فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۲۱۱۸۴

تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

شرایط دریافت ارز اربعین ۱۴۰۳/ خرید دینار از بانک مرکزی با صرفه دو میلیون تومانی نسبت به بازار آزاد

شرایط دریافت ارز اربعین 1403/ خرید دینار از بانک مرکزی با صرفه دو میلیون تومانی نسبت به بازار آزاد

بانک مرکزی به متقاضیان دریافت ارز اربعین 1403 تا سقف 200 هزار دینار ارز تخصیص می‌دهد. قیمت این ارز حدود 23 درصد کمتر از بازار آزاد است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، بانک مرکزی همچون سال‌های گذشته، شرایط پرداخت ارز اربعین برای زائران را اعلام کرد. امسال هم مبلغ ارز اربعین معادل 200 هزار دینار برای هر متقاضی است و قیمت این ارز، بر مبنای نرخ فروش اسکناس ETS یا همان معاملات الکترونیکی ارز تحت نظر بانک مرکزی تعیین می‌شود که در حال حاضر، حدود سه هزار و 540 تومان به ازای هر 100 دینار عراق است. به این ترتیب، متقاضیان دریافت 200 هزار دینار ارز اربعین، باید حدود هفت میلیون تومان پرداخت کنند.

این در حالیست که هر 100 دینار عراق در بازار آزاد حدود چهار هزار و 610 تومان معامله می‌شود. به این ترتیب، قیمت فروش ارز اربعین توسط بانک مرکزی حدود 23 درصد کمتر از نرخ بازار آزاد است و زائران با دریافت 200 هزار دینار از بانک مرکزی، حدود دو میلیون و 140 هزار تومان نسبت به خرید ارز از بازار باز سود می‌کنند.

چگونه ارز اربعین 1403 را دریافت کنیم؟

ارز اربعین برای همه زائران بالای 5 سال در نظر گرفته شده است. نخستین قدم برای متقاضیان دریافت این ارز،  ثبت نام در سامانه سماح است که از تاریخ 17 تیرماه، مصادف با اولین روز محرم آغاز می‌شود. نکته مهم آن است که این ارز فقط به افرادی پرداخت می‌شود که با ثبت نام در این سامانه، کد پیگیری دریافت کرده باشند.

پس از ثبت نام، متقاضیان می‌توانند با در دست داشتن اصل کارت ملی و گذرنامه یا برگه تردد اربعین، از تاریخ 20 مردادماه تا پنجم شهریورماه به بانک‌های منتخب ملی، صادرات، تجارت، سپه و پست بانک مراجعه و تا سقف 200 هزار دینار، ارز اربعین دریافت کنند. البته این رقم 200 هزار دیناری، سقف پرداخت ارز اربعین است و امکان دریافت ارز کمتر از این مقدار هم وجود دارد.

نکته قابل توجه دیگر نیز آن است که دریافت ارز اربعین، مانعی برای دریافت ارز مسافرتی یورویی محسوب نمی‌شود.

برای مطالعه بیشتر، صفحه بانک و بیمه در تجارت‌نیوز را دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.