فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۵۷۱۴۸۵

پیش‌بینی بورس امروز ۲۳ مرداد

پیش‌بینی بورس امروز ۲۳ مرداد

برای هفته چهارم مرداد ماه کارشناسان بازار سرمایه، روند بازار را مثبت و با پیش‌روی شاخص‌سازان پیش‌بینی کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام هفته گذشته با تحرکات صعودی خود به پایان رسید و شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و ۴۸۴ هزار واحد قرار گرفت.

برای هفته پیش رو کارشناسان بازار پیش‌بینی کرده‌اند، روند بازار مثبت باشد. همچنین کارشناسان بر این عقیده هستند؛ هفته پیش رو گروه‌‌هایی که می‌توانند روند صعودی بازار را تثبیت کنند، فلزات اساسی، پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها هستند.

البته برخی دیگر از کارشناسان امید بیشتری به شاخص هم‌وزن دارند و ورود به نمادهای کوچک بازار را مناسب می‌دانند.

همچنین در میان نمادهای بزرگ بازار گروه بانک و بیمه به نظر می‌رسد هفته چهارم مرداد ماه روند بهتری را داشته باشد.

دنیای اقتصاد نوشت:

دماسنج بورس برای هشتمین هفته متوالی صعود کرد و با رشد ۶/ ۵درصدی، به سقف ۸ماهه رسید. سهامداران خرد اما ترجیح دادند اندکی درنگ کنند تا شاهد خروج ۷/ ۴۶۱ میلیارد تومانی حقیقی‌ها از گردونه معاملات بورس باشیم. این دومین هفته متوالی است که سهامداران خرد در نقش فروشنده ظاهر می‌شوند. این معامله‌گران، منتظر مشخص شدن برخی ابهامات هستند.

عملکرد بازیگران در صنایع بورسی

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۲۰ مردادماه در حالی به پایان رسید که از ۳۸ گروه فعال بورسی، در ۱۹ صنعت شاهد ثبت خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی بودیم و در مقابل این دسته از بازیگران سهام ترجیح دادند سهام خود در ۱۹ گروه دیگر را به فروش برسانند. در این میان بیشترین اقبال حقیقی‌ها به زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی معطوف شد. در میان فلزی‌ها، این «کاوه» بود که در مرکزیت توجه سهامداران خرد قرار گرفت. به هر روی در مجموع دادوستدهای هفته گذشته، شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۰۸ میلیارد و ۶۷۴ میلیون تومان از زیرمجموعه گروه فلزات اساسی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. پس از آن نوبت به صنعت اطلاعات و ارتباطات با تک سهم «های‌وب» رسید. هفته گذشته شرکت داده‌‌گستر عصرنوین با افشای اطلاعات بااهمیت روی سامانه کدال خبر از انعقاد قرارداد ۲/ ۱هزار میلیارد تومانی خرید ملک توسط زیرمجموعه خود برای تاسیس پارک علم و فناوری و مرکز داده خبر داد که مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفت. این سهم در هفته گذشته با ثبت خالص خرید ۶۵ میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان از سوی سهامداران خرد همراه شد. سومین گروهی که در لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفت، صنعت محصولات شیمیایی بود. در این گروه دو نماد «پارس» و «فارس» بودند که در صدر توجهات حقیقی‌ها قرار داشتند. از این رو پتروشیمی‌ها معاملات هفتگی خود را در حالی به پایان رساندند که سهامی از این گروه به ارزش ۲۵ میلیارد و ۴۸۲ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام حقیقی‌ها منتقل شد. در آن سوی بازار معدنی‌ها با خالص فروش ۱۶۵ میلیارد و ۶۹۴ میلیون تومانی سهامداران خرد مواجه شدند.

این گروه در هفته ماقبل به دنبال رشد قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی مورد توجه بورس‌بازان بود و با رشد قیمت مناسبی نیز همراه شد اما در هفته گذشته شاهد فعال شدن موجی از شناسایی سود از سوی معامله‌گران در زیرمجموعه‌های معدنی بودیم. پس از آن نوبت به دو گروه بانک و خودرو رسید تا شاهد خروج حقیقی‌ها باشند. این دو گروه که به صنایع برجامی معروف هستند، در هفته‌های اخیر شاهد افزایش احتیاط سهامداران بودند. سرمایه‌گذارانی که احیای برجام و حصول توافق هسته‌ای را همچنان مبهم دیده و ترجیح می‌دهند تا روشن شدن تکلیف آن از ورود به گروه‌های مزبور حذر کنند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.