کد مطلب: ۶۸۸۰۹۴

سخنگوی فراجا:

هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی روی خودرو نصب کند

هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی روی خودرو نصب کند

 حاجیان گفت: هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی را روی خودرو نصب کند مگر اینکه برای او احراز شود این وسیله از جای صحیح تامین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مهدی حاجیان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در صدد هستیم با دسترسی پلیس به سامانه‌های صادراتی بتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم.

به نقل از شهرآرانیوز ، وی خاطرنشان کرد: اگر قانون مجوز‌های لازم را برای نظارت سیستمی بدهد، مراکز اسقاط، تعمیرگاه‌های خودرو و پلیس باید سیستم هماهنگ داشته باشند.

حاجیان با بیان اینکه در کشف خودرو‌های سرقت شده بیش از ۴۰ نفر درگیر می‌شوند، تاکید کرد: هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی را روی خودرو نصب کند مگر اینکه برای او احراز شود این وسیله از جای صحیح تامین شده است؛ تعمیرگاهی که لوازم یدکی مسروقه را بر روی خودرو نصب می‌کند اعم از لوازم یدکی، بدنه و موتور و همچنین فروشنده آن لوازم یدکی را به فروش می‌رساند معاونت در جرم محسوب می‌شود و باید هویت مال را مشخص کنند.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه پلیس قاطعانه با افرادی که نسبت به فروش لوازم یدکی مسروقه اقدام می‌کنند، گفت: همچنین با تعمیرگاه‌هایی که بدون احراز این لوازم را روی خودرو نصب می‌کنند، برخورد می‌شود.

حاجیان تصریح کرد: در کشور‌های دیگر اگر خودرویی تصادف کند و نیاز به تعویض قطعه داشته باشد هیچ تعمیرگاهی نمی‌تواند نسبت به تعمیر این خودرو بدون مجوز پلیس اقدام کند همچنین قطعه‌سازان باید قطعه‌های نشان دار بسازند و یک بانک اطلاعاتی قطعات داشته باشند که پلیس هم به این سامانه دسترسی داشته باشد البته با خودروسازان هماهنگی‌هایی ایجاد شده، اما کامل و به‌روز نیست و همچنین با قطعه سازان نیز چنین تعاملی نداریم.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اقدامات پلیس در سیل اخیر و حضور ۹ هزار و ۴۲۵ نفر از کارکنان پلیس در امر کمک رسانی به مردم عنوان کرد: در زمان وقوع سیل قرارگاه انتظامی ویژه مناطق سیل زده را با ۲ رویکرد تشکیل دادیم که رویکرد اول حفظ اموال مردم و تسهیل در ترافیک و ارائه خدمات انتظامی بود و رویکرد دوم این بود که این قرارگاه در امر امداد رسانی و نجات کمک کند.

سخنگوی فراجا با اشاره به برپایی راهپیمایی اربعین حسینی (ع) و اقدامات پلیس در این رابطه تصریح کرد: پلیس در این خصوص آمادگی کامل برای ارائه خدمات رسانی دارد و پیش بینی شده ۳۰ هزار نیرو امسال در این زمینه به زائران خدمت رسانی کنند و نیز بدین منظور ۳ هزار واحد گشت پلیس برای ارائه خدمات در سراسر کشور سازمان دهی شده است.

اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در کشف قاچاق و احتکار

سخنگوی فراجا همچنین به اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در کشف قاچاق و احتکار اشاره کرد و ادامه داد: عده‌ای سودجو با اقدام بزرگ اقتصادی دولت به دنبال کسب منافع بیشتر بودند و دست به احتکار و قاچاق کالا زدند این در حالی است که پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای سال جاری تاکنون توانست ۳۹ هزار و ۸۳۶ میلیارد ریال کالا‌های قاچاق را کشف کند؛ این کشفیات بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ تن برنج، ۸ هزار و ۴۱ تن روغن، بیش از ۲۱ هزار تن گندم و آرد، ۱۷۴ هزار و ۳۲۸ دستگاه لوازم خانگی را شامل می‌شود همچنین بیش از ۱۶ هزار ماینر در ۴ ماهه ابتدایی سال شناسایی و ضبط شده اند.

سخنگوی فراجا به کشف و انهدام یک باند سازمان یافته در موضوع فرآورده‌های یارانه‌ای نفتی اشاره کرد و گفت: کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی و حرفه‌ای یک باند سازمان یافته سوخت‌های یارانه‌ای در پوشش مشتقات نفتی و پتروپالایشی را کشف کردند؛ این باند با پوشش هیدروکربونات این محصولات را از کشور قاچاق می‌کردند؛ ۴۵۰ هزار لیتر در استان گلستان کشف و پس از بررسی اسناد مشخص شد ۱۴ شرکت صوری که وجود خارجی نداشتند در این زمینه فعالیت می‌کردند.

وی با بیان اینکه پلیس ۱۵ نفر از اعضای اصلی این باند سازمان یافته را شناسایی و دستگیر کرده است، عنوان کرد: بیش از ۴۰ میلیون لیتر سوخت یارانه‌ای قاچاق شده بود و این تیم در ۵ استان کشور فعالیت داشتند و ۱۰ تیم عملیاتی پلیس به مدت یکسال روی این پرونده کار کرد و در نهایت سرشبکه اصلی آن‌ها در استان قم و محصولات قاچاق در استان گلستان شناسایی، کشف و تحویل مقامات قضائی شد.

این مقام ارشد انتظامی به موضوع سرقت خودرو و میزان کشفیات در این حوزه اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو در کشور سرقت شده که پلیس ۹۱ درصد این سرقت‌ها را کشف کرده یعنی حدود ۱۸ هزار خودرو کشف شده است؛ ضمنا بیش از ۹۰ درصد خودرو‌هایی که به سرقت رفته ساخت داخل است و ۷۸ درصد خودرو‌ها مدلشان برای قبل از سال ۸۸ بوده و ۲۲ درصد آن‌ها نیز برای بعد از سال ۸۸ بوده اند.

حاجیان با تاکید بر اینکه یکی از علل این سرقت­‌ها خلاء­های قانونی است، خاطرنشان کرد: بایستی به سمت ارتقاء بازدارندگی قانون در بحث پیشگیری هم برویم؛ در بحث پیشگیری از جرم قانون‌گذار باید توجه ویژه‌ای داشته باشد برخی از سرقت‌ها به دلیل خلا‌های قانونی اتفاق می‌افتد به این معنی که افزایش قیمت قطعات خودرو را داشتیم و این باعث سوءاستفاده برخی افراد می‌شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر