کد مطلب: ۷۲۷۱۴۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بورس فردا / تاثیر نرخ بهره بانکی روی معاملات

پیش‌بینی بورس فردا / تاثیر نرخ بهره بانکی روی معاملات

شاخص کل بورس تهران امروز با افتی سنگین، کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی را ترک کرد. با وجود این تغییر کانال، معاملات فردای بورس چگونه خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، شاخص کل بورس امروز شنبه افت 20 هزار و 421 واحدی را ثبت کرد و به محدوده یک میلیون و 393 هزار واحدی رسید. همچنین شاخص هم‌وزن همسو با شاخص کل حرکت کرد و با افت بیش از 3 هزار واحدی در کانال 397 هزار واحدی آرام گرفت.

ارزش معاملات امروز بازار سرمایه به 3046 میلیارد تومان رسید و در حدود 703 میلیارد تومان خروج نقدینگی از بازار سهام رخ داد. در اولین روز کاری هفته 444 عدد از نمادها منفی بودند و تنها 182 عدد از نمادها توانستند مثبت شوند.

نوسان در نرخ بهره بین بانکی

جدیدترین بروزرسانی بانک مرکزی از نرخ بهره بین بانکی از افزایش این نرخ مهم برای بانک‌ها حکایت دارد. بر اساس آنچه بانک مرکزی در وبسایت رسمی خود منتشر کرده، نرخ سود بازار بین بانکی در چهارمین هفته آبان‌ماه با افزایش 0.04 واحد درصدی مواجه شده است. بنابراین نرخ مذکور در پایان روز بیست و پنجم ماه جاری رقم ۲۰٫۹ درصد را به ثبت رساند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند روند نوسانی نرخ بهره بین بانکی باعث شده است این نرخ برای 11 هفته متوالی درجا زده و در محدوده ۲۰٫۸ درصد تا ۲۱ درصد افت و خیز داشته باشد. به طوری که با تداوم این نوسانات، نرخ سود بازار شبانه بار دیگر در محدوده‌ای قرار گرفت که در 6 مهر ماه تجربه کرده بود.

به علاوه، با سیاست‌های بانک مرکزی، نرخ بازار بین بانکی از نیمه مردادماه ۱۴۰۱ تا کنون در کانال ۲۰ درصدی سرکوب شده است. با این تفاسیر، به نظر نمی‌رسد سود بازار بین بانکی همچنان اجازه شکستن سقف کانال 20 درصد و ورود به محدوده پایین‌تر را داشته باشد.

تاثیر نرخ بهره بین بانکی روی بورس

برخی از کارشناسان عقیده دارند افزایش نرخ بهره بین بانکی به زیان بورس است و می‌تواند نقدینگی را از بازار فراری دهد. در مقابل برخی از تحلیلگران می‌گویند به واسطه افزایش نرخ بهره بین بانکی، در وهله اول اقتصاد کشور و پس از آن بورس به ثبات می‌رسد. چرا که در زمان افزایش تورم نیاز است نرخ بهره بین بانکی نیز همگام با آن افزایش یابد؛ درنتیجه افزایش نرخ بهره بانکی می‌تواند در بلندمدت به نفع بورس باشد.

خبرهای بیشتر درباره بورس را اینجا بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    حدود یک چهارم ارزش معاملات خروج نقدینگی از بازار داشتیم (۳۰۰۰ میلیارد ارزش معاملات در برابر ۷۰۰ میلیارد خروج نقدینگی) و این نشان از فروش هیجانی و سهام داری فست فودی است که متاسفانه گریبان گیر بازار شده و شاخص را وارد مسیر نوسانی کرده است و اگر چنین رویه ای ادامه دار شود پول های هوشمند را هم راهی سایر بازارها کرده و این به نفع بورس نخواهد بود.
    نرخ بهره بانکی و خوراک پتروشیمی ها و … با توجه به عملکرد شرکت ها تغییر می کند، افزایش قیمت کالاهای تولیدی شرکت های سهامی باعث افزایش سوددهی آنها در آینده نزدیک شده و افزایش قیمت خوراک و نرخ بهره بانکی را جبران می کند، نباید با برخی خبر ها مثلا افزایش بهره بانکی و … فروش هیجانی انجام دهید و شاخص را وارد مسیر ریزشی کنید، سهام دار باید دید بلندمدت داشته باشد تا شرکت ها از سرمایه سهام داران در جهت افزایش مناسبات تجاری و مالی خود با شرکای داخلی و خارجی نهایت استفاده را ببرند و ارزش سهامشان رشد کند و اکثریت از سود شرکت ها منتفع شوند.
    موفق باشید و من ا… التوفیق.

پیشنهاد سردبیر