خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۰۵۹۲۰

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ / قفل معاملات بازار سهام باز می‌شود؟

پیش بینی بورس دوشنبه 27 فروردین 1403 / قفل معاملات بازار سهام باز می‌شود؟

بازار سهام در صف فروش قفل شده است. با این حال کاهش دامنه نوسان و محدودیت یک درصدی آن، از سقوط نماگرهای تالار شیشه‌ای جلوگیری کرد. هرچند نشانه‌هایی در بازار وجود داشت که نشان می‌دهد اوضاع معاملات در روز میانی هفته با جو فروش کمتری دنبال خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان معاملات دومین روز کاری هفته جاری، در حالی که دامنه نوسان به یک درصد محدود شده بود، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.51 درصدی، 11 هزار و 181 واحد از ارتفاع این شاخص در سطح دو میلیون و 196 هزار و 789 واحدی قرار گرفت.

افت ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌ عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت 0.37 درصدی (معادل دو هزار و 670 واحد) در پله 723 هزار واحدی قرار گرفت.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم ) را در روز یکشنبه، هزار و 278 میلیارد تومان نشان می‌داد. این تابلو همچنین حجم معاملات روز یکشنبه را 2.5 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. 

از سوی دیگر، بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها به بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه بورس از خروج 570 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

پیش بینی بورس دوشنبه 27 فروردین 1403

پس از اتفاقات بامداد یکشنبه و حمله تلافی‌جویانه ایران به مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی، سازمان بورس برای حمایت از حقوق سهامداران و همچنین کنترل هیجانات احتمالی، تصمیم به کاهش دامنه نوسان گرفت. 

تابلوهای بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه، غیر از تعداد کمی از نمادها در صف فروش قرار گرفته بود. قفل بودن نمادها در صف فروش تاثیر بسزایی در کاهش چشمگیر ارزش معاملات داشت. به طوری که ارزش معاملات در سطوح پایینی کانال هزار میلیارد تومانی قرار گرفته بود.  همین موضوع باعث شده است کارشناسان بازار یکشنبه را به مغازه‌ای با کرکره نیمه‌کشیده تشبیه کنند.

سناریوی خوش‌بینانه‌ای که می‌توان برای بازار سهام متصور بود، توقف ادامه تنش‌ها از سوی دو طرف است. در این صورت می‌توان انتظار داشت که پس از پشت سر گذاشتن محدودیت نوسان طی دو روز معاملاتی آتی، بازار به مسیر صعودی خود بازگردد. در حال حاضر بخش عمده‌ای از تمرکز سهامداران، بر تحولات ژئوپولیتیکی میان ایران و رژیم صهیونیستی معطوف است. 

با این حال باید انتظار داشت تا شفاف شدن بیشتر موضع نهایی دو طرف نسبت به موقعیت فعلی، بورس تهران بین زمین و آسمان معلق باشد. از این رو، در راستای پیش بینی بورس دوشنبه، به نظر می‌رسد ارزش و حجم معاملات کمی بالاتر از ارقام فعلی قرار بگیرد اما جهش چندانی نداشته باشد. بازار فردا نیز منفی خواهد بود اما تعداد نمادهای قرارگرفته در صف فروش نسبت به روز یکشنبه کاهش خواهد یافت. 

کاهش نرخ دلار در ساعات پایانی معاملات و همزمان، خارج شدن صندوق‌های اهرمی از صف فروش، نشان می‌دهد بازار روز میانی هفته با سنتیمنت منفی کمتری دنبال خواهد شد. 

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.