خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۰۶۶۶۸

نکاتی درباره آیین‌نامه عرضه اینترنتی دارو

نکاتی درباره آیین‌نامه عرضه اینترنتی دارو

عرضه اینترنتی دارو از طریق پلتفرم‌های داخلی است که با مخالفت‌هایی مواجه شده بود. طبق اعلام معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آیین‌نامه تدوین شده توسط وزارت بهداشت و ارتباطات فقط درخصوص حمل دارو از داروخانه به کاربر است؛ در واقع تمامی داروخانه‌ها بدون هیچ گونه ارجحیت یا اولویتی به جز فاصله مکانی با متقاضی می‌توانند در سکوها فعالیت کنند و در عین حال سکوها هیچ دسترسی به داده‌های نسخه ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته پایانی فروردین ماه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر اختلال در یک پیام رسان داخلی (ایتا) رخ داد که طبق اعلام کاربران امکان ارسال و دریافت پیام در آن وجود نداشت. اگرچه با گذشت چند ساعت از این موضوع اختلال رخ داده بر طرف شد اما سبب واکنش برخی از مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و آنها چنین موضوعی را غیر قابل قبول عنوان کردند.

البته در اولین روز هفته بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ هم منتشر شد که در آن به درآمد دولت از محل پیامک ها اشاره شد. بر اساس اطلاعاتی که در بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ آمده است، درآمد حاصل از افزایش ۴۰ ریال به قیمت هر پیامک (۱۰ ریال افزایش مزبور موضوع بند(ش) ماده ۷۲ قانون جوانی جمعیت)، ۸۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

از سوی دیگر شرکت ملی پست در راستای نوسازی ناوگان پستی کشور در مراسمی ۳۵ دستگاه خودروی وانت زاگرس دو کابین و الحاق آن به ناوگان شبکه پستی کشور را رونمایی کرد. رضا ربانی- مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی کشور- اظهار کرد: حدود ۴۲ میلیون مکان کشور در این پایگاه جمع آوری شده است و با حمایت مقام عالی وزارت ارتباطات و اعضای هیأت مدیره پست استارت تکمیل پروژه در سطح شهری سال گذشته زده شد و اکنون ۱۱۳۰ شهر کشور در پایگاه ملی جی نف دارای آدرس یکسان و استاندارد شد. امسال بحث نقاط روستایی در دستور کار قرار دارد و برای این کار ۳۷ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در فاز اول بحث تکمیل پروژه جی نف اتفق خواهد افتاد و پیش بینی می شود که در اردیبهشت سال ۱۴۰۴ پروژه روستایی تمام شود.

لزوم معماری داده‌ای همگام با هوشمندسازی دولت از دیگر خبرهایی بود که در این هفته منتشر شد. احسان کیانخواه- دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- بر لزوم معماری داده‌ای همگام با هوشمندسازی دولت تأکید کرد و گفت بر اساس قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی ۲۷ پایگاه ملی که قابلیت افزایش براساس تصمیم کارگروه تعامل‌پذیری دارد، احصاء شده است و این پایگاه‌ها هسته‌ی راهبری کشور را چه به لحاظ عملیاتی و چه به‌لحاظ انبارش و تحلیل برعهده دارند.

وی معتقد است باید فارغ از تعصبات دستگاهی این اصلاحات و بازآرایی را رقم زد و دبیرخانه در تلاش است به‌صورت چابک و با کمترین بارتنظیمی این اقدام را به نتیجه برساند؛ این گام مهم به‌هم‌راهی و هم‌دلی دستگاه‌های اجرایی کشور با محوریت افزایش رضایت عمومی و ارتقا کارایی نظام تصمیم‌سازی کشور نیاز دارد.

