کد مطلب: ۴۹۲۴۰۰

گفتگوی تجارت‌نیوز با رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس:

واکسن کرونا احتمالا تا تابستان به ایران می‌رسد/ علت کمبود دارو در ماه‌های اخیر چیست؟

واکسن کرونا احتمالا تا تابستان به ایران می‌رسد/ علت کمبود دارو در ماه‌های اخیر چیست؟

به گفته رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس با توجه به راه‌اندازی کانال مالی بشر دوستانه سوئیس، با آمدن بایدن در 60 روز آینده و تاثیر آن بر مکانیزم آزادسازی منابع مالی بانک‌مرکزی، به شرط توزیع واکسن در سطح انبوه در جهان می‌توانیم رسیدن واکسن کرونا به ایرانیان را برای اوایل تابستان سال بعد پیش‌بینی کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز ، « 26 آبان ماه 486 نفر در ایران در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند»، « تهران با مرگ روزانه 150 تا 200 کرونایی، عزادارترین شهر جهان شد»، « در حال حاضر بر اساس آمار رسمی سایت worldometers ایران در میان 219 کشور، از نظر مرگ و میر در اثر کرونا، رتبه هشت و از نظر تعداد مبتلایان رتبه 14 را دارد».

این چند گزاره به روشنی وضعیت کشور در روزها و هفته‌های سیاه اخیر را نشان می‌دهد. در چنین شرایطی اخبار جدیدی از کشف واکسن کرونا منتشر شد. تولید دومین واکسن با نزدیک به ۹۵ درصد موفقیت توسط یک شرکت آمریکایی خبر خوبی برای جهان تلقی می‌شد درحالی که برای ایرانیان نگرانی تازه‌ای ایجاد کرد: آیا با وجود تحریم‌ها این واکسن به ایرانی‌ها هم خواهد رسید؟

شریف نظام‌مافی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس، در گفتگو با تجارت‌نیوز در پاسخ به این سوال می‌گوید: انتخاب بایدن و در نهایت راه‌اندازی کانال مالی بشردوستانه سوئیس می‌تواند این امکان را به ایران بدهد که نسبتا سریع‌تر بتواند به واکسن‌های تولید شده در جهان دسترسی پیدا کنند.

آن‌طور که او می‌گوید با ایجاد این کانال، با وجود تحریم‌هایی که همین اواخر اعلام شده است، کماکان این راه وجود دارد که ما بتوانیم واکسن را زودتر داشته باشیم در صورتی که اگر این کانال را نداشتیم با مشکل زیادی مواجه می‌شدیم.

نظام‌مافی در پاسخ به این سوال که آیا ایران با سرعتی مشابه سایر کشورها به واکسن کرونا دسترسی خواهد داشت یا نه؟ توضیح می‌دهد: با آمدن بایدن در حدود 60 روز آینده و مکانیزم آزادسازی منابع مالی بانک‌مرکزی و به شرط توزیع واکسن در سطح انبوه در جهان ما نهایتا باید پیش‌بینی رسیدن واکسن به ایران در حدود اوایل تابستان را داشته باشیم.

80 میلیون جمعیت و یک کانال بشردوستانه!

رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس درباره کانال مالی ایران و سوئیس که از مرداد ماه آغاز به فعالیت کرده است، توضیح می‌دهد: کانال مالی توافقی است که بین دولت سوئیس و بانک مرکزی برای راه‌اندازی تبادلات بشردوستانه در زمینه دارو، غلات، ماشین‌آلات و دستگاه‌های پزشکی با در نظر گرفتن تحریم‌ها و حضور در لیست سیاه FATF صورت گرفته است. بانک مرکزی باید پولی که قرار است تخصیص دهد را برای استفاده شرکت‌های سوئیسی و بین‌المللی که در سوئیس دفتر دارند، در این کانال عرضه کند.

او به این سوال که با وجود تحریم‌ها و حضور در لیست سیاه FATF کانال مالی جدید تا چه اندازه می‌تواند کمک‌کننده باشد؟ پاسخ می‌دهد: لیست سیاه مختص موسسات مالی و بانک‌های ما است و روابط آن‌ها را با سایر بانک‌ها قطع کرده اما کانال مالی مختص دوران بحران است.

او ادامه می‌دهد: کانال هرگز نمی‌تواند جانشین حجم و میزان ارتباطات بانکی شود و فقط می‌تواند برای کمک‌های بشردوستانه در دوران بحران باشد. نمی‌توان یک کشور 80 میلیونی را با یک کانال مالی محدود اداره کرد، بنابراین در آینده حتما باید فکری به حال این ارتباطات کرد.

