فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۴۰۱۵۱۵

نگاهی به ارزش یورو در ۱۹ سال اخیر

نگاهی به ارزش یورو در 19 سال اخیر

ارزش یورو طی بازه زمانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ در برابر همتایان مهم خود یعنی دلار آمریکا و پوند انگلیس افزایش اما در برابر فرانک سوئیس کاهش پیدا کرده است.

طی ۱۹ سال اخیر ارزش یورو دستخوش تغییرات زیادی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از مرکز آمار اروپا؛ یورو به عنوان ارز واحد اروپایی اولین بار در یکم ژانویه ۱۹۹۹ معرفی شد، اما نخستین بار از یکم ژانویه سال ۲۰۰۲ اسکناس‌ها و سکه‌های یورو وارد چرخه گردش پولی کشورهای اروپایی شدند.

در حال حاضر یورو واحد پولی ۲۳ کشور اروپایی است که ۱۹ کشور آن عضو منطقه یورو و کشورهای آندورا، موناکو، سن مارینو و واتیکان به عنوان کشورهایی هستند که خارج از این منطقه از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

با این حال از زمان ورود یورو به چرخه پولی جهان، ارزش آن همواره مقدار ثابتی نبوده است. با در نظر گرفتن بازه زمانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ در می‌یابیم که ارزش یورو طی این مدت در برابر همتایان مهم خود یعنی دلار آمریکا و پوند انگلیس افزایش اما در برابر فرانک سوئیس کاهش پیدا کرده است.

در سال ۲۰۰۲ که یورو وارد چرخه پولی جهانی شد، هر یورو به طور متوسط به ازای ۰.۶۲۸۸ پوند انگلیس مبادله شده است اما تا پایان سال ۲۰۱۸ نرخ برابری یورو در برابر پوند به طور متوسط به ۰.۸۸۴۷ پوند کاهش پیدا کرده است و این مساله نشان می‌دهد ارزش یورو در برابر پوند طی ۱۹ سال اخیر بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته است.

در این بازه زمانی، بالاترین ارزش یورو در برابر پوند مربوط به سال ۲۰۰۹ و کمترین ارزش مربوط به سال ۲۰۰۲ بوده است که طی آنها هر یورو به ترتیب معادل ۰.۸۹۰۹ پوند و ۰.۶۲۸۸ پوند بوده است.

در برابر دلار آمریکا، ارزش یورو طی ۱۹ سال اخیر بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است. در این بازه زمانی، بالاترین ارزش یورو در برابر دلار مربوط به سال ۲۰۰۸ و کمترین ارزش مربوط به سال ۲۰۰۲ بوده است که طی آن ها هر یورو به ترتیب معادل ۱.۴۷۰۸ دلار و ۰.۹۴۵۶ دلار بوده است. از سوی دیگر اما ارزش یورو در برابر فرانک سوئیس هفت درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.