فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۹۰۲۵۳

مرگ سالانه ۵۰ هزار ایرانی بر اثر دیابت/ رشد ۳۰درصدی شیوع دیابت طی ۵ سال

مرگ سالانه 50 هزار ایرانی بر اثر دیابت/  رشد ۳۰درصدی شیوع دیابت طی ۵ سال

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به بروز ۵۰۰۰۰ مورد مرگ ناشی از دیابت در ایران در سال ۱۴۰۰، از افزایش ۳۰درصدی شیوع دیابت در کشور طی ۵ سال خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، افشین استوار به‌مناسبت روز جهانی دیابت اظهار کرد: شیوع بیماری‌های غیرواگیر به‌علت تغییر شیوه زندگی و نتایج حاصل از صنعتی شدن، از بیمارهای واگیر پیشی گرفته است. میان بیماری‌های غیرواگیر دیابت شایع‌ترین بیماری متابولیک در جهان است که به‌عنوان یک معضل عمده بهداشتی بار اقتصادی و اجتماعی بالایی بر سلامت عمومی در سراسر جهان وارد می‌کند.

ابتلای بیش از 530میلیون نفر در جهان به دیابت

وی افزود: این بیماری از سوی فدراسیون بین‌المللی دیابت یکی از اورژانس‌های بهداشت جهانی در قرن بیست‌و‌یکم اعلام شده است. در سال 2021 تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان بیش از 530 میلیون نفر برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سال 2045 به بیش از 700 میلیون نفر برسد.

استوار تصریح کرد: براساس یافته‌های پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر 14 درصد بزرگسالان در سنین 25 سال و بالاتر به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

پیش‌بینی ابتلای 9.5میلیون ایرانی به دیابت تا 2045

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در ایران، تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت بیش از 5.4 میلیون نفر در سال 2021 بوده است. تخمین زده می‌شود که این رقم در سال 2030 به 7.1 میلیون و در سال 2045 به 9.5 میلیون نفر برسد.

آمار مرگ‌ ناشی از دیابت در ایران

وی درباره آمار مرگ ناشی از دیابت در کشور نیز گفت: در سال 2021 نزدیک به 50000 مورد مرگ ناشی از دیابت در ایران رخ داده است.

استوار درباره استان‌هایی که در صدر جدول ابتلا به دیابت قرار دارند، اعلام کرد: در سال 2021 بیش‌ترین شیوع دیابت در خوزستان به‌میزان 16.3 درصد مشاهده می‌شود و بیشترین شیوع پیش‌‌دیابت (حالتی که قند خون بالاتر از حد طبیعی است ولی هنوز به دیابت تبدیل نشده‌ است) در گیلان با 31.1 مشاهده می‌شود.

رشد 30درصدی دیابت در ایران طی 5 سال

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌‌که با توجه به شیوع بالای این بیماری و همچنین روند رو به رشد آن، دو مورد از اهداف سازمان جهانی بهداشت در رابطه با بیماری‌های غیرواگیر، مستقیماً مرتبط به دیابت هستند، خاطرنشان کرد: دیابت سومین علت ناتوانی در ایران است و در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر (برنامه عمل ملی) تصویب‌شده در شورای‌عالی سلامت، در ماده 7 هدف‌گذاری برای ثابت نگه‌داشتن میزان بیماری دیابت انجام شده بود ولی از سال 2016 تا 2021 شاهد افزایش نسبی 30درصدی شیوع دیابت در کشور بوده‌ایم.

به‌گفته استوار، از 20 آبان تا پایان 15 دی ماه سال 1402، پویش ملی سلامت از سوی وزارت بهداشت برگزار می‌شود که طی آن نزدیک به 45 میلیون نفر از جمعیت بالای 18 سال کشور از نظر پرفشاری خون و دیابت ارزیابی و غربالگری می‌شوند.

 

منبع : تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.