خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۲۰۹

قیمت قبر بر چه اساس تعیین می‌شود؟

قیمت قبر بر چه اساس تعیین می‌شود؟

کارگران قطعه ۳۲۷ بهشت زهرا (س) فرارکرده از آفتاب تند ظهر خردادماه، کنار کانکس صندلی‌های مراسم تدفین نشسته و منتظرند مراسم تمام شود. چند ردیف آن‌طرف‌تر مراسم بزرگی است، اما صدای گریه‌ها آرام‌تر شده. از قیمت قبر در قطعه‌های جدید که بپرسی، عدد‌های مختلفی از راه می‌رسند؛ از ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از کارگران می‌گوید: «قیمت قبر‌های وسط قطعه با جلوتر از آن فرق دارد؛ قبری که لب خیابان است ۴۵ میلیون تومان است. اگر وسط قطعه باشد همون ۱۳-۱۲تومان. چرا؟ چون اگر کسی بخواهد به متوفی سر بزند، رفت‌وآمد برایش نزدیک‌تر می‌شود. در همین قطعه هم قبر ۳۵ تومانی و ۴۵ تومانی پیدا می‌شود. شما اگر یک خانه کنار خیابان بخری، برایت گران‌تر حساب می‌کنند تا وقتی که آخر یک کوچه ساخته‌شده باشد.»

از سه‌هفته پیش دوباره مثل هرسال بحث قیمت خرید قبر در بهشت زهرا (س) مطرح و ارقامی برای امسال اعلام شد که مخالفانی هم داشت، اما درنهایت در شورا تصویب شد و حالا منتظر تایید فرمانداری است. تصمیم نهایی شورای شهر این بود که هزینه خرید قبر در قطعات روز دفن بهشت زهرا (س) رایگان باشد و در صورت تقاضای خانواده متوفی، امکان خرید دو طبقه دیگر قبر با قیمت ۱۵ میلیون تومان فراهم شود. بستگان متوفی تا سه‌ماه فرصت دارند که برای رزرو طبقات دوم و سوم قبور روز دفن اعلام آمادگی کنند و تا یک‌سال هم فرصت تعیین تکلیف و تقسیط دارند؛ در غیر این صورت دو طبقه دیگر واگذار می‌شود. بهشت زهرا (س) می‌گوید این تصمیم یعنی درنهایت خرید قبر رایگان است، با این حال رقم رزرو قبور طبقه دوم و سوم منتقدانی دارد.

 گران‌ترین قبر آن هم ۲۰ میلیون تومان بود که در فاز اول بهشت زهرا (س) قرار داشتند و امکان دفن رایگان هم وجود داشت و همان‌زمان هم طبقات دوم و سوم قبر‌ها رایگان نبود.

اقوام و فوت‌شدگان متوفی طبقه اول می‌توانستند در طبقات بالای این قبر رایگان با قیمت ۵۰۰ یا ۷۵۰ هزار تومان یا دو میلیون تومان به‌ازای هر قبر دفن شوند. سال ۱۴۰۱ برای کفن‌ودفن، شست‌وشو و حمل‌ونقل هر متوفی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌شد و قیمت قبر‌ها نسبت به سال قبل از آن یعنی ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد افزایش داشت. قیمت هر قبر از مقابر روباز ۱/۵ میلیون و مقابر سرپوشیده، سه میلیون تومان اعلام شده بود و مبلغ هر قبر در ناحیه دو، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تصویب شده بود.

یک‌سال بعد از آن یعنی در سال ۱۴۰۲، تصویب شد که واگذاری قبر در قطعات روز دفن در ناحیه سه بهشت‌زهرا (س) به‌صورت رایگان و در صورت درخواست متقاضی برای رزرو طبقات دیگر قبر، به‌ازای هر طبقه مبلغ سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه یا همان حق انتفاع دریافت می‌شد که نسبت به سال قبل آن ۲۴ درصد افزایش داشت. درمجموع در ناحیه یک قیمت هر قبر ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در ناحیه دو، ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و در ناحیه سه، مبلغ ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود.

سنگ قبر، دانه‌ای چند؟

کنار یکی از قبر‌های تازه قطعه ۳۲۷، دو زن جوان منتظر تمام شدن سیمان‌کاری سنگ‌تازه روی قبر عزیز تازه از دست‌داده‌اند. اعضای این خانواده برای خرید قبر و سنگ حدوداً ۱۶ میلیون تومان هزینه کرده‌اند: «برای خرید خود قبر حدود ۱۱-۱۰ میلیون تومان پول دادیم.»

نصاب سنگ، همان‌طور که گوشه‌وکنار سنگ تازه را سیمان مرتبی می‌کشد، قیمت کاور‌های پلاستیکی روی سنگ‌ها را توضیح می‌دهد و از کم و زیاد شدن طول و عرض سنگ‌ها می‌گوید؛ هرچه جنس کاور بهتر باشد قیمتش بالاتر است، از ۶۵۰ هزار تومان شروع می‌شود و بسته به جنسش بیشتر می‌شود. الان اندازه سنگ‌هایی که روی قبر‌ها می‌گذارند، شده ۱۷۰ که خود سازمان تصویب کرده است. فقط اندازه سنگ را کوچک کرده‌اند که بین قبر‌ها پیاده‌رو درست بشود و مردم بتوانند رد شوند.»

