کد مطلب: ۴۲۳۲۱۷

عملکرد بورس در ۲۳/۱۰/۱۳۹۸

رشد بورس ادامه خواهد داشت؟ / حمایت بی‌سابقه دولت از بازار سرمایه

رشد بورس ادامه خواهد داشت؟ / حمایت بی‌سابقه دولت از بازار سرمایه

حمایت‌ها از سوی وزارت اقتصاد و دولت برای بازار سرمایه شکل گرفته و به نظر می‌رسد که تمایل زیادی به تقویت این بازار دارند تا بتوانند نقدینگی سرگردان جامعه را به بورس بکشاند

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام در سومین روز هفته با رشدی 4.4 درصدی، 16 هزار و 388 واحد افزایش یافت و در کانال 392 هزار متوقف شد و رکوردی تازه را ثبت کرد. همچنین ارزش بازار بورس تهران به 1429 هزار میلیارد تومان رسید. فرابورس ایران نیز امروز شاهد رشد 3.09 درصدی بود و با افزایشی 151 واحدی از سقف 5045.68 واحدی عبور کرد.

گروه محصولات فلزی، فلزات اساسی و رادیویی پربازده‌ترین و گروه‌های بانک، شیمیایی و فلزات اساسی نیز پرتوجه‌ترین صنایع بورس بودند. در همین راستا نمادهای فارس، فولاد و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای سفار، وساخت و فروس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

در همین راستا، به منظور بررسی روند بازار در روزهای آتی، روزبه شریعتی، مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار و تحلیل‌گر بازار سرمایه به تجارت‌نیوز می‌گوید: «یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، این است که فعالان بازار سرمایه اکثرا بر این باور بودند که بورس، امروز متعادل خواهد شد، چرا که قیمت‌ها و به ویژه قیمت سهم‌های بزرگ عقب نمانده و در هفته گذشته هم از آنها حمایت شد و ریزش به خصوصی اتفاق نیفتاد.»

وی در ادامه افزود: «به طور مثال فملی زیر 660 تومان نرسید، یا اخابر به زیر 400 تومان قیمت نخورد، بنابراین وقتی که بازار برگشت، حقوقی‌ها نزدیک به 1200 میلیارد تومان فروختند و امروز هم نزدیک به همین اعداد فروش داشتند. اما افرادی که خریدار هستند، عموما کدهایی هستند که کمتر از یک سال سابقه دارند و این نشان می‌دهد که فروشنده‌های هفته گذشته و خریداران این هفته همان افرادی هستند که استراتژی‌های معاملاتی را به درستی یاد نگرفته‌اند و اقدامات هیجانی انجام می‌دادند.»

شریعتی تصریح کرد: «حقوقی‌ها در هفته‌ گذشته به طور شگفت‌ انگیزی به صورت یکپارچه در هماهنگی با بانک‌ها، شورای عالی بورس، سازمان بورس و وزارت اقتصاد قرار داشتند و این اتفاق تاکنون بی سابقه بوده است.»

وی با اشاره به اینکه نقدینگی که در این هفته مجددا وارد بازار شده، پول اهالی بازار سرمایه نیست، عنوان کرد: «از بازارهای موازی به اینجا منتقل شده است؛ چرا که بازار بهتری نسبت به بورس پیدا نکردند و ناچارا سرمایه خود را به اینجا منتقل کرده‌اند.»

این تحلیل‌گر بازار سرمایه گفت: «از طرف دیگر حمایت دولت هم در این مدت بی سابقه بوده است؛ تجدید ارزیابی دارایی‌ها را تصویب و ابلاغ کرد، اعتبار اشخاص حقیقی از 50 درصد به 60 درصد افزایش یافت، قانون وام برای خرید سهام توسط اشخاص حقیقی تصویب شد.»

وی در ادامه افزود: «این حمایت‌ها از سوی وزارت اقتصاد و دولت برای بازار سرمایه شکل گرفته و به نظر می‌رسد که تمایل زیادی به تقویت این بازار دارند تا بتوانند نقدینگی سرگردان جامعه را به بورس بکشاند و از رفتن آن به سمت بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن که هیچ‌گونه عایدی برای کشور و دولت ندارند، جلوگیری کند.»

شریعتی بر این باور است که قطعا دولت ترجیح می‌دهد اگر حبابی بخواهد شکل بگیرد، در بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن صورت نگیرد و بورس به عنوان جایگزین آنها رشد داشته باشد. اما این نکته به معنای حبابی بودن بورس نیست، بلکه صرفا به این معناست که بیشترین میل دولت، ورود نقدینگی جامعه به بورس است تا مستقیم به اقتصاد کشور وارد شود.

وی در خصوص ادامه این روند تا پایان سال تاکید کرد: «بدون در نظر گرفتن تمام ریسک‌های سیاسی، بازار در امروز شرایط چشمگیری ندارد که بگوییم این روند ادامه‌دار خواهد بود.»

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: «دو ماه پیش بسیاری از سهم‌ها دارای ارزندگی بالایی بودند؛ به طور مثال نمادهایی مثل فملی 500 تومانی، فولاد و 430 تومانی، وغدیر 300 تومانی، وصندوق 360 تومانی و … جزو گزینه‌هایی بودند که می‌شد گفت جزو گزینه‌های خرید می‌توان محسوب کرد، اما درحال حاضر نمی‌توان گفت که فملی 740 تومانی گزینه جذابی است. اما با این حال بازار قادر است که پی بر ای آن را بگیرد؛ به طور مثال اگر پی بر ای بازار از 5 به 7 برسد، مجددا شاهد افزایش ظرفیت رشد در بازار خواهیم بود.

شریعتی در پایان خاطرنشان کرد: «با تمامی این تفاسیر به باور بنده بازار در روزهای آینده متعادل‌تر خواهد شد، اما با این وجود روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد. در همین راستا می‌توان گفت با توجه به این مساله که کامودیتی‌ها در بازار جهانی از رشد مطلوبی برخوردار هستند و قیمت فلزات مختلف با افزایش مواجه شده، در کنار چند شرکت روانکار و چند رشته‌ای، گزینه‌های مناسبی برای ورود هستند.»

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    اای کاش دولت صندوق بورس تحت نظارت مستقیم راه اندازی می کردتاهمه بااطمینان واردبازاربورس بشوندحتی کسانی که به بازاربورس آشنایی ندارندیااینکه دولت سپرده های بانکی را واردبازاربورس می کردتاسرمایه های سرگردان جذب بانک بشوند

پیشنهاد سردبیر