کد مطلب: ۸۶۹۱۶۶

جزئیات شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی/ کاهش ۴۱ درصدی فروش خودروسازان

جزئیات شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی/ کاهش ۴۱ درصدی فروش خودروسازان

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات بر مبنای شرکت‌های بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵ درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مرداد سال 1402، شاخص تولید و فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل، افزایش 6/1 و 0/7 درصدی را تجربه کرده است، اما نسبت به ماه قبل شاخص تولید و فروش به‌ترتیب کاهش 8/5 و 11 درصدی داشته‌اند که تحت تأثیر محدودیت‌های تأمین برق صنایع و تعطیلات تابستانی کارخانه‌ها در مرداد ماه بوده است.

شاخص تولید و فروش شرکت‌های صنعتی بورسی در مردادماه

در مرداد سال 1402 نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص تولید رشته فعالیت خودرو و قطعات افزایش 2/8 درصدی و شاخص فروش کاهش 30/5 درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش 22/7 و 41/8 درصدی داشته است.

همچنین، شاخص تولید و فروش رشته فعالیت فلزات پایه نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش 3/2 و 15 درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش 14/6 و 4/8 درصدی داشته است.

در مرداد سال 1402 نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد مثبت 1/9درصدی را ثبت کرده است، همچنین رشد نقطه به نقطه با افزایش 3/8 واحد درصدی نسبت به ماه قبل، به 20/8 درصد رسیده است. گفتنی است میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در مردادماه سال 1402 روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه داد و با 2/2 واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان 29/1 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شاخص تولید و فروش شرکت‌های صنعتی بورسی

در مردادماه 1402 نسبت به ماه مشابه سال قبل، از بین 15 رشته فعالیت صنعتی بورسی 8 رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و 7 رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته است. رشته فعالیت‌های «سیمان»، «دارو» و «تجهیزات برقی» بیشترین افزایش در شاخص تولید و رشته فعالیتهای «چوب و کاغذ» و «لاستیک و پلاستیک» بیشترین کاهش در شاخص تولید را تجربه کرده‌اند.

همچنین در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، از بین 15 رشته فعالیت صنعتی بورسی 9 رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و 6 رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش را تجربه کرده اند. رشته فعالیتهای «دارو»، «تجهیزات برقی» و «سیمان» بیشترین افزایش در شاخص فروش و رشته فعالیتهای «خودرو و قطعات» و «چوب و کاغذ» بیشترین کاهش در شاخص فروش را تجربه کرده‌اند.

شاخص تولید و فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات

در مرداد سال 1402 شاخص تولید رشته فعالیت خودرو و قطعات بر مبنای شرکت‌های بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش 2/8 درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش 22/7 درصدی داشته و همچنین شاخص فروش آن نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش 30/5 درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱/۸ درصدی داشته است.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز