کد مطلب: ۷۱۸۴۷۰

تورم ماهانه رشد کرد/ هزینه خانوارها ۳درصد بیشتر شد

تورم ماهانه رشد کرد/ هزینه خانوارها 3درصد بیشتر شد

هر خانوار ایرانی در ماه مهر ۱۴۰۱ برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات حدود ۳درصد بیشتر از شهریورماه هزینه کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، تورم ماهانه گروه کالاها و خدمات در مهرماه ۱۴۰۱ منتشر شد.

به نقل از اقتصاد‌نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد روغن‌ها و چربی‌ها تنها گروه کالایی هستند که در مهرماه تورمی منفی را به ثبت رسانده‌اند. این در حالیست که تورم نقطه‌ای این گروه بالغ بر ۲۵۹درصد برآورد شده است.

بررسی سبد هزینه خانوار در مهر و شهریور

تورم ماهانه در مهر ماه امسال ۳درصد برآورد شده، به‌عبارت دیگر خانوار ایرانی در مهرماه برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات حدود ۳درصد بیشتر از شهریورماه هزینه کرده است.

تورم مهر تحت‌تاثیر گرانی غیرخوراکی‌ها

تورم ماهانه اقلام خوراکی و آشامیدنی‌ها ۲٫۲درصد به ثبت رسیده است. این در حالیست که تورم کالاهای غیرخوراکی ۳٫۵درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد تورم مهرماه بیشتر متأثر از گرانی اقلام غیرخوراکی‌ها بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم خدمات از علل اصلی بالا رفتن تورم در ماه گذشته بوده است. در میان گروه‌های خوراکی تنها یک گروه تورم منفی را تجربه کرده است. تورم روغن و چربی‌ها در مهرماه منفی ۱٫۶درصد به ثبت رسیده است در حالی که تورم نقطه‌به‌نقطه روغن و چربی‌ها در مهرماه ۲۵۹درصد برآورد شده است.

بر این اساس می‌توان گفت که قیمت روغن که در چند ماه گذشته علی‌الخصوص در خرداد به شکل سرسام‌آوری بالا رفته بود در دو سه ماه اخیر کاهش قیمتی جزئی را تجربه کرده است.

البته این تورم منفی با جهش بالای این کالا در چند ماه گذشته قابل مقایسه نیست و حدودا قیمت روغن بالغ بر ۳٫۵ برابر مهر سال گذشته است.

تورم ماهانه آموزش چقدر شد؟

در میان گروه‌های اقلام غیرخوراکی و خدمات نیز پایین‌ترین تورم ماهانه به ثبت رسیده با ۰٫۲درصد به آب، برق و سوخت‌رسانی تعلق دارد. تورم ماهانه آموزش در مهرماه امسال ۱۵درصد برآورد شده است. این نرخ بالاترین تورم رقم خورده در میان تمامی گروه‌ها اعم از خوراکی و غیرخوراکی است.

تورم ماهانه مسکن همچنان صعودی است

با وجود اینکه از فصل تابستان خارج شده‌ایم، اما همچنان تورم مسکن بالاست. تورم ماهانه مسکن و اجاره نیز در مهرماه ۶٫۱درصد به ثبت رسیده که در زمره بالاترین تورم‌ها در میان دیگر گروه‌ها قرار دارد.

از منظر تورم نقطه‌به‌نقطه نیز بالاترین نرخ در گروه هتل و رستوران رقم خورده است. تورم نقطه‌ای این گروه ۸۱درصد به ثبت رسیده است. همچنین تورم پوشاک و کفش نیز در ماه گذشته ۲٫۷درصد برآورد شده است.

کالا و خدمات

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.