فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۵۰۰۵۳۸

رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه

رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران از شکستن رکورد تعداد معاملات بازار سرمایه در آذر ماه خبر داد و گفت: در اواسط ماه جاری چهار میلیون و ۱۰۰ هزار معامله با ارزش معاملاتی ۳۰ هزار میلیارد تومان در سامانه معاملات به ثبت رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، روح‌الله دهقان با اشاره به بایدها و نبایدهای توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری بازار سرمایه گفت: در رکوردشکنی اخیر هیچ‌گونه کندی و عقب‌افتادگی در سامانه معاملاتی گزارش نشد.

وی ضمن بررسی آخرین وضعیت زیرساخت‌های بازار سرمایه اظهار داشت: موتور و معماری اصلی سامانه معاملاتی متعلق به یک شرکت فرانسوی است اما با تشدید تحریم ها ارتباطات در این بخش ادامه نیافت و لذا سامانه‌ای که الان در بورس تهران استفاده می‌شود، با آنچه فرانسوی‌ها تحویل دادند بسیار متفاوت است.

دهقان اظهار داشت: ظرفیت سامانه قبلی حداکثر ۲۰۰ هزار معامله در روز بود که در زمان خرید این سیستم، بیشترین تعداد معاملات در روز ۶ تا ۷ هزار تراکنش بود و شرکت فرابورس هم هنوز راه‌اندازی نشده بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ادامه داد: هم اکنون بخش‌هایی از سامانه معاملاتی بازنویسی شده و سامانه‌هایی از قبیل سامانه سفارش‌گیری، سامانه محاسبه شاخص، و برخی دیگر از سامانه‌های نظارتی هم که معاملات را کنترل می‌کنند، بومی شده یا تولید داخلی است.

وی در عین حال تصریح کرد: در حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه، همچنان نیاز به توسعه مداوم زیرساخت‌ها، بخش‌هایی از سامانه معاملاتی و ابزارهای نظارتی داریم تا ناظر امکان کنترل و رصد دقیق‌تر بازار را داشته باشد.

به گفته دهقان، سامانه‌ای که پیش از این در روزهای اوج بازار دچار مشکل و کندی می‌شد، در واقع پاسخگوی تراکنش‌ها بالا را نداشت اما در یک سال و نیم گذشته بخش‌هایی از سامانه با تلاش تیم داخلی بومی‌سازی و بهبود داده شد؛ به نحوی که اکنون این سامانه حدود ۱۶ هزار تراکنش در ثانیه و نزدیک به چهار میلیون معامله در روز را به شکل روان پوشش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پاسخ به این سوال که چرا برخی فعالان بازار معتقدند سامانه معاملاتی فقط در روزهای مثبت دچار اختلال می‌شود و در روزهای منفی هیچ مشکلی ندارد، گفت: به طور کلی تعداد تراکنش‌ها در روزهای مثبت بیشتر از روزهای منفی است؛ بحث دیگر اینکه نسخه جدید سامانه معاملات در ابتدای شهریور ماه آغاز به کار کرده است.

دهقان افزود: در بررسی اشکالات باید سیستم‌های آنلاین کارگزاری‌ها را از هسته معاملات تفکیک کرد؛ چرا که وقتی هسته معاملات دچار مشکل می‌شود سیستم آنلاین همه کارگزاری‌ها با مشکل مواجه می‌شود و اگر یک کارگزاری مشکل دارد و سایر درگاه‌ها مشکلی ندارند به این مفهوم است که هسته معاملات کارش را درست انجام می‌دهد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با فراخوان شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه نرم‌افزاری بورس اظهار داشت: یکی از نیازهای اصلی، تربیت نیروهای متخصص حوزه فناوری اطلاعات است که در عین شناخت آی‌تی با بیزینس بازار سرمایه هم آشنایی داشته باشند.

وی گفت: تاکنون تیم‌هایی هم مراجعه کرده‌اند اما اکنون در حال بررسی موضوع هستند و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده‌اند.

دهقان افزود: حضور شرکت‌هایی که بتوانند ابزارهای جدید از جمله ابزارهای مشتقه بازار، معاملات آتی، اختیار معامله و فروش تعهدی را در این بازار به‌کار گیرند بسیار موثر است، چرا که بستر اصلی همه اینها یک سامانه معاملاتی پیشرفته است.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.