انتخاب پنجره واحد خدمات هوشمند دانشگاهی در بخش جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی از دیگر خبرهای مهمی بود که در این هفته منتشر شد. هدف از ایجاد این پنجره، یکپارچگی و مدیریت دسترسی به خدمات مراکز ارائه دهنده خدمت تحت پوششِ وزارت عتف است. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وزارت علوم در قالب این سامانه قادرند به دانشجویان، اساتید، دانش‌آموختگان و عموم مردم، خدمات برخط ارائه دهند. گفتنی است بخش جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS ۲۰۲۴)؛ هر ساله جهت ارزیابی پروژه‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و در راستای توسعه پایدار با استفاده از ICT در کشورها انجام می‌شوند، برگزار می‌شود.

چندی پیش بود که آیین نامه فروش اینترنتی دارو با اعلام وزیر ارتباطات نهایی شد. البته این موضوع از زمان مطرح شدن تا سال گذشته ابهام و حواشی متعددی را به همراه داشت. در این راستا معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد دستورالعمل عرضه دارو توسط سکوهای اینترنتی صرفا مربوط به حمل داروست. رضا باقری اصل-معاون امور دولت، مجلس و استان های وزیر ارتباطات- در این زمینه توضیح داد تغییر و تحول در اقتصاد دیجیتال همیشه با مقاومت گروه‌های دارای تعارض منافع و شبکه سنتی مواجه می‌شود و حتی وقتی این تحولات دیجیتال به نفع مردم باشد این گروه‌های ذینفع دست از مقاومت بر نمی‌دارند تا حداقل مدت تسلط خودشان را طولانی‌تر کنند.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه تدوین شده توسط وزارت بهداشت و ارتباطات فقط درخصوص حمل دارو از داروخانه به کاربر است، تصریح کرد: تمامی داروخانه‌ها بدون هیچ گونه ارجحیت یا اولویتی به جز فاصله مکانی با متقاضی می‌توانند در سکوها فعالیت کنند و در عین حال سکوها هیچ دسترسی به داده‌های نسخه ندارند و فقط شماره پیگیری نسخه الکترونیکی و موبایل دارنده نسخه و آدرس تحویل دارو به سکو ارائه می‌شود.

باقری اصل با اشاره به اینکه آیین‌نامه تدوین شده توسط وزارت بهداشت و ارتباطات فقط درخصوص حمل دارو از داروخانه به کاربر است، تصریح کرد تمامی داروخانه‌ها بدون هیچ گونه ارجحیت یا اولویتی به جز فاصله مکانی با متقاضی می‌توانند در سکوها فعالیت کنند و در عین حال سکوها هیچ دسترسی به داده‌های نسخه ندارند و فقط شماره پیگیری نسخه الکترونیکی و موبایل دارنده نسخه و آدرس تحویل دارو به سکو ارائه می‌شود.

با نزدیک شدن با پایان هفته، نخستین جلسه بررسی پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در سال ۱۴۰۳ به ریاست عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و با حضور جمعی از معاونان وزیر، مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، مدیران اپراتورهای ارتباطی برگزار شد.

وب در این جلسه با بیان اینکه برای به سرانجام رساندن و نهایی کردن این پروژه در سال جاری باید با حداکثر سرعت حرکت کرد و امسال سال طلایی برای این پروژه است، تصریح کرد: عمده سختی‌ها و ناهمواری‌ها پشت سر گذاشته شده است و مسیر پیش روی این پروژه اکنون هموار شده است که آخرین آن مصوبات خوبی است که در حمایت از پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در قانون بودجه کشور وضع شده است که مهمترین آنها الزام قانونی به صدور مجوز حفاری و نصب تجهیزات توسط شهرداری ها و ادارات کل راهداری ظرف ۱۵ روز برای اپراتورهای مورد تایید وزارت ارتباطات است.

زارع پور با اشاره به اینکه اکنون دغدغه جدی و مشکل غیرقابل حلی باقی نمانده است، خاطرنشان کرد: انتظار داریم تمامی اپراتورها و مدیران استانی تمام قد و تمام وقت پای کار بیایند تا پوشش فعلی در سال جاری حداقل به دو برابر یعنی ۱۴ میلیون برسد.

منبع : ايسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.