کد مطلب: ۵۲۹۷۴۴

وزیر بهداشت مطرح کرد:

آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا ۲۰ روز دیگر

آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا ۲۰ روز دیگر

وزیر بهداشت گفت: در اردیبهشت پوشش بسیار بالاتری از واکسیناسیون و در خرداد نیز باز هم پوشش بهتری از واکسن وارداتی و تولید داخل را خواهیم داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سعید نمکی با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان با اشاره به پوشش واکسیناسیون قوی در اردیبهشت، اظهار کرد: هرچند برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می‌کنند و به تشویش اذهان عمومی می‌پردازند اما تا ۲۰ روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند.

وی با بیان اینکه امروز گرفتار موج سنگین از یک ابتلای سنگین با یک ویروس به شدت ساری، هستیم، تصریح کرد: پیش‌تر گفته بودم که خودتان را برای درگیری با یکی از سنگین‌ترین مهاجمین بیولوژیک جهان تا به امروز آماده کنید و تمام این روزها را با توجه به رصد ۱۴ ماهه و اصول علمی پیش‌بینی کرده بودم.

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد

نمکی افزود: هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد کما اینکه وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روزهای به شدت سختی داریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم و با وجود اینکه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ ارز گرفتیم اما هم‌اکنون در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم که البته این به معنای مصرف دارو خارج از پروتکل‌ها نیست.

وی با اشاره به میران فوتی‌های کووید ۱۹ همدان در ایام عید نوروز، ادامه داد: همدان در شب عید تنها هفت بیمار داشت در حالی که شب گذشته ۱۴۵۲ بیمار از انواع بسیار خطرناک این ویروس در این استان بستری شدند که در بین آنها اقشار مختلف مردم از سرباز، مردم و مسئولین به چشم می‌خورد.

نمکی تاکید کرد: ما سیاسی نیستیم و برای تضعیف و یا تقویت جریان سیاسی گام برنداشتیم. برای ما مصالح ملی و عزت جمهوری اسلامی و سلامت مردم مهم است. اگر در شرایط فعلی جمهوری اسلامی کرونا را باخت، وزارت بهداشت و دولت و رهبری کرونا را نباختند بلکه جمهوری اسلامی کرونا را باخت. با توجه به دلایل متعددی که به آنها ایمان دارم، با استمرار آبرومندانه جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، این فاز را خواهیم برد اما گفتمان ما بر این است که این فاز سنگین می‌تواند کشور را درنوردد و ما را گرفتار کند و این یک نظر کارشناسی است.

وزیر بهداشت افزود: شاید سیاست مداران از این آشفته بازار استفاده یا سوءاستفاده کنند اما این مشکل ما نیست. ما در نظر کارشناسی خود غرض و یک سو نگری نداریم و اگر روزی وزارت بهداشت خارج از این محدوده پا گذاشت فاتحه آن خوانده است.

تلاش کردم در این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم

وزیر بهداشت ادامه داد: ایام سخت امروز را پیش بینی کرده بودم و می‌دانستم اگر برخی مسائل را رعایت نکنیم در چه گرداب سنگینی گرفتار خواهیم شد. کالبد شکافی بحث‌ها باعث رنجش برخی می‌شود و ما خاموش می‌شویم. برخی سیاست زدگی می‌کنند و از هر واژه‌ای با بهره‌برداری سیاسی برای زدن رقبا استفاده می‌کنند و اینگونه مملکتی که پر چالش است و مردمی که مشکلات عدیده‌ای دارند را به چالش وارد می‌کنند.

نمکی با بیان اینکه تلاش کردم در این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم، تصریح کرد: همکارانم ۱۴ ماه روز و شب خوش نداشتند و التماس می‌کنم به اینها رحم کنیم و تاب آوری اینها را ببینیم. همکارانم در همدان سه موج کووید را آنقدر زیبا و مدبرانه مدیریت کردند که کسی متوجه آن نشد. شاید این شیوه‌های بی‌سر و صدا و مدبرانه است که برخی تصور می‌کنند ما کاری نمی‌کنیم. قطعا در توفیق عمل ما در این موج‌ها دعای مومنین و نیک نفسان بی‌تاثیر نبوده اما برخی فکر می‌کنند این امواج تنها با دعا و ورد خنثی می‌شود و عملکرد گرایی همکاران ما را نمی‌بینند.

