کد مطلب: ۸۹۰۸۰۱

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان‌های غربی و شمالی در ۳ روز آینده

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان‌های غربی و شمالی در ۳ روز آینده

سخنگوی صنعت آب گفت: احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان‌های غربی و شمالی کشور در سه روز آینده وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فیروز قاسم‌زاده گفت: بر اساس هشدارهای صادر شده سازمان هواشناسی کشور و بررسی نتایج مدل‌های هواشناسی و هیدرولوژیکی ملی و بین‌المللی، احتمال وقوع سیل در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۹ آبان تا یکم آذر ۱۴۰۲) در استان‌های نوار غربی، استان‌های شمال‌ غرب و جنوب‌ غرب و استان‌های نوار شمالی کشور وجود دارد.

وی ادامه‌داد: رودخانه‌های استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر و فارس به‌طور عمده از این سامانه متاثر خواهند بود.

قاسم‌زاده خاطرنشان‌کرد: استان‌هایی نظیر اصفهان، کرمان، هرمزگان، سمنان، خراسان رضوی و قم نیز در بخش‌هایی، با بارش و احتمال طغیان رودخانه‌ها روبه‌رو خواهند بود.

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به ماهیت بارش‌ها و تجربیات موجود در سامانه‌های بارشی قبلی، از وقوع برخی عدم‌قطعیت‌ها در نتایج مدل‌ها و ناپایداری سامانه‌های بارشی خبر داد و تضعیف و تقویت سامانه بارشی مذکور در استان‌های مختلف را محتمل دانست.

وی گفت: بر همین اساس از هموطنانی که در حاشیه رودخانه‌ها فعالیت دارند یا ساکن هستند و همچنین گردشگرانی که در این روزها قصد تفریح در اطراف رودخانه‌ها و مسیل‌ها را دارند، تقاضا می‌شود به هشدارها و توصیه‌های ایمنی توجه کرده و مراقبت‌های لازم را به‌عمل آورند تا هیچگونه خسارت جانی و مالی متوجه آنان نشود.

قاسم‌زاده تاکید کرد: عدم انجام هرگونه فعالیت در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، رعایت نکات ایمنی در کارگاه‌های فعال در داخل رودخانه، عدم توقف و نصب چادرهای مسافرتی در اطراف و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های خشک، عدم حضور و تردد در جاده‌های کوهستانی، عدم تردد و توقف افراد و ماشین‌آلات در رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌ویژه در عرض جریان‌های سیلابی و نیز اجتناب از توقف برای نظاره یا تصویربرداری از سیل، مواردی است که باید رعایت شود.

سخنگوی صنعت آب کشور ادامه‌داد: در این زمینه باید به هشدارهای سازمان هواشناسی کشور، هشدارهای ستاد مدیریت بحران استان‌ها و ماموران دستگاه‌های متولی بحران در هنگام وقوع سیل توجه جدی شود.

 

منبع : ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر