کد مطلب: ۳۰۷۸۷۷

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مطرح کرد

دور زدن قانون در امر قرض الحسنه مساوی دوری رفتار سپرده گذاران

دور زدن قانون در امر قرض الحسنه مساوی دوری رفتار سپرده گذاران

دور زدن قانون نباید در امر قرض الحسنه رخ دهد زیرا چنین اقدامی در عمل دوری کردن از رفتار صادقانه سپرده گذاران نسبت به بانک هاست.

حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در گفتگویی با ارزیابی وام های قرض الحسنه در کشور گفت: امر حسنه قرض الحسنه به ضعیف ترین شکل ممکن در بانک ها پیاده سازی می شود و به خاطر کارمزدهای کم آن، این امر چندان در اولویت بانکی قرار ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،فولادگر ادامه داد: مجلس معتقد است که بانک مخارجی داشته و قرض الحسنه نیز باید کارمزد داشته باشد و از لحاظ شرعی هم کارمزد ۴ درصدی برای اعطای وام قرض الحسنه عنوان شد؛ اما متأسفانه بسیاری از بانک ها، پرداخت وام های ضروری را با سودهای بالا در بخش تولدی، نیازهای جامعه و … به مشتریان ارائه می کنند.

فولادگر با اشاره به این ضعف نظام بانک تأکید کرد: برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه، کارمزد ۴ درصدی برای تمام ایام بازپرداخت یک فقره تسهیلات در نظر گرفته شد اما بعضاً برخی بانک ها این ۴ درصد را برای تمام مدت زمان پرداخت اصل و سود این تسهیلات در نظر می گیرند.

رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس اظهار کرد: دور زدن قانون نباید در امر قرض الحسنه رخ دهد؛ زیرا چنین اقدامی در عمل دوری کردن از رفتار صادقانه سپرده گذاران نسبت به بانک هاست و بانک ها باید منابع قرض الحسنه را به درستی و طبق قانون قرض الحسنه به مشتریان اعطا کنند.

وی ادامه داد: راه اندازی پرداخت وام‌های قرض الحسنه برای اشتغال خرد از نیازهای اقتصاد بوده که وزارتخانه هایی همچون کار، تعاون و رفاه اجتماعی در بخش صنایع خانگی نیز چنین وام هایی پرداخت کرده اما وام های کلان تنها با سودهای بالا به فعالیت های بزرگ تخصیص می‎یابد.

فولادگر تأکید کرد: چالش بیکاری و اوضاع نابسامان اقتصادی تمایل جوانان را به کسب و کار و خوداشتغالی افزایش داده بنابراین نیاز به تأمین مالی برای راه اندازی شرکت های کوچک به شدت احساس می شود؛ اما جوانان طبیعتاً در ابتدای راه باید آزمون و خطا پس دهند تا به سوددهی و کسب درآمد برسند و از این حیث اگر آن‎ها درگیر وام‎های بانکی و پرداخت بهره بالای آن‎ها گیر کنند، طبیعتا میزان سوددهی اندک خود را باید صرف تسهیلات بانکی و امور مالیاتی کنند.

وی افزود: بنابراین زمانی که صندوق‌های قرض الحسنه با احتساب شرایط راه اندازی بنگاه تولیدی اقدام به ارائه تسهیلات کند هیچ فرد کارآفرین و جویای کاری درگیر بهره های بانکی نشده و می تواند با استقراض بدون سود، کسب و کار پر رونقی را راه اندازی کنند.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت در ادامه با اشاره به اینکه معمولاً وام های قرض الحسنه شرایط آسان تری به نسبت سایر وام ها دارند، گفت: سنگ اندازی های نظام بانکی برای دریافت یک میلیون تومان هم مشکل سیستم قرض الحسنه و مخصوصاً دریافت فیش حقوقی یکی از معضلات بوده زیرا بسیاری از مراکز دولتی به کارمندانشان فیش حقوقی نمی دهند و یا در برخی نهادهای دیگر به کارمندان رسمی نیز گواهی کسر از حقوق هر بانک یا موسسه ای را نمی دهند.

منبع:روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.