کد مطلب: ۸۸۱۷۶۷

ایران واکسن سرخک تولید می‌کند

ایران واکسن سرخک تولید می‌کند

وزیر بهداشت اعلام کرد: دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس که سال ۹۳ تصویب شده بود با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت مردمی برای نخستین‌بار و تا دهه فجر امسال تولید می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت در همایش کشوری تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت در دولت مردمی که طی آن ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی در سراسر کشور به صورت همزمان افتتاح شد، با اشاره به ارائه خدمات بهداشتی در دورترین و صعب العبورترین نقاط کشور به مردم، گفت: نیروهای بهداشتی از مردم و برای مردم هستند و در بحران های مختلف، آخرین افرادی هستند که از روستاها خارج می شوند که این رفتار نشان دهنده فداکاری و ایثار آنهاست.

به گفته عین‌اللهی اولین خواسته و شعار رییسی در ابتدای کار دولت، مهار کرونا بود که با تلاش گسترده مدافعان سلامت و نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسیناسیون در تمام مناطق کشور به صورت جهادی و شبانه روزی انجام شد و ظرف جهار ماه پوشش واکسیناسیون کشور، به میزان بالایی رسید؛ به طوری که جمهوری اسلامی ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از کشورهای موفق در این زمینه، معرفی شد.

وی از طرح عدالت و تعالی نظام سلامت به عنوان برنامه راهبردی وزارت بهداشت در دولت مردمی یاد کرد و افزود: این برنامه با اسنادی همچون سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سند تحول دولت مردمی و سایر اسناد بالادستی انطباق دارد و بر اساس آن، بازسازی و تقویت شبکه بهداشت کشور با مشارکت متخصصان، صاحبنظران و صاحبنظران حوزه بهداشت در دستور کار است.

وزیر بهداشت از تعریف ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی در سراسر کشور در ابتدای کار دولت مردمی خبر داد و گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت، ساخت و بازسازی واحدهای بهداشتی در سراسر کشور است. تا کنون دو هزار پروژه بهداشتی در کشور تکمیل و افتتاح شده و امروز نیز یک هزار پروژه دیگر به صورت همزمان در کشور به بهره برداری می رسد که ۷۰ درصد این پروژه ها مربوط به مناطق محروم و کمترتوسعه یافته است.

دکتر عین‌اللهی با اشاره به حضور نیروهای متخصص، متعهد و جذب نیروهای بهداشتی، گفت: در دولت مردمی تا کنون ۴۳۰۰ بهورز استخدام شده اند و مجوز استخدام ۶۵۰۰ نیرو برای حوزه بهداشت صادر شده که جمعه آزمون استخدامی وزارت بهداشت و این نیروها برگزار می شود.

جوانی جمعیت از مهمترین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت بهداشت

وزیر بهداشت توجه به جوانی جمعیت را از مهمترین برنامه ها و سیاست های وزارت بهداشت در دولت مردمی عنوان و خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز شاهد نتایج فاجعه بار اجرای سیاست تنظیم خانواده، هستیم و با بحران جمعیت روبرو شده ایم و یکی از وظایف همکاران ما در مراکز بهداشتی، توجه به جوانی جمعیت است.

دکتر عین اللهی با اشاره به تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در وزارت بهداشت با مسئولیت وزیر بهداشت، یادآور شد: این قرارگاه در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی با مسئولیت رییس دانشگاه، تشکیل شده البته برای تحقق سیاست های جمعیتی، نیازمند به اقدامات بلند مدت، فرهنگی و اجتماعی نیز هستیم.

تولید دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس تا دهه فجر

به گفته عین‌اللهی امروز علاوه بر موفقیت در مهار کرونا، شاهد اعطای گواهی حذف سرخک و سرخجه از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورمان هستیم. همچنین دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس که سال ۹۳ تصویب شده بود با حمایت از شرکت های دانش بنیان در دولت مردمی برای نخستین بار و تا دهه فجر امسال تولید می شود.

وی ادامه داد: بیماری هپاتیت سی برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده که باعث نارسایی کبد می شود اما با برنامه ریزی همکاران ما در حوزه بهداشت تا دو سال و نیم آینده امیدواریم این بیماری در کشور ریشه کن شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروزه در اکثر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن، پوشش واکسنیاسیون حدود ۹۹ درصد است، خاطرنشان کرد: این میزان پوشش واکسیناسیون در سطح جهان، نصاب بالایی دارد. همچنین خدمات رایگان تغذیه و تجویز مکمل های مورد نیاز مادران باردار و کودکان از سوی بهورزان و مراقبان سلامت ارائه می شود که طی آن حدود ۵۰۰ میلیارد مکمل در کشور توزیع شده است. همچنین از رییس جمهور مردمی که دستور توزیع شیر در مدارس را داد، تشکر می کنیم چراکه اقدامی مهم در حوزه تغذیه کودکان به ویژه در مناطق محروم محسوب می شود.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر