کد مطلب: ۱۸۶۰۳۸

روند صعودی بورس‌های جهان با افزایش بهای نفت

روند صعودی بورس‌های جهان با افزایش بهای نفت

با افزایش بهای نفت، روز پنج‌شنبه بورس‌های آسیایی به رهبری بورس ژاپن افزایش قابل توجهی داشتند و در آمریکا هم بورس‌های وال‌استریت صعود کردند.

با افزایش بهای نفت، روز پنج‌شنبه بورس‌های آسیایی به رهبری بورس ژاپن افزایش قابل توجهی داشتند و در آمریکا هم بورس‌های وال‌استریت صعود کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ شاخص «نیک کی ۲۲۵» ژاپن در نخستین روز آغاز فعالیت خود پس از تعطیلات سال نو میلادی، بیش از ۲ درصد افزایش یافت.

همانند بورس‌های نیویورک، در ژاپن نیزعمده این افزایش به دلیل افزایش بهای فرآورده‌های نفتی اتفاق افتاد. بهای نفت در پی تضعیف دلار، فریز نفتی بزرگ آمریکا و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه به بالاترین سطح سه سال اخیر خود رسیده است.

افزایش بهای سهام شرکت های پتروشیمی آسیایی چشم‌گیر بود. سهام شرکت «اینپکس» ژاپن ۳ درصد و سهام شرکت «سیدنی وودسایت پترولیوم» استرالیا ۲ درصد افزایش یافت. سهام شرکت‌های چینی «سینو پک» و «پترو چاینا» هم هر کدام بیش از سه درصد افزایش یافت. این افزایش‌ها در بازارهای سهام بزرگ‌تر هم موثر بود.

شاخص بورس توکیو ۲.۵ درصد افزایش یافت و به ۲۳۳۲۶.۰۶ واحد رسید، شاخص بورس هنگ‌کنگ «هانگ‌سنگ» با ۰.۱ درصد افزایش به ۳۰۵۹۷.۷۸ واحد رسید تا هشتمین صعود متوالی خود را به ثبت برساند و در چین نیز شاخص«شانگهای کامپوزیت» با ۰.۳ درصد افزایش به ۳۳۷۷.۶۶ واحد رسید.

بورس‌های سیدنی، سنگاپور و تایوان نیز هر کدام ۰.۱ درصد افزایش یافتند، در نیوزلند، بورس ولینگتون ۰.۲ درصد افزایش یافت.

شاخص «داوجونز» در بورس نیویورک با ۰.۴ درصد افزایش به ۲۴۹۲۲.۶۸ واحد رسید و در لندن، شاخص «فوتسی» ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۷۶۷۱.۱۱ واحد رسید.

در بازار ارز، دلار پس از وقفه‌ای کوتاه، به دنبال افزایش خوش‌بینی سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا به چشم‌انداز اقتصادی این کشور پس از نشست ماه دسامبر این بانک که می‌تواند منجر به افزایش بیشتر نرخ بهره شود، به روند افزایش قیمت خود که از چند روز گذشته تاکنون وجود داشته است ادامه داد.

در حالی‌که تحلیل‌گران گفتند که بین برخی از اعضای هیات‌مدیره بانک مرکزی آمریکا، اختلاف نظرهایی درخصوص سرعت افزایش در نرخ بهره وجود دارد، این افراد اطمینان دارند که لایحه کاهش مالیاتی می‌تواند مخارج مصرف کننده را افزایش دهد.

هر یورو از ۱.۲۰۱۴ دلار به ۱.۲۰۰۹ دلار کاهش یافت؛ ارزش پوند نیز در برابر دلار کاهش یافت و هر پوند از ۱.۳۵۱۵ دلار به ۱.۳۵۱۰ دلار رسید؛ هر دلار آمریکا از ۱۱۲.۷۷ ین ژاپن به ۱۱۲.۵۲ ین رسید.

نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» با ۱۵ سنت افزایش به ۶۱.۷۸ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت نیز یک سنت افزایش یافت و به ۶۷.۸۵ دلار در هر بشکه رسید.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.