خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۳۵۱۵۰۴

تیره‌تر شدن چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو

تیره‌تر شدن چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو

کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد که نرخ رشد منطقه یورو با کاهشی قابل توجه از ۱.۹ درصد در سال گذشته به ۱.۳ درصد در سال جاری کاهش یابد، هر چند که انتظار می‌رود در سال آینده رشد این منطقه مجددا تقویت شود و به بالای ۱.۶ درصد برسد.

این پیش‌بینی با فاصله زیادی از پیش‌بینی قبلی در ماه نوامبر انجام شده است که در آن، متوسط رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری معادل ۱.۹ درصد و در سال آینده معادل ۱.۷ درصد تخمین زده شده بود. انتظار می‌رود رشد اقتصادی همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال جاری مثبت باشد و اعضای منطقه یورو نیز هفتمین سال رشد اقتصادی مثبت را جشن بگیرند.

یکی از بیشترین کاهش‌ها در رشد اقتصادی، مربوط به رشد اقتصادی آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی است که در آن نرخ رشد از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱.۱ درصد در سال جاری خواهد رسید. کمیسیون اروپا در پیش‌بینی قبلی خود، نرخ رشد ۱.۸ درصدی را برای اقتصاد آلمان در نظر گرفته بود. انتظار می‌رود اعتراضات خیابانی در فرانسه، تاثیرخود را بر روی دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو بگذارد و رشد اقتصادی فرانسه به جای ۱.۵ درصد قبلی، معادل ۱.۳ درصد پیش‌بینی شده است.

به گفته کمیسیون اقتصادی اروپا، بیشترین نرخ رشد مربوط به یونان خواهد بود که با رها شدن از بسته نجات اقتصادی، رشد متوسط بالای ۲ درصد را طی امسال و سال آینده تجربه خواهد کرد. ضعیف‌ترین نرخ رشد نیز متعلق به ایتالیا خواهد بود که بحران بدهی دست و پنجه نرم می‌کند. رشد اقتصادی امسال ایتالیا ۰.۲ درصد پیش‌بینی شده است.

انگلیس نیز از دیگر کشورهایی است که با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهد شد و از ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱.۳ درصد خواهد رسید. این نرخ رشد با این پیش‌فرض خواهد بود که تجارت بین انگلیس و اتحادیه اروپا پس از برگزیت نیز به شکل فعل باشد و در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش سطح روابط تجاری طرفین، رشد اقتصادی انگلیس از این هم پایین‌تر خواهد بود.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.