کد مطلب: ۶۹۶۴۷۴

نرخ بهره بین بانکی فریز شد/نرخ سود دستکاری شد؟

نرخ بهره بین بانکی فریز شد/نرخ سود دستکاری شد؟

نرخ بهره بین بانکی در هفته دوم شهریور ثابت بوده است. این در حالی است که بانک مرکزی در بازار باز نرخ سود را بالا برد و تزریق پول را در مرز ۷۰ همت ثابت نگه داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی قصد دارد با رشد عرضه پول در بازار بین بانکی از بالا رفتن نرخ بهره بین بانکی جلوگیری کند.

به نقل از اکوایران، در هفته منتهی به دوم شهریور ماه نرخ بهره بین بانکی تقریبا ثبات ماند و تغییری نداشت. بانک مرکزی به طور کلی از عملیات در بازار بین بانکی چند هدف مهم دارد. تنظیم نرخ سود بین بانکی و بهبود شرایط نقدینگی بانک‌ها در هر مقطع.

بررسی‌های آماری تابستانی کشور نشان می‌دهد در هفته‌های اخیر وضعیت نقدینگی بانک‌ها شرایط بدی داشته و آمارها حاکی از مازاد تقاضا در بانک‌ها بوده‌اند. به عبارت دیگر در بانک‌ها پول کم آمده اما قیمت پول تغییری نداشته است.

بررسی عملیات بانک مرکزی در هفته پایانی مرداد

بانک مرکزی در هفته منتهی به دوم شهریور ماه در دو بازار باز و بازار بین بانکی به ترتیب ۶۸هزار و ۵۰۰میلیارد تومان و ۲۴هزار و ۳۲۰میلیارد تومان نقدینگی بسط داد که مجموعا رقمی معادل با ۹۲هزار و ۸۲۰میلیارد تومان بود.

این رقم همانند هفته قبل بالاتر از مرز ۹۰ همت بود، اما تقریبا ۳ همت کمتر. اتفاقی که در ۴ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

بانک مرکزی در هفته‌های نخست امسال تصمیم گرفت تا مانده بانک‌ها در عملیات بازار باز را تصفیه کند به همین دلیل تصمیم گرفت تا تزریق پول در بانک‌ها را کاهش داده و به سیاست انقباضی روی آورد.

این عمل مستلزم بالا بردن نرخ سود در بازار بین بانکی و بازار باز بود که البته این شاخص تا سطوح بالایی نیز ارتقا پیدا کرد. در این زمان به یکباره بالا رفتن نرخ سود اعتراض بورسی‌ها را برانگیخت. نهادهای تامین سرمایه یکی از مهم‌ترین دلایل افت شاخص بورس در تابستان امسال را بالا رفتن نرخ بهره می‌دانستند. به همین علت بانک مرکزی مجبور به کاهش نرخ سود بازارهای بین بانکی در این مقاطع شد. به‌عنوان مثال نرخ سود بازار باز که تا مرز ۲۱٫۵درصد رفته بود با کاهشی ضربتی مواجه شد و به کف ۲۰درصد رسید.

پایین نگه داشتن نرخ سود به صورت دستوری نمی‌توانست با کاهش تزریق پول همراه باشد. کارشناسان معتقدند زمانی که قیمت به صورت دستوری در بازار کاهش پیدا می‌کند ایجاد مازاد تقاضا کرده و وضعیت نقدینگی را در بانک‌ها بدتر می‌کند. موضوعی که نمی‌شد باکاهش تزریق پول همزمان رخ دهد و بانک مرکزی را دوباره مجبور به تزریق پول در بازارهای بین بانکی کرد. این عمل به نوعی از رشد دوباره نرخ بهره جلوگیری به عمل آورد.

ثبات نرخ سود بین بانکی در مرز ۲۰٫۶۵ درصد

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به دوم شهریور ماه برابر با ۲۰٫۶۵درصد بوده و تقریبا با هفته قبل خود تفاوتی نداشت.

این در حالی بود که بانک مرکزی در بازار باز نرخ سود را بالا برد و تزریق پول را در مرز ۷۰ همت ثابت نگه داشت. این نرخ در هفته منتهی به ۳۱ مرداد ماه برابر با ۲۰٫۷۱درصد بود و در هفته بعد نیز به ۲۱٫۲۱درصد رسید. افزایش نرخ سود در بازار باز علامت جدی‌تری از مازاد تقاضای بانک‌ها در بازار است.

درنهایت می‌توان گفت نگهداشتن نرخ بهره بین بانکی در سطوح پایین منجر به رشد مازاد تقاضا در بازار بین بانکی شد و وضعیت نقدینگی بانک‌ها را بدتر کرد. بنابراین بانک مرکزی با رشد عرضه پول در بازار بین بانکی سعی دارد تا از بالا رفتن نرخ بهره جلوگیری کند.

1

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز