کد مطلب: ۶۸۸۳۷۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

توضیح وزیر اقتصاد درباره زمان توزیع کالابرگ/ یارانه نقدی قطع می‌شود؟

توضیح وزیر اقتصاد درباره زمان توزیع کالابرگ/ یارانه نقدی قطع می‌شود؟

در آستانه وایز چهارمین مرحله از یارانه نقدی جدید، وزیر اقتصاد و دارایی از احتمال قطع یارانه و پرداخت کالابرگ خبر داده و گفته برای ارائه کالابرگ منتظر گزارش نهایی تامین زیرساخت‌ها هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز ، از اردیبهشت ماه و همزمان با پرداخت یارانه نقدی ، قرار بود زیرساخت‌های توزیع کالابرگ فراهم شود و پس از آن دولت به جای یارانه نقدی، به مردم کوپن الکترونیک بدهد. حالا وزیر اقتصاد گفته تا اوایل شهریور تصمیم‌گیری نهایی درباره توزیع کالابرگ گرفته می‌شود.

اما چقدر احتمال دارد که یارانه نقدی قطع و به جای آن کالابرگ پرداخت شود؟ بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱، دولت موظف است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اقدام به پرداخت کالابرگ کند. اما با توجه به اینکه تاکنون مقدمات پرداخت کالابرگ فراهم نبوده، یارانه جدید در قالب نقدی پرداخت شده شده است.

حالا احسان خاندوزی گفته ارائه کالابرگ منوط به این است گزارش استقرار زیرساخت‌های فنی خدمت آقای رئیس‌جمهور ارائه شود. این گزارش قرار است تا آخر مرداد توسط دوستان ارائه شود. امیدواریم اوایل شهریور ماه، بعد از ارائه گزارش، تصمیم نهایی در خصوص جزئیات تغییر شیوه پرداخت یارانه‌ها صورت گیرد.

وزیر اقتصاد اعلام کرده که پس از تصمیم نهایی ستاد اقتصادی دولت، شیوه پرداخت کالابرگ و نحوه دریافت آن را اعلام می‌کنیم.

یارانه مرداد نقدی است یا کالایی؟

این اظهارات خاندوزی به این معناست که از شهریورماه به بعد یارانه نقدی حذف می‌شود و جای آن را کالابرگ می‌گیرد. چراکه پرداخت آن را مشروط نکرده و تنها گفته پرداخت کالابرگ منتظر تصمیم ستاد اقتصادی دولت است تا شیوه پرداخت را مشخص کند.

اما از طرف دیگر، برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند دولت هیچ اراده‌ای برای پرداخت کوپن الکترونیک ندارد و می‌خواهد به روند پرداخت پول نقد ادامه دهد و به سمت توزیع کالابرگ نمی‌رود.

مردم هم در این میان معتقدند که پرداخت یارانه نقدی بهتر از توزیع کالابرگ است چون به خانوارها امکان می‌دهد که خودشان درباره نحوه هزینه‌کرد یارانه خود تصمیم‌گیری کنند نه آنکه دولت مشخص کند که یارانه آنها صرف چه کالایی شود.

هنوز معلوم نیست سرنوشت یارانه نقدی چه می‌شود و آیا دولت به بهای حذف این یارانه، به نارضایتی جدیدی در جامعه دامن می‌زند یا نه. اما فعلا پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که یارانه مرداد و شهریورماه همچنان نقدی باشد. درباره یارانه مرداد با قطعیت می‌توان این مساله را اعلام کرد. اما درباره یارانه شهریور کمی تردید وجود دارد.

اما با توجه به اینکه گزارش زیرساخت‌ها، شهریور اعلام می‌شود بعید است دولت بتواند ظرف یکی دو هفته یارانه را حذف و به جای آن کوپن بدهد. برای همین پیش‌بینی می‌شود تغییر در شیوه پرداخت یارانه‌ها از مهرماه کلید بخورد. البته اگر دولت قصد تغییر شیوه پرداخت را داشته باشد.

جدیدترین اخبار در این حوزه را در صفحه اختصاصی یارانه تجارت‌نیوز دنیال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  خواهش میکنم حذف نکنید یارانه رو…

 • .....

  سلام نقدی بهتره بعضی مشکل کرایه خونه دارن

 • ناشناس

  تورو خدا یارانه نقدی بدین

 • ناشناس

  بخدامن ی زنم باکارت یارانم دارم قسط هامومیدم کالابرگ به چه دردم میخوره وقتی شوهرم مسئول تهیه مایحتاج منزله

 • ناشناس

  تروخدا قطش نکنین ماخیلی ب یارانه احتیاج داریم خیلی

 • علی

  لطفا قطعش نکنید و یه خبر قطعی بدین من تصمیم گرفته بودم برم دانشگاه اگه قطع کنن نمیتونم برم
  لطفا فکری به قشر دانشجو بکنید که به علت نداری ترک تحصیل میکنن.کمیته امداد هم که کاری نمیکنه میگه اخر ترم نصف هزینه هارو میده . خو اگه میداشتیم که تحت پوشش نمیشدیم

 • ناشناس

  سلام لطفا یارانه نقدی رو ادامه بدید خیلی بهتره چون کالاهایی که دولت میگه باکارت بخرین شاید نیاز نباشه بخریم پولش رو خدایی قسط وام میدم با کرایه بچه هام برن مدرسه ممنون

 • ناشناس

  کالابرگ نخواستیم

 • س

  خواهشا یارانه قطع نشود

 • ناشناس

  سلام من ی زنی دختر پسر دارم شوهرم فوت کرده دارم از یارانه خرج مدرسه بچهام میدم به یتیم رحم کنیت من خانم کلثوم موسوی هستم بدبخت بی جارم مردم بهم کمک میکنن ریس جمهور به یتیم رحم کنیت همین بزاریت درس بخونن بزاریت شکمشون پور کنن ما چیزی از شماها هچی نمیخایم نه خونه نه ماشین نه چیزی دیکه وقت بزاریت زندکی یتیم راه بیوفته زندکی کنن باور کنیت ۶ ما دخترم حتا کفش مدرسه نداره خدا درد دخترمو به کی بکم داره فشار میاد بهم خودمو میکشم بخداقسم بسه خو بسه بسه ب