کد مطلب: ۸۶۴۸۴۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پایان بورس امروز ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ / رشد شاخص کل با لیدری خودرویی‌ها

پایان بورس امروز 21 شهریور 1402 / رشد شاخص کل با لیدری خودرویی‌ها

بررسی معاملات بورس نشان می‌دهد، بازار سرمایه در روز جاری عمدتا تحت تاثیر افزایش قیمت دو خودروی ساینا و پارس بود. چرا که با افزایش قیمت این دو خودرو، گروه خودرویی گارد صعودی گرفت و همین امر سبب رشد کلیت بازار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، با افزایش قیمت دو خودرو سایناS و پارس با موتور XUP در روز گذشته، گروه خودرویی نیز در بورس امروز صعودی ظاهر شد. به طوری که میانگین شرکت‌های این گروه حدود 0.7 درصد رشد کردند. البته باید گفت بررسی معاملات خودرویی‌ها نشان می‌دهد که حدود 45 میلیارد تومان پول حقیقی در روز جاری از این گروه خارج شده است.

از آنجا که خودرویی‌ها همواره لیدرهای موثری برای بازار تلقی شده‌اند، افزایش تقاضا در این گروه معاملات کلیت بازار امروز را نیز صعودی کرد. به طوری که تمامی شاخص‌های بورسی در پایان بورس امروز در طرف مثبت نوسان به کار خود خاتمه داده‌اند.

بورس امروز در یک نگاه

21 شهریور

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در خلاف جهت معاملات این هفته خود گام برداشت و توانست تا حدودی بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس امروز شاخص کل، با افزایش چهار هزار و 632 واحدی که معادل 0.22 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 127 هزار واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد. با این تفاوت که نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار توانست رشد بهتری را نسبت به شاخص کل ثبت کند. به این ترتیب این شاخص با رشد 0.45 درصدی به سطح 718 هزار و 660 واحدی برسد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را 6 میلیارد و 600 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 96 میلیارد تومان نشان می‌دهد. به این ترتیب اگرچه شاخص‌های بازار سهام امروز مثبت بودند اما حجم و ارزش معاملات خرد همچنان در سطح رکودی قرار دارد و نشان می‌دهد بازار برای شروع یک حرکت جدی و پایدار، نیازمند ورود پول قوی است.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از خروج 246 میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم خگستر، وبهمن و خودرو بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، دی و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

شسنا با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، وگستر نیز با افت 5.35 درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های وبهمن، تپسی و حفارس تعلق گرفت. همچنین سهم‌های چکاپا، حفارس و سبزوا نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای وخارزم، حکشتی و فرابورس خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های تپسی، ثپردیس و آ س پ رقم خورد. همچنین سآبیک در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد وصنا بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • رضا

    شما که اشنا به بازی سازمان بورس باشاخص هستید چرااین عنوان راانتخاب میکنید کافیست سری به پرتفوی سهامداران بزنید رشد که نداشته هیچ زیان هم داشته اند فعلن عشقی درحال بازی باسهامدار وشاخص سازی برای گزارش به مقامات است البته دربازار مثبت پرتفوی اینچنین است دربازار منفی چندین برابر درصد شاخص ریزش شاخص سبدها میریزن و…

پیشنهاد سردبیر