدوارم کابوس روحانی هم زودتر تموم بشه
  موافق ها سبز رو بزنن مخالف ها قرمز