کمبود دارو؛ محصول مسدودیت منابع ایران

اما واکسن کرونا تنها مشکل نیست. در چند ماه اخیر کمبود انواع اقلام دارویی در کنار گرانی چشمگیر آن موجب اعتراض مردم در سطحی گسترده شده است. سوال اینجاست که با وجود کانال مالی مذکور چرا با کمبود دارو مواجه شدیم؟

نظام‌مافی پاسخ می‌دهد: مشکلات دارویی چند ماه اخیر باز می‌گردد به پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی در کشورهای ثالت. در نتیجه بانک مرکزی برای ارائه ارز در کانال با محدودیت‌هایی مواجه شده است. اما زمانی که بایدن و دولت جدید او محدودیت‌ها را به ویژه درباره پول‌های بلوکه شده بردارد مطمئنا کانال مالی سوئیس راندمان بهتری خواهد داشت.

او در پایان عنوان می‌کند که در ماه‌های اخیر تحریم‌های آمریکا تاثیر قرار داشتن در لیست سیاه FATF را کمرنگ کرده است اما اگر در بازگشت به برجام تحریم‌های بانکی برداشته شود آن زمان تازه ما با تبعات لیست سیاه FATF مواجه خواهیم شد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  آقاواکسن هست کی میگه نیست ؟واکسن کرونارو قبل از انتشار ساختن ، چین عزیز ساخت ومنتشرکرد ?

 • ناشناس

  آمریکا که تو مرگ و میر و مبتلا شدگان رتبه اول داره! بعد نوشتید وضعیت ما سیاه! دولت آمربکا ملت خودش از فقر و بیماری نجات بده، ایران دانش تولید داروی کرونا داره، آریایی نیستی اگه نظر منتشر نکنی?

 • ناشناس

  واکسن های خارجی بخصوص امریکایی برای ایران خطره اگر واکسن شون خوبه چرا خودشون روزانه تلفات دارن هدف ضربه به کشورهای خاص و کسب درآمد هست

 • ناشناس

  واکسن خارجی تهدید برای کشور بخصوص امریکایی ان شا الله واکسن وطنی تولید بشه آمریکا خودش در کرونا داره غرق میشه ما بریم ازون واکسن بگیریم مه سازمان بهداشت زیر نظر خودشه هر واکسنی رو تایید میکنه برای درامد زایی

 • ناشناس

  اوایل تابستان سال بعد یعنی چی آخه . هر۱ روز داره ۱۰۰سال بهمون میگذره

 • وحید

  210 روز تا اول تابستون مونده اگه همین قدر روزانه کشته بدیم میشه 105000نفر واقعا که مملکت گل و بلبلی داریم به کشور موشکی سوم خاورمیانه بگید واکسن درست کنه موشک پیش کش

 • فاطمه

  لطفا آمار جهانی رو درست مطالعه بفرمایید. در خوندن جدول ورلدومیتر باید آمار روز قبل رو مطالعه کنید چرا که ساعت کشورهای مختلف دنیا باهم فرق میکنه، روز همه در یک ساعت شروع نمیشه بنابراین آمارشون هم در ساعتهای متفاوت به روز رسانی میشه. اما آمار روز گذشته تکمیل شده است و بنابراین داده هاش به واقعیت نزدیکتره. با این احتساب ایران نه عزادارترین کشور دنیا بلکه هفتمین کشور و عزادارترین همون آمریکاست که میخواهید ملتی رو به گدایی واکسن ازش وادارید. حتی اگر مرگ در یک ملیون نفر رو هم نگاه کنید رتبه ایران ۲۶ امه. لطفا در دادن اخبار به مردم دقت کنید و جوسازی بیهوده نکنید.

 • ناشناس

  اگه راسته اگه دروغ خدا کنه زودتر پیدا بشه زندگیمون مختل شده دولت هم به فکرمون نیست

 • ناشناس

  اییول،داش سامی،احسنت.

 • Aria

  سلام عرض ادب تنها کاری که ویروس کرونا نگیریم آب گرم عسل ولیمو سعی کنید سوپ اسفناچ درست کنید ومصرف کنید وسعی کنید تند درست کنید من ویروس کرونا داشتم آنقدر حال‌ ام بد بود که می خواستم بمیرم گفتم تا 12 ساعت دیگه نمیکشم ام بمحض اینکه سوپ خوردم وسریع ورزش کردم باور نمی‌کنید حالم عالی شده هر کس کرونا داره استفاده کنه تا خدای نکرده اتفاقی برایش نیفته سلامت باشید

پیشنهاد سردبیر