کد مطلب: ۴۸۳۹۱۶

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خبری که شاید بازارها را متاثر کند / آخرین وضعیت واکسن کرونا ایرانی

خبری که شاید بازارها را متاثر کند / آخرین وضعیت واکسن کرونا ایرانی

توزیع واکسن کرونا در ایران چقدر به واقعیت نزدیک است؟ آیا ممکن است در روزهای آینده ایرانیان شاهد توزیع واکسن کرونا باشند. اخیرا وزیر بهداشت در این مورد توضیحات قابل توجهی داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، اخیرا دونالد ترامپ از وعده توزیع واکسن رایگان تا پیش از انتخابات آمریکا خبر داده بود. وعده‌ای که هنوز معلوم نیست چطور ممکن است محقق شود. به جز آمریکا، در کشورهای دیگر از جمله هند نیز وعده‌هایی در این مورد داده شده است. اما در ایران توزیع واکسن کرونا چقدر به واقعیت نزدیک است؟ در صورت به واقعیت پیوستن توزیع واکسن کرونا احتمالا بازارهای ایران به شکل قابل توجهی از این خبر متاثر شوند.

در همین مورد روز گذشته وزیر بهداشت خبر قابل توجهی را اعلام کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، گفته است: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.

وی افزود: در ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، بیان کرد: گام‌های موثری برای دسترسی به واکسن بر می‌داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و… در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود.

روزنامه‌های چاپ امروز هم به این خبر واکنش مثبتی نشان داده‌اند و آن را به شکلی جدی گرفته‌اند. از جمله روزنامه آرمان در صفحه یک خود تیتر زده است: «واكسن كرونا از آزمايشگاه بيرون مي‌آيد؟» این روزنامه نوشته است: در شرايطي که شيوع کرونا در فصل پاييز وارد مرحله‌ ترسناک خود مي‌شود، اميد ميليون‌ها نفر در ايران به سخن‌هاي وزير بهداشت است تا در شرايط تحريم، اين واکسن مهم براي همه انسان‌ها و کشورهاي دنيا در داخل کشور توليد شود و سنگ تحريم و کمبود ارز مانع از ورود آن نشود، همان اتفاقي که بر سر واکسن‌هاي آنفلوآنزا در امسال رخ داد.

روزنامه خراسان هم این موضوع را در صفحه یک خود انعکاس داده و نوشته است: این روزها همچنان که اخبار مربوط به افزایش مبتلایان و جان‌باختگان کرونا روح و روان را می‌آزارد اما خبرهای خوش از پیشرفت مراحل تولید واکسن این بیماری از این غم می‌کاهد؛ به‌ویژه آن‌جا که واکسن ایرانی باشد.

در این رابطه سعید نمکی وزیر بهداشت دیروز خبرهای خوشی از این پیشرفت‌ها به میان رسانه‌ها آورد و گفت: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده است و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.

آخرین اخبار درباره واکسن کرونا را در صفحه کرونا دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.