فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۱۱۰۹۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۲۰۰ سال انتظار برای دریافت وام فرزندآوری!/ صف‌ وام ازدواج به فرزندآوری رسید

200 سال انتظار برای دریافت وام فرزندآوری!/ صف‌ وام ازدواج به فرزندآوری رسید

بانک‌ها در فروردین ماه سال جاری 13 هزار و 800 فقره وام فرزندآوری به ارزش 775 میلیارد تومان پرداخت کردند اما همچنان 417 هزار نفر در صف دریافت این وام قرار دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی به تازگی با انتشار گزارشی در وبسایت رسمی خود، آمار پرداخت وام فرزندآوری در فروردین ماه سال 1402 را منتشر کرد. آماری که بر اساس آن به نظر می‌رسد با وجود تاکیدهای مکرر دولت و بانک مرکزی بر پرداخت وام‌های خرد و به‌ویژه وام فرزندآوری، بانک‌های خصوصی همچنان میلی به پرداخت این وام‌ها ندارند و صف وام فرزندآوری در این بانک‌ها روز به روز طولانی‌تر می‌شود. این در حالی است که متقاضیان وام ازدواج نیز مدت‌هاست در انتظار دریافت تسهیلات خود هستند و حالا به نظر می‌رسد که صف‌های طولانی وام ازدواج به وام فرزندآوری نیز سرایت کرده است.

417 هزار نفر در صف وام فرزندآوری

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده است، در فروردین ماه سال جاری در مجموع 13 هزار و 800 فقره وام فرزندآوری از سوی 24 بانک کشور پرداخته شده که ارزش این وام‌ها در مجموع به 775 میلیارد تومان می‌رسد. این در حالی است پرونده 417 هزار و 865 نفر از واجدان شرایط دریافت وام فرزندآوری، همچنان روی میز بانک‌ها خاک می‌خورد.

البته طبق آماری که اخیرا رئیس گروه تسهیلات قرض‌الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده، از ابتدای امسال تا 23 اردیبهشت ماه، 44 هزار فقره وام فرزندآوری به مبلغ دو هزار و 583 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

بی‌میلی بانک‌های خصوصی به پرداخت وام فرزندآوری

بررسی گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که از میان 13 هزار و 800 فقره وام فرزندآوری که در فروردین ماه امسال پرداخت شده است، بانک‌های خصوصی کمتر از 2 هزار فقره وام را پرداخت کرده‌اند و سهم اندکی در اعطای این تسهیلات دارند.

بر این اساس بانک اقتصاد نوین در فروردین ماه امسال زیر بار پرداخت وام فرزندآوری نرفت و با وجود اینکه سه هزار و 486 نفر در صف دریافت وام فرزندآوری از این بانک بودند، تنها یک فقره وام پرداخت کرد.

دیگر بانک‌های خصوصی نیز وضعیت بهتری نداشتند؛ به طوری که بانک خاورمیانه 2 فقره، بانک سامان سه فقره، بانک کارآفرین 6 فقره، بانک دی هفت فقره و بانک پاسارگاد 10 فقره وام فرزندآوری پرداخت کردند.

کدام بانک‌ها بیشترین وام را پرداخت کردند؟

از سوی دیگر اما بانک ملی با پرداخت 144 هزار و 820 فقره وام به ارزش 279 میلیارد تومان، بیشترین سهم از پرداخت تسهیلات فرزندآوری را به خود اختصاص داد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که تعداد متقاضیان وام فرزندآوری از این بانک، بیش از هر بانک دیگری بوده و همچنان 91 هزار و 237 نفر در صف دریافت وام از این بانک قرار دارند. بانک‌های رفاه کارگران، ملت و قرض‌الحسنه مهر ایران نیز بیشترین وام فرزندآوری را پرداخت کردند.

200 سال در صف دریافت وام فرزندآوری

نکته قابل توجه دیگر در این گزارش، آن است که بر اساس محاسبات اکوایران و با فرض اینکه بانک‌ها با همین روند تسهیلات فرزندآوری اعطا کنند، می‌توان گفت که چند روز طول می‌کشد که آخرین نفر در صف وام بانک‌ها، به این تسهیلات دست پیدا کند.

بر این اساس و با در نظر گرفتن این فروض، بیش از 200 سال طول می‌کشد که آخرین نفر در صف وام فرزندآوری بانک اقتصاد نوین به وام خود برسد! این مدت برای بانک سامان 22 سال و بانک صادرات بیش از 6 سال است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.