وی ادامه داد: شاید نمی‌بینند همکاران من در همدان دیشب تا صبح چه کشیدند و علیرغم اینکه ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز تهیه کرده و ۱۱ عدد نصب و دوتای آن در حال نصب است؛ رئیس این دانشگاه علوم پزشکی به چه کسانی برای کپسول اکسیژن ساز التماس کرد. که می‌داند در این ماه‌ها چه بر سر این کادر نجیب بهداشت و درمان گذشت؟. چه مریض‌ها و شهیدان و محرومیت‌ها که نداشتیم و کسانی را از دست دادیم که جای خالی آنها پر نمی‌شود.

وزیر بهداشت همچنین گفت که از روز نخستی که پرستاری شعار «ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم» را بر پشت لباس پرستار دیگر نوشت، عده‌ای متوجه نشدند چه کسانی در این عرصه با کووید ۱۹ مقابله می‌کنند و هنوز هم خیلی‌ها متوجه نیستند. این عشق و این حرارت چنان ارزشمند است که با سخت‌ترین سختی‌ها خاموش نمی‌شود.

نمکی با بیان اینکه می‌دانستم همکاران نفس بریده‌ام دچار چه موج سنگینی خواهند شد و از این رو روزهای سختی با سوزن درون گذراندم، افزود: می‌دانستیم مواجهه با ویروس جهش یافته، چموش و سرکشی که NHS انگلیس (سرویس بهداشت ملی انگلستان) را به زانو درآورده، تمهیدات خود را می‌خواهد و نمی‌توانیم در مواجهه با آن برنامه‌ای نداشته باشیم. از ین رو «تشدید بیماریابی» را در قالب طرح شهید سلیمانی نوشتیم و لازمه آن جمعیت ساکن بود که مواج و سیال نباشد. چه جای دلخوری است وقتی تقاضا کردیم که جمعیت مواج عامل عدم اجرای این پروژه است.

از مردم چیزی را پنهان نکردیم

نمکی به بیان دلایل اعتماد مردم به وزارت بهداشت پرداخت و گفت: از جمله این دلایل این است که وزارت بهداشت در اوج تحریم‌های ظالمانه توانست کرونا را مدیریت و میزان مرگ را به سمت یک رقمی ببرد. همچنین با مردم صریح و راست هرچه بود را گفت و از مردم چیزی پنهان نکرد. بزرگ‌ترین سرمایه حکومت‌ها حکمرانی مردمی است و اگر مردم را نداشته باشیم هیچی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه کالبد شکافی آنچه گذشته است دردی از این مملکت دوا نمی‌کند، افزود: گاهی در دو یا سه استان پیک به تناوب داشتیم که به خوبی آن را مدیریت می‌کردیم. امروز خوشه چین خرمن آتش گرفته‌ایم. آتشی به نیستان سلامت کشور افتاده است. کالبد شکافی اینکه چرا افتاد و چه می‌شد نیفتد را به تیم‌های کارشناسی می‌سپارم تا قضاوت کنند.

زانو نمی‌زنیم

وزیر بهداشت در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: اهل زانو زدن در برابر هیچ مشکلی نیستیم، کمااینکه در دفاع مقدس نیز بچه‌ها ایستادگی کردند و اینجا هم اثبات می‌کنیم که علیرغم فشارها و تهدیدهایی که نظام سلامت را محاصره کرده است زانو نمی‌زنیم. اگرچه ویروس نسبت به سال گذشته خشن‌تر و مهاجم‌تر است اما ما نسبت به سال قبل آورده ارزشمندتری داریم. هرچند اگر هرکسی در دنیا بگوید امروز ویروس را خوب شناخته، نشانه جهالت اوست. این ویروس ناشناخته است و به نظر بنده حالا حالاها بشریت با آن گرفتار است.

وزیر بهداشت افزود: وظیفه ما همواره ایجاد خوف نیست. خداوند چنین توصیه‌ای نکرده و خوف مستمر باعث فروپاشی اذهان مردم و خودمان می‌شود. با توسل به پروردگار از این مرحله به امیدواری عبور خواهیم کرد.

نمکی با بیان اینکه یک دلی میان مدیریت استان همدان و دانشگاه علوم پزشکی و امام جمعه استان و … شکل گرفته است که بزرگترین پشتوانه دستیابی به موفقیت است، خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، گفت: پرهیز از سیاست زدگی و و تن دادن به امواج سیاسی را باید به شدت مراقبت کنیم. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم عده‌ای از کاسبان سیاست تفسیرها و تحلیل‌ها و تخریب‌هایی ارائه می‌دهند. از تخریب نترسید. عده‌ای با کل نظام جمهوری اسلامی ایران بد هستند.

