کد مطلب: ۷۵۱۱۳۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

توزیع کالابرگ آغاز شد/ کوپن جایگزین یارانه نقدی می‌شود؟

توزیع کالابرگ آغاز شد/ کوپن جایگزین یارانه نقدی می‌شود؟

قرار است طرح توزیع کوپن الکترونیک در استان هرمزگان شروع شود. حالا سوالی که وجود دارد این است که در صورت توزیع کالابرگ، یارانه نقدی خانوارها قطع می‌شود یا نه؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، ساعتی قبل بود که وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از توزیع کالابرگ در استان هرمزگان خبر داد و گفت قرار است 10 قلم کالایی در قالب کالابرگ به مردم پرداخت شود.

این خبر می‌تواند به معنای پایان پرداخت یارانه نقدی باشد. اما چندی قبل سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده بود که یارانه‌های نقدی به هیچ عنوان حذف نمی‌شود و مردم حق انتخاب دارند که بین یارانه نقدی و کالابرگ انتخاب کنند.

البته این مساله را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم تاکید کرده و گفته طرح کالابرگ در استان هرمزگان به صورت آزمایشی در حال اجراست و اگر استقبال مردم از این طرح گسترده باشد این طرح جایگزین یارانه نقدی می‌شود. به گفته صولت مرتضوی، قرار است 10 قلم مواد غذایی که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند، در این سبد کالا تعریف و قیمت‌گذاری شود و بر اساس قیمت شهریور 1400 به مردم تخصیص داده شود.

این البته مشروط به این است که مردم بخواهند یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی خود را در قالب کالابرگ یا همان کوپن دریافت کنند. اما اگر خانواده‌ای تمایلی به دریافت کالابرگ نداشته باشد، می‌تواند در انتهای ماه یارانه نقدی دریافت کند.

به گفته مرتضوی مردم یک ماه فرصت دارند که هر میزان که نیاز دارند از این 10 قلم کالا خریداری کنند و چنانچه به خرید تمایل نداشتند، می‌توانند در پایان ماه به سبک ماه‌های گذشته یارانه نقدی را دریافت کنند.

به عبارتی به نظر می‌رسد که اختلاف میان طرفداران کالابرگ و طرفداران یارانه نقدی را اینگونه برطرف کرده‌اند. اینکه دولت هر ماه به روال سابق یارانه 300 و 400 هزار تومانی را به حساب سرپرست خانوار واریز می‌کند. افراد یک ماه فرصت دارند که در صورت نیاز کل این اعتبار را صرف خرید کالابرگ کنند، یا اینکه کل مبلغ را در کارت نگه دارند و در انتهای ماه از آن برداشت کنند. حالت سوم هم این است که افراد بخشی از این اعتبار را صرف خرید کالابرگ کنند و بخش دیگر را به صورت نقدی دریافت کنند.

به گفته وزیر تعاون سامانه‌ای تعریف شده است که سرپرست خانوار می‌تواند با کد دستوری اعلام‌شده میزان اعتبار خود را مشاهده کند.

کدام کالاها شامل کالابرگ می‌شود؟

اظهارات وزیر درباره توزیع کالابرگ شامل چند مورد مهم است. اول اینکه کوپن الکترونیک شامل 10 قلم کالا از جمله مرغ، برنج، ماکارونی، روغن و انواع لبنیات است.
دوم اینکه افراد مجبور نیستند که کل 10 قلم کالا را با هم خریداری کنند. مثلا یک خانواده می‌تواند یارانه یک ماه خود را صرف خرید برنج کند و ماه دیگر کل یارانه را مرغ بخرد.

سوم اینکه خانوارها می‌توانند کاملا اختیاری عمل کنند و کل این اعتبار را صرف خرید کالابرگ کنند، یا اینکه کل مبلغ را در کارت نگه دارند و در انتهای ماه آن را یه صورت نقدی برداشت کنند. حالت سوم هم این است که افراد بخشی از این اعتبار را صرف خرید کالابرگ کنند و بخش دیگر را به صورت نقدی دریافت کنند.

چهارم اینکه کالاهای توزیع شده در این طرح باید ارزانتر از سایر فروشگاه‌ها باشد و به قیمت شهریور 1400 عرضه شود.

پنجم اینکه امکان خرید فقط از فروشگاه‌های خاص فراهم است و فروشگاه‌ها باید دارای سیستم مجهز باشند.

هنوز مشخص نیست که این طرح از چه زمان آغاز می‌شود و اینکه آیا در سال جاری امکان اجرای طرح وجود دارد یا به سال آینده موکول می‌شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  سلام من با پول یارانه کلی برنامه ریزی میکنم از قشر پایین جامعه هستیم کالابرگ ب دردم نمیخوره با این همه قسط

 • نرگس

  به‌به ، به‌به 😂 چشمهای روشن ، هندونه هم میدین ؟!

 • ناشناس

  یارانه نقدی بیشتر بدرد مردوم میخوره برا ما ک هیچ درامدی نداریم حداقل برا پول اب برق بشه یا بخواد اختیاری کنن هر گ هر چ دوس داره اینم میخوان

 • ناشناس

  ای کاش طرح کالابرگ الکترونیکی از همان زمان حذف ارز 4200 تومانی اجرا می شد تا هم از بار روانی ناشی از حذف این یارانه کاسته می شد و هم افزایش نقدینگی به دلیل افزایش یارانه خانوار ایجاد نمی شد و جلوی بخشی از تورم هم گرفته می شد.

 • راشد تولیده

  خواهش میکنیم از دولت مردان ک یارانه مارا نقدی بدهید. خودم سرپرست خانواده ۴نفره هستم نزدیک ۲سال هست که مریضم هیچ دارمدی ندارم با همین یارانه خرج بچه ها را میدهم .بهش دکتر میرم .کرایه خانه .قبض برق آب میدهم مارا شرمنده بچه ها نکنید .شرمنده بچه ها هستیم ولی بیشتر از این مارا شرمنده نکنید . همین یارانه را آزمون نگیرید .از تجارت نیوز خواهش میکنم پیگیر باشند.ما کالا برگ نمی‌خواهیم

 • راشد تولیده

  خواهش میکنم از تجارت نیوز لطفان پیگیر باشند.ما کالا برگ نمی‌خواهیم یارانه را نقدی ب ما بدهید.

 • تولیده

  لطفان یارانه را نقدی بدهید.

 • ناشناس

  کالا برگ نمیخواهیم چون مابایارانه داریم اجاره خانه میدهیم

 • ناشناس

  کالابرگ نمیخوایم

 • ناشناس

  سلام،خورد و خوراک مهم است ولی همش که نیست،چیزای دیگه هم هست مثل:پوشاک، پرداخت قبوض و…..واقعاً بعضی ها فقط با یارانه زندگی می کنند.