فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۵۴۱

ادعای آژانس درباره افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران

ادعای آژانس درباره افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که به مشاهده خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده مدعی است که ایران ذخیره اورانیوم خود را به نزدیک درجه تسلیحاتی افزایش داده است.

این گزارش بر این ادعا است که ایران اکنون 142.1 کیلوگرم اورانیوم غنی شده بیش از 60 درصد دارد که 20.6 کیلوگرم از زمان انتشار گزارش قبلی افزایش یافته است.

به نوشته آسوشیتدپرس، مجموع ذخیره اورانیوم غنی شده ایران 6201.3 کیلوگرم است که نشان دهنده 675.8 کیلوگرم افزایش از زمان انتشار گزارش قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در گزارش فعلی آژانس، این نهاد سازمان ملل همچنین مدعی است که تهران در تصمیم سپتامبر 2023 آژانس برای ممانعت از نظارت بازرسان بر برنامه هسته‌ای تجدید نظر نکرده اما افزود که انتظار می‌رود ایران در چارچوب رایزنی‌های جاری با آژانس این کار را انجام دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بر این باور است که جان باختن رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران در سانحه بالگرد منجر به وقفه در مذاکرات آژانس با تهران برای بهبود همکاری شده است.

آژانس در گزارش فعلی خود همچنین مطرح کرده که ایران در نامه‌ای به تاریخ 21 مه پیشنهاد کرد که گفتگوهای مربوط به همکاری بین دو طرف در یک تاریخ مناسب که مورد توافق دو جانبه باشد، در تهران ادامه پیدا کند.

دیده بان هسته ای سازمان ملل همچنین ادعا کرد که ذخایر تخمینی اورانیوم غنی شده ایران به بیش از 30 برابر حد تعیین شده در توافق هسته‌ای سال 2015 رسیده است.

منبع : تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.