فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۴۱۱۲

سوئد ادعای موساد علیه ایران را تایید کرد

سوئد ادعای موساد علیه ایران را تایید کرد

​سازمان امنیتی سوئد ادعای امروز موساد علیه ایران را تایید کرده است. این ادعا همزمان با تشدید فشارهای جهانی علیه اسرائیل در قبال جنایات جنگی این رژیم در غزه به میان کشیده شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرویس امنیتی سوئد مدعی شد ایران از شبکه های تبهکار در سوئد برای ضربه زدن به منافع اسرائیل استفاده می کند.

 ساعاتی پس از ادعای سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل (موساد) مبنی بر استفاده ایران از گروه ها و شبکه های تبهکار اروپایی برای حمله به اماکن دیپلماتیک این رژیم در اروپا، سرویس امنیتی سوئد (ساپو) نیز روز پنجشنبه با تایید این ادعا اعلام کرد که ایران از شبکه های جنایتکار در داخل سوئد برای انجام اقدامات خشونت آمیز علیه سایر کشورها، گروه ها و افراد استفاده می کند.

ساپو در بیانیه ای اعلام کرد که در درجه اول، این فعالیت ها، گروه ها و افراد ناراضی از مخالفان حکومت ایران را هدف قرار داده است، اما به نمایندگان کشورهای دیگر مانند اسرائیل نیز گسترش یافته است.

در ادامه این بیانیه ادعا شده : "این گونه فعالیت ها می تواند با هدف آسیب رساندن به منافع، اهداف و فعالیت های اسرائیل و یهودیان در سوئد انجام شود."

بنابرگزارش رویترز، به دنبال یک حادثه تیراندازی مشکوک در نزدیکی سفارت اسرائیل در استکهلم در ماه می و کشف یک وسیله انفجاری در خارج از همان سفارت در ژانویه سال جاری میلادی، پلیس سوئد تدابیر امنیتی را در اطراف اماکن اسرائیل و یهودیان در داخل این کشور افزایش داده است. 

گفتنی است به دنبال تشدید فشارهای بین المللی علیه اسرائیل پس از حمله جنایت کارانه اخیر این رژیم به چادرهای آوارگان در رفح و نیز صدور درخواست دادستان دیوان بین المللی کیفری برای تعقیب قضایی نتانیاهو و وزیر دفاع اسرائیل، آژانس اطلاعاتی موساد روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مدعی شد که ایران پشت یک رشته حملات تروریستی توسط شبکه‌های جنایتکار به سفارت‌های اسرائیل در اروپا از 7 اکتبر بدین سو بوده است.

بنا به گزارش "تایمز اسرائیل "، موساد تحقیقاتی را در کنار همتایان اروپایی خود پس از اینکه یک دستگاه منفجره که گفته می شود یک نارنجک دستی بوده، در داخل محوطه سفارت اسرائیل در استکهلم در ژانویه گذشته کشف شد، آغاز کرده بود.

بنا به ادعای موساد، پس از بازجویی از مظنونان و بررسی شواهد پزشکی قانونی، بازرسان به این نتیجه رسیدند که گروه جنایتکاران سازمان یافته "فاکستروت" در سوئد، به دستور ایران، پشت این حمله بوده است.

موساد مدعی شده "روا مجید" رهبر فاکستروت - معروف به "روباه کرد" - ماه ها با ایران همکاری می کرده است. وی پس از فرار از ترکیه به ایران در سپتامبر سال گذشته و تحت تعقیب مجریان قانون بین المللی و نیروهای امنیتی عراق، توسط ماموران ایرانی به خدمت گرفته شد.

بنا به مدعای موساد، او توسط ایران دستگیر و برای برنامه ریزی یک رشته حملات در اروپا علیه اهداف یهودی و اسرائیلی استخدام شد.

موساد در بیانیه خود مدعی شده که ده ها توطئه تروریستی مورد حمایت ایران علیه اهداف اسرائیلی در ماه های اخیر کشف شده است که بسیاری از آنها از شبکه های جنایی محلی استفاده می کنند.

در 17 می، پلیس سوئد در اواخر شب صدای تیراندازی را در نزدیکی سفارت اسرائیل شنید. آنها یک پسر 14 ساله را در ارتباط با تیراندازی بازداشت کردند و اعلام کردند که سفارت اسرائیل هدف قرار گرفته است.

منبع : عصر ایران

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.