کد مطلب: ۵۷۱۱۳۴

روزهای بسیار سخت‌تر کرونایی را در پیش داریم / برخی کشورهای دوست‌ ایران را رها کردند

روزهای بسیار سخت‌تر کرونایی را در پیش داریم / برخی کشورهای دوست‌ ایران را رها کردند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در آینده پدیده‌های بسیار سخت‌تری را در پیش داریم، باید آرایش و ساختاری برای مقابله با کرونا تعریف شود که گزندی به آن وارد نشود. ‌

به گزارش تجارت‌نیوز ، سعید نمکی شب گذشته در جلسه قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: دیگر نباید اسم این ویروس را کووید۱۹ بگذاریم. ویروس دلتا تشابهات مهمی با ویروس ووهان ندارد. ویسنته که پدر واکسن کوبا است و با ما همکاری مشترک دارد، چندی پیش به ایران آمده بود که به او گفتم تصور نکنید که سه ماه دیگر، ویروسی که خواهد بود، جهش یافته‌ای از ویروس اولیه ووهان است و ۳۰ یا ۴۰ درصد با هم تفاوت دارند بلکه باید فکر کنید یک ویروس جدید خلق شده که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

وی افزود: بدانید که در آینده پدیده‌های بسیار سخت‌تری را در پیش داریم این را از این برادر در گوشه‌ای از دفترتان ثبت کنید. باید آرایش و ساختاری برای مقابله با کرونا تعریف شود که گزندی به آن وارد نشود. بدانید که اگر موج پنجم بیماری تمام شد، دیگر نباید همه چیز را تمام شده دانست و پیاپی گرفتار امواج بیماری خواهید بود حتی اگر پوشش واکسیناسیون را خیلی افزایش دهید چون ویروس‌های آینده در مقابل این واکسن هایی که الان ساخته می‌شوند، ممکن است واکنش‌های متفاوتی داشته باشند.

کمتر از سال ۹۷ ارز گرفتیم

وی افزود: میزان ارزی که در سال گذشته با وجود بیماری کرونا دریافت کردیم، حدود یک و نیم میلیارد دلار کمتر از سال ۱۳۹۷ بود اما اجازه ندادیم کمبودی در ۴ هزار و ۷۵۰ قلم دارو ایجاد شود. صف‌های طولانی در برخی اقلام را در دارو و تجهیزات پزشکی ندیدیم چون تدبیر در کار بود. کمبود سرم چگونه به وجود آمد؟ قرار بود برای تامین نیازهای کشور و عدم پاسخگویی تولیدات داخلی، سرم وارد کنیم اما مجلس با نامه‌ای که تولید‌کنندگان نوشته بودند، صورتجلسه کردند و تولید‌کنندگان تعهد کردند که تا تاریخ مشخصی، نیازهای کشور را برطرف می‌کنند که این امر انجام نشد. از هند می‌خواستیم سرم وارد کنیم که دادستان هند دستور عدم خروج از هند را صادر کرد.

وزیر بهداشت گفت: از روزی که به وزارت بهداشت آمدم نگذاشتم یک دارو که دارای مشابه داخلی است، وارد شود که تولید داخلی افزایش قابل توجهی پیدا کرد اما این بدین معنی نیست که ما به عنوان متولی سلامت اگر کمبودی در دارو وجود داشت، وارد نکنیم. خوشبختانه در حال حاضر سرم وارد کشور شده و از سه چهار روز آینده، وضعیت سرم در کشور عادی می‌شود. ۴ و نیم میلیون رمدسیویر باید با ۴ و نیم میلیون سرم نیم لیتری تزریق می شد که این مشکل به زودی برطرف می‌شود.

