خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۸۲۴

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟/ لزوم پایبندی بانک‌ها به نرخ‌های قانونی

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟/ لزوم پایبندی بانک‌ها به نرخ‌های قانونی

بانک مرکزی اخیراً با ابلاغ بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات مالی، به آنها نسبت به تخلف و تخطی از نرخ سود سپرده بانکی اعلامی هشدار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهمن‌ماه 1401 آخرین باری بود که بانک مرکزی نرخ سود سپرده بانکی را اصلاح کرد و حالا بیش از یک سال است نرخ‌های سود در شبکه بانکی تغییری نکرده است. با وجود این، بانک‌ها همچون سال‌های گذشته همواره سعی می‌کنند با پیشنهاد نرخ سودهای بالاتر، وارد رقابتی برای جذب سپرده‌ها شوند. این موضوع همچنین پس از انتشار گواهی سپرده با نرخ سود 30 درصدی تشدید شد و برخی از بانک‌ها سودهایی بیش از 30 درصد به مشتریان خود ارائه می‌دهد؛ با این حال این موضوع هیچ‌گاه به مذاق بانک مرکزی خوش نیامده است.

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟

بر اساس آخرین ابلاغیه بانک مرکزی، نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت عادی پنج درصد و سپرده کوتاه‌مدت ویژه سه‌ماهه، 12 درصد است. همچنین نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت ویژه 6ماهه به 17 درصد می‌رسد. به علاوه، سپرده‌های بانکی با سررسیدهای یک‌ساله، دوساله و سه‌ساله نیز به‌ترتیب سودی 20.5 درصد، 21.5 درصد و 22.5 درصد را برای سپرده‌گذاران تضمین می‌کنند.

اولتیماتوم بانک مرکزی به مدیران بانک‌های متخلف

بانک مرکزی در روزهای اخیر با ابلاغ بخشنامه‌ای اخطاری و لازم‌الاجرا خطاب به بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات مالی، به آنها نسبت به تخلف و تخطی از نرخ سود سپرده بانکی اعلامی هشدار داد. در این بخشنامه ذکر شده که با وجود تاکید مکرر بانک مرکزی بر لزوم رعایت سقف نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود تسهیلات، بررسی‌ها و بازرسی‌ها نشان می‌دهند بانک‌ها به شیوه‌های مختلف از نرخ‌های اعلام‌شده تخطی می‌کنند.

همچنین در این بخشنامه تاکید شده مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده خاص با نرخ سود 30 درصد، در مقاطع زمانی مختلف و با اهداف مشخص بوده و به منزله تغییر سیاست نرخ سود یا اعلام نرخ جدید نبوده است.

بانک مرکزی همچنین در این بخشنامه تاکید کرده در صورت احصای هرگونه تخلف از نرخ‌های سود اعلامی، اعزای هیات مدیره و مدیرعامل بانک یا موسسه مالی متخلف، در «کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری» تحت بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند.

برای مطالعه بیشتر، صفحه بانک و بیمه در تجارت‌نیوز را دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.