وی ادامه داد: برخی رسانه‌ها روزی که فلان کشور مرگ ۱۸۰۰ و یا ۲۰۰۰ تا داشتند یک شب میزگرد نگذاشتند اما اینجا تا میزان مرگ از ۱۰۰ بالاتر می‌رود دانشمندان نشان‌دار را دعوت و تحلیل متعدد ارائه می‌دهند. عده‌ای با شخص رهبری مخالف‌اند به طوری که هنگامی که ایشان در حمایت از مدافعین سلامت فرمایشی می‌کنند به ما حمله ناجوان‌مردانه می‌شود.

زدن من اشتباه استراتژیک است

نمکی با بیان اینکه، عده‌ای با دولت خوب نیستند، افزود: عده‌ای نیز با شخص بنده خوب نیستند و خدا انشالله به همه ما انصاف دهد. اگر عاقل باشند برای تخریب من که سرباز کوچک جمهوری اسلامی هستم وقت نمی‌گذارند. زدن من اشتباه استراتژیک است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: معامله با خدا شیرین ترین نوع معامله است و خداوند به گونه‌ای درهایی را به رویتان باز می‌کند که فکرش را نمی‌کنید. ما در سالهای تحریم این همه تخت بیمارستانی افزایش دادیم، در سال کرونا شش سی‌تی‌اسکن به همدان فرستادیم، حقوق پرستاران را ۲٫۵ برابر کردیم و… اینها همگی لطف خداوند و نشانه رحمت الهی است.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  جناب دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت ، درمان و …. درود بر شما و دیگر همکارانتان ، خسته نباشید، یقینا تلاش صادقانه حضرتعالی و همکاران محترم قابل تقدیر است انشاالله همیشه سلامت و موفق باشید

 • ناشناس

  خدا قوت میگم به همه کادر درمان وجناب اقای نمکی انشالله با پشتکار و لطف خدا این پیک را میگذرانیم ولی روا نیست تقصیر را بر گردن کادر درمان انداخت من هیمشه اخبار و پیگیری میکنم و همیشه نظرات جناب وزیر را خوانده ام که همیشه با دور همی و تجمع و مسافرت مخالف بودن خدا بهشون توان بده و همه کادر درمان

 • ناشناس

  سلام همش تقصیر خودتون هست، اگه تمام راه هارو میبندید حالا شاهد این همه خودتی ،یا مبتلا به کرونا نبودیم

 • ناشناس

  درود بر کادر پرستاری و پزشکی که واقعا تو این یکسال و خورده ای زحمت کشیدن و چه نفراتی که از دست دادن
  ایشالا به هم کم لطفی نکنیم چه اونها(پرستاران و پزشکان) که با بیماران سرو کار دارن چه ما(مریضها و همراهاشون) که به اونها مراجعه میکنیم تو ناخوشیها

 • ناشناس

  اقای وزیر بهداشت این همه مرگ انسانهای بی گناه به نظرشما گناه که کسی هست صف مرغها ویا صف روغن ویا خودما یا دیر خرید واکسن…ازخدا هیچ کس نمی ترسد

 • سیاوش

  بازهم کلی دروغ تحویل مردم دادی برای اینکه شماهامیخواهیدبست مقامتون راازدست ندهید…هی ازخودتان الکی تعریف میکنید…همه مردم ودنیااین رامیدانند…دروغ وتعریف بسه؟؟؟؟؟؟

 • علی

  حالا چرا تا ۲۰روز دیگر ؟ چرا زودتر شروع نمیکنید مگه ۲۰ روز دیگر چه خبر؟

 • ناشناس

  توروبه جدم زهرا نزارما هم نابودبشیم من شخصا یرادرم رفت از کرونامادربزرگم رفت توروجدم فاطمه زهرایک داغ دیگه روقلب پدرم نزار امتحانات مارابیا تصویری بگیر ولی نزارماراببرن مدرسه فقط شمامیتونین من یک دختر نهمیم که باهزاربدبختی ورنج ودرد وارد دنیا شدم

 • ناشناس

  سر اون کسی که نوروز همه راهها باز کرد مردم برن مسافرت سلامت بزرگترین خیانت به ملت

 • ناشناس

  اگه من رئیس مرارت بهداشت بودم اول واکسن میزدم برای مردم که سالمن تا اینا تلف نشن اینطور دارن واکسن میزنم آینده ملت آدما بابیماری پیش‌زمینه تشکیل میده