مدافعان سلامت له شده‌اند

وزیر بهداشت تصریح کرد: این انصاف است که مدافعان سلامت، ۱۸ ماه زیر چرخ دنده‌ها له می‌شوند اما بقیه بنشینند و نگاه کنند و برخی حرف‌ها را بزنند؟ اقتصاد هتلدار باید بچرخد ما هم معتقدیم. چه نهادی باید از اقتصاد هتلداران حمایت کند؟ آیا نظام سلامت باید جور آن را بکشد؟ کجای دنیا این گونه است؟

نمکی گفت: این سوال بزرگ ما و همکاران مان است که جور چه کسی را باید بکشیم؟ به کدام گناه باید مجازات شویم؟ کدام قشری نجیب‌تر از مدافعان سلامت است که ۱۸ ماه روی پا ایستاده اند و برخی از آنها ماه ها معوقات دارند؟

وی خاطرنشان کرد: تاب آوری مردم و کسبه مهم است اما تاب‌آوری مدافعان خط مقدم جبهه مقابله با کرونا مهم نیست؟ همواره باید برای آنها رنج بتراشیم؟ اگر طبق قانون، رستوران‌ها را بستیم و به صورت بیرون‌بر مجاز به فعالیت کردیم، مردم هم به رستوران نمی‌روند. نباید همیشه مردم را مقصر بدانیم. مردم خیلی و بیش از توان با ما همراهی کردند.

وزیر بهداشت گفت: مدافعان سلامت، سرافرازانه کار کردند و نگذاشتند در این مدت علی‌رغم همه ساده‌انگاری‌ها، عادی‌پنداری‌ها و فشارهای فراوان، باری بر زمین بماند. از مردمی که خدمات کافی را دریافت نکردند، شرمنده هستیم و عذرخواهی می‌کنیم، اما توان ما هم بیش از این نبود و هر راهکاری که بلد بودیم زدیم اما سیل، خروشان‌تر از آن بود که در مقابل آن بایستیم و همه دروازه ها باز بود. تهران را یک هفته تعطیل کردیم اما همه جا باز بود و مترو و اتوبوس‌ها مملو از جمعیت بود فقط خروجی های تهران به سمت مازندران و گیلان بسته شد و بار خودمان را سنگین‌تر کردیم.

کشورهای دوست ما را رها کردند

وی افزود: وظیفه ما فراهم کردن و تامین واکسن نبود بلکه باید دیگران وارد می‌کردند و ما تزریق می‌کردیم اما بدعهدی کردند و کسانی که با ما ادعای دوستی می‌کردند، وسط قتلگاه ما را رها کردند اما خوشبختانه روند واردات واکسن تسریع و تسهیل یافته و تا مهر و آبان، ۱۲۰ میلیون دُز واکسن وارد می‌کنیم.

بر دارایی‌ام افزوده نشد

وزیر بهداشت تاکید کرد: بنده همواره سرباز نظام جمهوری اسلامی ایران هستم و در خدمت نظام به ویژه نظام سلامت با اندوخته ناچیزی که دارم، سربازی خواهم کرد اما این دوران برای ما تمام شده است. چندی پیش از قوه قضاییه دفترچه‌ای را فرستاده بودند که دارایی شما در طول دوران مدیریت وزارت بهداشت، چه تغییری کرده است جواب دادم و دو بیت از اشعار اخیرم را نیز در آن نوشتم که "جز لبان تشنه، پای سوخته/ حاصل این ظهر تابستان نبود/ غیر سوز سینه و اندوه دل/ سهم ما از این عذابستان نبود". نه سهم من بلکه سهم همکارانم در نظام سلامت، جز رنج و اندوه و مشقت در این مدت چیز دیگری نبود.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  کشورهای دوست؟؟؟!!! مگه شما دوستی هم برای ایران باقی گذاشته اید؟!

 • ناشناس

  ایشون را باید اسمش را بزاری وزیر وعده ها ، از روزی که وزیر شده فقط وعده میده یکروز میگه ما قطب تولید واکسن میشویم یک روز میگه تا مرداد سی میلیون را واکسینه میکنیم تا دو هفته دیگه از قدرت کنار میره ولی هنوزم دارد وعده می دهد

 • ناشناس

  شما که سرم وارد می کنید غلط می کنید ادعای واکسن می کنید.

 • ناشناس

  دست مریزاد واقعا توی این شرایط سخت کرونا قبول مسولیت کار هر کسی نیست.به همه ی کادر درمان خدا قوت میگیم