کد مطلب: ۷۶۳۰۶۰

جزئیات جدید از بسته جدید بانک مرکزی برای دلار/ عملیات جدید ارزی با مدل روسی

جزئیات جدید از بسته جدید بانک مرکزی برای دلار/ عملیات جدید ارزی با مدل روسی

بسته جدید بانک مرکزی برای دلار، با استفاده از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل، از فردا به اجرا در می‌آید. در این مدل، تمام منابع ارزی حاصل از صادرات، زیر نظر بانک مرکزی قرار می‌گیرد. 

به گزارش تجارت‌نیوز ، جزئیات جدید از بسته جدید بانک مرکزی از فردا اجرایی می‌شود. بسته جدید بانک مرکزی مربوط به کنترل دلار است.

بانک مرکزی در بسته جدید ارزی که از فردا به اجرا در می‌آید، از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است.

بر اساس این مدل، کل منابع ارزی حاصل از صادرات اصطلاحاً زیر کلید بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

این مدل که اجرای موفق آن به وسیله دولت روسیه موجب شد روبل پس از ریزش اولیه در قضیه جنگ اوکراین ظرف یک ماه، ارزش خود را بازیابی کند و حتی بالاتر از ارزش قبلی، پیمان‌سپاری صد در صدی ارزهای صادراتی است.

در این مدل، ارزهای حاصل از صادرات بخصوص در صنایع و معادنی که محصولات خود را به واسطه منابع ارزان انرژی تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند، تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد و این صادرکنندگان عمده (پتروشیمی، فولاد، مس…) الزاماً باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا، عرضه کنند.

در صورت اجرای موفق این مدل، امکان ریزش‌های سنگین در بازار ارز و بازیابی ارزش پول ملی مشابه آنچه در روسیه اتفاق افتاد، وجود خواهد داشت.

به علاوه، صادرکنندگان عمده باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا، عرضه کنند. این مدل پیمان‌سپاری صد در صدی ارزهای صادراتی است که در صنایع و معادنی که محصولات خود را به واسطه منابع ارزان انرژی تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند، قابل اجراست.

منبع: روزنامه ایران

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • گوش مخملی

  داستان ندادن ارز ۲۸۵۰۰ است عزیزان
  یعنی دلار در سامانه’ نرخی بالاتر از نیما و پاینتر از بازار ازاد خواهد داشت ارز ۲۸۵۰۰ برای مصارف تغذیه و دارو است دیگه نمیخوان بدن. تمام

 • ناشناس

  زهی خیال باطل
  شرمنده بانک مرکزی روسیه تا حالا اندازه ایران خلق پول کرده بود
  نمی توند یا نمی خواد بدبخت مرغداری ۳ ماه پیش پول کنجاله داده بهش تحویل نمی دهند بعد توقع دارید که ای بابا کجای کارید

 • نیستانک

  سلام: ببخشید روسیه نفت نمیفروشه؟روسیه گاز به اروپا نمیده؟ محصولات کشاورزی و نظامی صادراتی بماند. روسیه کشورهای زیر نظر سابقش بدون روسیه امنیت دارند؟ روسیه را یک کشور مثل ترکیه و رومانی معرفی میکنید؟ که چکار کرد ما هم بکنیم. رئیس بانک مرکزی روسیه چطوری و با چه تحصیلاتی اینکاره شده؟ وزیر اقتصاد بماند.

 • .

  هر مدلی استفاده بشه از مدل دولت سیزدهم بهتر است.