کد مطلب: ۸۶۹۹۹۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پایان بورس امروز ۳ مهر ۱۴۰۲ / سمپاشی بذرپاش در بازار سهام

پایان بورس امروز 3 مهر 1402 / سمپاشی بذرپاش در بازار سهام

معاملات بازار سرمایه در روز جاری تحت تاثیر اخبار منفی متعددی بود و همین امر سبب شد تا جو نزولی بر بورس حاکم شود. از صحبت‌های بذرپاش درباره خروج فولاد و سیمان از بورس تا آزادسازی منابع ارزی همگی مسیر بورس را کاهشی کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در روزهای گذشته مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی راهکار جلوگیری از معضل گرانی مسکن را در خروج فولاد و سیمان از بورس کالا دانست. باید گفت در صورت وقوع این اتفاق و خروج این دو محصول از بورس کالا، قیمت سیمان و فولاد به صورت دستوری تعیین خواهد شد و سود شرکت‌ها به شدت پایین خواهد آمد. همین موضوع نیز بورس امروز را تحت تاثیر قرار داد و معاملات این دو صنعت را نزولی کرد. به طوری که شاخص دو صنعت فلزات اساسی و سیمان در روز جاری بیشتر از یک درصد پایین آمد.

در طرف دیگر ماجرا نیز به گفته بانک مرکزی، منابع ارزی آزاد شده به زودی از طریق مبادلات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و جزو ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند و بنا به مصالح ملی و در جهت تقویت ریال استفاده می‌شود. این خبر نیز سیگنالی نزولی برای بازار دلار بود و معاملات میدان فردوسی را کاهشی کرد. بنابر رسم همیشگی، بورس نیز از دلار پیروی کرد و در جهت معاملات اسکناس آمریکایی گام برداشت.

بورس امروز در یک نگاه

پایان بورس 3 مهر

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت معاملات روز گذشته خود گام برداشت و باز هم نتوانست بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس امروز شاخص کل، با افت 17 هزار و 331 واحدی که معادل 0.82 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 101 هزار واحدی ایستاد.

همچنین شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد و نتوانست تراز خود را بالا ببرد. به این ترتیب این شاخص با کاهش 0.72 درصدی به سطح 716 هزار و 595 واحدی برسد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را هشت میلیارد برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 426 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از خروج 712 میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم حفارس، خودرو و وتجارت بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های حفارس، شستا و وتجارت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ثشاهد با افزایش 11.24 درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، سهرمز نیز با افت هفت درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های ناما، خموتور و غپاک تعلق گرفت. لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های شلعاب، کساپا و وخاور رقم خورد. همچنین لابسا در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد وایران بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  درازی بخرید کف قیمت خشک خشک پی بر ای ۶ شناوری ۷درصد سودآوری عالی رشد عالی خواهد داشت

 • محمد

  سود سهام عدالتو بدین از تیر میگین سود سهامو میدین

 • ناشناس

  آقا برای بازندگان این جهنم کاری کنید تانجات پیدا کنند ازساله ۹۸ داریم تواین آتش مي سوزیم.هیچ جای دنیا این جوری نیست.

 • ناشناس

  همیشه
  فضول داخل هر کار هستن

 • ناشناس

  همه اینها بهانه هست
  زور و توان حقیقی به رانت بازی های سازمان بورس نمیرسه

 • احمدی

  بورس را ۴ سال است نابود کردند با هر حرفی می ریزد

 • ابراهیمی

  چکار با بورس و سرمایه مردم در طی ۳ سال کردند منفی و بی ارزش و…..

 • ابادانی

  زندگی ها در بورس نابود شد بجای کام شیرین جهت حمایت از تولید بی خود نیست دلالی در کشور زیاد است

 • احسان

  طی ۳ سال قیمت مسکن در پرند و پردیس ۳۰ برابر شد فقط بخاطر دلالی و سوداگری نه بخاطر سیمان و….۳ سال است بورس را منفی و بی ارزش کردن حاصلش شده دلالی ملک و ویلا و خودرو و طلا و لوازم خودرو و خانگی و گوشت و لاستیک و……..بازهم بگیم

 • دادا

  مگر سود آوری شرکت ها در توزیع سود مد نظر هست چندر غازی میندازن جلو ارزش سهم رو نصف و بازی دوباره شروع میشه

پیشنهاد سردبیر