خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۸۰۵۶۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

پایان بورس امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۲/ رشد نماگر بازار در روزهای رکودی؛ شاخص‌سازی یا رونق؟

پایان بورس امروز 25 مهر 1402/ رشد نماگر بازار در روزهای رکودی؛ شاخص‌سازی یا رونق؟

بورس تهران امروز تحت تاثیر معاملات شرکت‌های گروه فرآورده‌های نفتی و شیمیایی‌ها، روز سبزی را پشت سر گذاشت. با این حال اما حجم معاملات کمتر از دیروز بود و تراز پول حقیقی هم منفی شد. برخی اهالی بازار با توجه به رکود حاکم بر معاملات، معتقدند چنین رشدهایی که تنها معطوف به شاخص کل است اما نمی‌تواند حجم و ارزش معاملات خرد را افزایش دهد و ورود پول را رقم بزند، بیشتر شبیه شاخص‌سازی است تا رونق بازار.

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز نمادهای نفتی در گروه‌های شیمیایی و فرآورده‌های نفتی گل سرسبد بورس تهران بودند و شاخص کل را بالا کشیدند. این روند با تاثیر از گزارش‌های عموما مثبت شرکت‌ها و نوسانات افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی طی می‌شود.

با این حال سرسبزی شاخص کل بورس تهران، منتقدانی هم دارد که معتقدند، این رشد بیشتر شبیه شاخص‌سازی است تا رونق! آنها بر این باورند، در زمانی که ارزش و حجم معاملات خرد در شیب نزولی قرار دارند و در بیشتر روزها، تراز پول حقیقی منفی است، رشد شاخص کل نمی‌تواند نشانی از بهبود وضعیت بازار سرمایه باشد. برخی از منتقدان حتی سازمان بورس را به‌عنوان رگولاتور بازار سرمایه و متولی معاملات بازار سهام، به شاخص‌سازی متهم می‌کنند.

پایان بورس امروز 25 مهر 1402

عملکرد شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران در روز جاری با رشد 13 هزار و 90 واحدی، معادل 0.65 درصد بالا رفت و در پله دو میلیون و 31 هزار و 240 واحد قرار گرفت. شاخص‌های آزاد شناور، بازار اول و بازار دوم هم به ترتیب معادل 0.69 درصد، 0.81 درصد و 0.47 درصد بالا رفتند.

شاخص هم‌وزن نیز امروز افزایشی بود و توانست با صعود سه هزار و 162 واحدی، معادل 0.46 درصد بالا رود و در ارتفاع 689 هزار و 942 واحد قرار گیرد. گفتنی است امروز شاخص کل فرابورس هم امروز 129 واحد رشد کرد و به پله 25 هزار و 287 واحد رسید.

نمادهای موثر

امروز در جریان معاملات بورس تهران، نمادهای شپنا، شتران، کگل، شبندر، کچاد، شستا و شیران، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل این بازار داشتند. در همین حال، شستا، خگستر، شتران، وبملت، شپنا، آباد و تکاردان، پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند.

در فرابورس هم امروز نماد خاور بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل این بازار داشت اما زور آن به نمادهای مثبت نچربید. به این ترتیب در مقابل افت خاور، نمادهای وسپهر، آریا، شاوان، شگویا، وهور و هرمز توانستند شاخص کل فرابورس را بالا بکشند.

حجم و ارزش معاملات

بورس تهران امروز شاهد معاملاتی به ارزش چهار هزار و 424 میلیارد تومان بود. فرابورس هم امروز معاملاتی به ارزش پنج هزار و 728 میلیارد تومان را تجربه کرد.

با این حال، ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در این روز به سه هزار و 891 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات نیز در این بخش، 6 میلیارد و 300 میلیون برگه سهم بود که نسبت به روز گذشته کاهش نشان می‌دهد.

در همین حال، امروز تراز پول حقیقی در بازار منفی بود و بیش از 151 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خارج شد. نکته جالب توجه اینکه امروز صندوق‌های درآمد ثابت هم خروج 132 میلیارد تومانی پول حقیقی را تجربه کردند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.