فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۷۰۴۶۳

بررسی آمار تورم شهریور ماه به تفکیک استان‌ها؛

نرخ تورم ۲۱ استان بالاتر از کل کشور/ کدام استان بیشترین تورم را تجربه می‌کند؟

نرخ تورم 21 استان بالاتر از کل کشور/ کدام استان بیشترین تورم را تجربه می‌کند؟

طبق گزارش مرکز آمار، استان یزد همچنان بیشترین نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است. بالاترین تورم ماهانه نیز به استان‌ها کردستان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، با پایان شهریور 1402 بانک مرکزی آمارهای نرخ تورم در آخرین ماه تابستان را منتشر کرد. بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه کل کشور در ماه پایانی تابستان، برای چهارمین ماه متوالی نزولی شد و به 46.1 درصد رسید. نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با افتی 0.3 واحد درصدی نسبت به مردادريال در شهریور 1402 رقم 39.5 درصدی را ثبت کرد. نرخ تورم ماهانه نیز از 2.4 درصد در مرداد به دو درصد در شهریور کاهش یافت.

با این وجود، تفاوت در سبد مصرفی خانوار و عادت‌های مصرفی آنها در نقاط جغرافیایی مختلف کشور باعث شده که نرخ تورم در استان‌ها متغیر باشد. به نحوی که به طور معمول اقلام خوراکی در سبد غذایی خانوارهای کم‌درآمدتر وزن بیشتری دارد. به همین دلیل تغییر در قیمت این اقلام می‌تواند تاثیر بیشتری بر نرخ تورم این خانوارها داشته باشد.

در واقع تفاوت در نرخ تورم اقلام مختلف سبد مصرفی مثل خوراکی‌ها، آموزش، بهداشت و درمان، تفریحات و حمل‌ونقل، در کنار تفاوت در شیوه هزینه‌کرد خانوار مناطق مختلف باعث شده‌ که نرخ تورم در استان‌ها، متفاوت باشد. در ادامه، به بررسی وضعیت تورم در استان‌های مختلف می‌پردازیم.

کردستان بیشترین رشد قیمت‌ها در شهریور را تجربه کرد

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، بیشترین تورم ماهانه در استان کردستان با 3.1 درصد و استان‌های خراسان جنوبی و خراسان شمالی، هر یک با 2.8 درصد ثبت شده است. سه استان مازندران، بوشهر و سیستان و بلوچستان نیز با تورم‌های 1.1 درصد، 1.3 درصد و 1.4 درصدی، کمترین رشد قیمت‌های در شهریور ماه را تجربه کرده‌اند.

از سوی دیگر، بررسی‌ها حاکی از آنند که با وجود ثبت نرخ تورم ماهانه دو درصدی در کل کشور، 19 استان تورم ماهانه‌ای بیش از این رقم را شاهد بوده‌اند.

تورم ماهانه شهریورماه 1402 به تفکیک استان

تورم ماهانه شهریورماه 1402 به تفکیک استان

ثبت نرخ تورم نقطه‌ای 51.3 درصدی در یزد

با وجود اینکه تورم نقطه به نقطه در کل کشور در زیر سطح 40 درصدی تثبیت شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که 18 استان تورم نقطه‌ای بالای 40 درصد و یک استان تورم نقطه به نقطه بالای 50 درصد دارد.

شهروندان استان یزد در شهریور تورم نقطه به نقطه 51.3 درصدی را تجربه کرده‌اند؛ به عبارت دیگر یزدی‌ها در شهریور ماه امسال برای خرید یک سبد یکسان از کالاها و خدمات، به‌طور میانگین 51.3 درصد بیشتر از شهریور ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند.

استان‌های اصفهان و کردستان نیز با ثبت تورم نقطه‌ای به ترتییب 47.9 درصد و 45.9 درصدی نیز در رده‌های بعدی بیشترین تورم نقطه‌ای قرار دارند.

این در حالی است که خوزستان با 34.4 درصد، سمنان با 34.8 درصد و تهران با 36.2 درصد، سه استانی بودند که کمترین تورم نقطه‌ به نقطه را در این مدت ثبت کرده‌اند.

تورم نقطه به نقطه شهریورماه به تفکیک استان

تورم نقطه به نقطه شهریورماه به تفکیک استان

کمترین تورم سالانه به تهران رسید

استان یزد علاوه بر تورم نقطه به نقطه، با ثبت نرخ تورم سالانه 56.8 درصدی از این منظر نیز پیشتاز است. استان‌های چهارمحال و بختیاری با 53.9 درصد و لرستان با 52.9 درصد نیز دیگر استان‌هایی هستند که بیشترین تورم سالانه را رقم زده‌اند.

از سوی دیگر اما پایتخت‌نشینان با تورم 41.4 درصدی، شاهد کمترین تورم سالانه بودند و بوشهر با 42.5 درصد و خوزستان با 43.6 درصد نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین طبق گزارش مرکز آمار، 21 استان تورم 12 ماهه بالاتری از کل کشور ثبت کرده‌اند.

تورم سالانه شهریورماه 1402 به تفکیک استان

تورم سالانه شهریورماه 1402 به تفکیک استان

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.