او غیر از هزینه‌های خرید و غیرضروری، آمار قبر‌های گران‌تر را هم دارد: «قبر گران فقط کنار متروی حرم! آنجا سه‌طبقه، ۱۵۰ میلیون است و یک‌طبقه هم دیگر نیست.»

کمی آن‌طرف، سنگ‌بر ایستاده و روی کار نصاب نظارت می‌کند: «همه‌جور قبر داریم. قطعه ۹۹ شاید یک قبر ۷۰-۶۰ تومان قیمت داشته باشد، شاید هم بالای ۱۰۰ تومان باشد. همین قطعه قیمت قبر ۱۳-۱۲تومن است؛ البته سه‌طبقه. در قطعه‌های متفرقه، قیمت‌ها فرق می‌کند.»

کاور سنگ قبر هم هزینه جانبی محسوب می‌شود، اما روی بسیاری از قبر‌ها دیده می‌شود؛ کاوری از جنس پلاستیک یا برزنت که بسته به کیفیتش، هزینه متفاوتی دارد و از حدود ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا یک میلیون تومان هم می‌رسد. ترمیم سیمان دور قبر هم هزینه کمی دارد و با ۲۰۰ هزار تومان انجام می‌شود. قیمت انواع سنگ قبر هم از حدود چهارمیلیون تومان شروع می‌شود و بسته به کیفیت تا ۵۰ میلیون و حتی بالاتر هم هزینه دارد.

قبر‌های قطعه ۳۲۸ هم کم‌کم درحال پرشدن هستند؛ تاریخ وفات روی گور‌ها به هم نزدیک است، آخرین رفته را زیر تیغ آفتاب اول خردادماه دفن می‌کنند. کارگر‌ها مدام در حال رفت‌وآمدند؛ یا سنگ نصب می‌کنند یا خاک می‌برند.

روی یکی از گور‌های میانه قطعه ۳۲۸، سنگ مزار تازه‌ای گذاشته‌اند؛ مردی آخرین سیمان‌کشی و تمیزکاری‌هایش را تمام می‌کند و روی حکاکی‌ها را با آب می‌شوید. او که کارش تمام می‌شود، پسرجوانی کار را ادامه می‌دهد؛ فرزند متوفی. او همه هزینه‌های مراسم، خرید و دفن را با جزئیاتش می‌داند: «ما قبر را طبقه‌ای شش میلیون تومان خریدیم، دو طبقه ۱۲ میلیون تومان درمی‌آید و طبقه اول را اشانتیون می‌دهند.»

کل هزینه مراسم شما چقدر شد؟

«هزینه سنگ حدود ۲۰ میلیون تومان شد، البته سنگ با قیمت چهار میلیون و شش میلیون هم داریم. می‌توانی به جیبت نگاه کنی و سنگ شش میلیون تومانی بیاندازی. سنگ ۵۰ میلیونی هم می‌توانی استفاده کنی، ولی هزینه عادی آن بین همین ۱۱-۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان است. هزینه بهشت زهرا (س) با حساب خرید قبر، مراسم و کار‌های اداری کمتر از ۱۵ میلیون تومان می‌شود. شما قبر را که خریدی و سندش را که گرفتی، حدود ۴۰۰ هزار تومان بابت باطل‌کردن شناسنامه می‌گیرند. سرجمع هزینه قبر و این جزئیات همین حدود می‌شود.»

مرد جوان برای هزینه تالار بعد از مراسم تدفین پدرش ۱۰۰ میلیون تومان و پنج میلیون هم بابت هزینه مسجد پرداخت کرده است: «ببین الان آن‌ها مهمان ندارند، چند نفرند؟ ۱۰ نفرند. ما روز خاکسپاری پدرم ۳۸۰ تا مهمان داشتیم. مداح هم آوردم که سه میلیون هزینه برایش دادم.» حرف هزینه رزرو قبر که می‌شود، می‌گوید: «قبرو بخری آماده نگهداری، شگون ندارد.»

قبر رزرو می‌خواهی؟

سنگ‌تراش قطعه ۳۲۸ لابه‌لای کار کردنش می‌گوید: «فعلاً رزرو نمی‌کنند، شاید بهشت‌زهرا (س) برود جای دیگر، ولی اگر رزرو می‌خواهی ما آشنا داریم. برای کدام قطعه می‌خواهی؟»

برای قطعه‌های پایین‌تر چقدر می‌گیرند؟

«بستگی به قطعه‌اش دارد. زنگ بزن من قیمت‌ها را می‌پرسم.»

آقای «ت» شماره تلفنش را می‌دهد و می‌گوید: «برو ردیف و شماره را پیدا کن، ما آشنا داریم، برات می‌گیرم.»

 

منبع : هم میهن

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.