فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۶۰۸۹۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پایان بورس امروز ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ / هفته دولت پایان یافت؛ رمق بازار سهام گرفته شد!

پایان بورس امروز 11 شهریور 1402 / هفته دولت پایان یافت؛ رمق بازار سهام گرفته شد!

شروع معاملات بورس امروز به گونه‌ای صورت گرفت که اهالی بازار سرمایه را به یک کندل مثبت هفتگی دیگر امیدوار کرد. اما رفته رفته روند معاملات تغییر کرد و بازار با رنج منفی روبه‌رو شد. به طوری که حتی در لحظاتی، شاخص کل در طرف منفی نوسان ایستاد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در حالی که بازار سرمایه طی 6 روز معاملاتی گذشته روی مدار صعودی حرکت می‌کرد، امروز با رنج‌کشی منفی پول‌درشت‌ها روبرو شد به نحوی که حتی تا پایان دادن به مسیر صعودی شاخص کل نیز ادامه یافت. هرچند تا حدودی می‌توان این نزول را مقطعی و صرفا تنفسی برای اصلاح شاخص کل دانست اما رشد دستوری بورس در هفته دولت را نیز نباید فراموش کرد.

خوب است نگاهی به روند معاملات بورس پیش از شروع هفته دولت انداخته شود. آنجا که اخبار بورسی فارغ از تاثیر بنیادین خود سبب نزول بورس می‌شدند و تنها کاری که سهامداران نمی‌کردند سهامداری بود! روزهایی که اهالی بازار سرمایه تنها سعی در خروج از بورس داشتند و هزاران میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج می‌شد. اما با شروع هفته دولت اوضاع بازار کمی فرق کرد و اصلاح مصوبه نرخ خوراک نیز در کمال ناباوری پس از چهار ماه در این هفته صورت گرفت.

به هر حال با هر روشی که ممکن بود، کندل هفته دولت با رشد بیش از هشت درصدی بسته شد. اما در روز جاری شاخص کل قدرت هفته پیش را نداشت و حتی در برخی مواقع منفی می‌شد. باید دید آیا حمایت دولت از بورس در هفته‌های آتی نیز ادامه دارد یا تنها مختص هفته دولت بوده است؟

بورس امروز در یک نگاه

پایان بورس امروز 11 شهریور 1402

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که کندل روزانه شاخص کل در جهت هفته گذشته بسته شد. به این ترتیب با رشد حداقلی بورس در روز جاری باید گفت حمایت دستوری از روی بورس برداشته شد و در روزهای آینده بورس مسیر خود را خواهد رفت.

مصوبه فرموله شدن نرخ خوراک نیز آنچنان تاثیر مثبتی نخواهد گذاشت. چرا که تاثیر آن در هفته گذشته نمود پیدا کرده است. از طرفی این مصوبه، قیمت خوراک را آنچنان تغییر نخواهد داد که موجب جهت‌گیری شاخص‌های بورسی شود. به این ترتیب در پایان بورس امروز شاخص کل، با رشد حداقلی هزار و 18 واحدی که معادل 0.05 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 105 هزار واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد. به نحوی که نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار نیز توانست به ارتفاع خود بیفزاید و با رشد 0.16 درصدی به سطح 711 هزار و 679 واحدی برسد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را 10 میلیارد و 200 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را 6 هزار و 86 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

با توقف نسبی شاخص کل، بورس در روز جاری شاهد خروج پول حقیقی‌ها بود. به طوری که شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از خروج 575 میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم شپنا، شستا و خگستر بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، دی و وتجارت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

کمرجان با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، وگستر نیز با افت 6.81 درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های فجر، وصندوق و سبهان تعلق گرفت. همچنین سهم‌های وصندوق، سبهان و ثاخت نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای شستا، خاور و گلدیرا خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های سبهان، کساپا و تکاردان رقم خورد. همچنین سآبیک در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد هجرت بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.