کد مطلب: ۴۴۳۰۹۰

نظرسنجی گلدمن سَکس از ۱۸۰۰ سرمایه‌گذار درباره وال‌استریت:

آینده بازار سهام در آمریکا چه می‌شود؟

آینده بازار سهام در آمریکا چه می‌شود؟

موسسه گلدمن سَکس اخیرا از هزار و ۸۰۰ سرمایه‌گذار نهادی درباره آینده بازار سهام در آمریکا پرسیده است. پنجاه درصد از شرکت‌کنندگان بر این باورند که پیش از بهبودی، بازار با ریزش‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

بر اساس یک نظرسنجی جدید که از سوی موسسه مالی و خدمات بانکداری گلدمن سَکس انجام شده، نیمی از سرمایه‌گذاران نهادی بر این باورند که شاخص S&P 500 پیش از بهبود، ریزش دیگری را تجربه می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، پس از نوسانات شدید بورس تحت تاثیر ویروس کرونا، بازار سهام در ایالات متحده در ماه آوریل در نهایت تقویت شد. تا پیش از ماه آوریل، مهم‌ترین شاخص‌های بورسی این کشور بدترین سقوط‌ها از سال ۱۹۳۳ تاکنون را به‌دلیل پیامدهای رکود اقتصادی تجربه کردند.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری در تلاشند تا با بررسی بازار، دریابند که آیا بورس آمریکا باز هم ریزش‌های دیگری را به‌ثبت می‌رساند یا تقویت می‌شود.

موسسه گلدمن سَکس اخیرا از هزار و ۸۰۰ سرمایه‌گذاری نهادی در این زمینه پرسش کرده است.

پنجاه درصد از شرکت‌کنندگان بر این باورند که پیش از بهبودی، بازار با ریزش‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

دو سوم از این افراد انتظار دارند که شاخص S&P 500 تا پایان سال جاری در محدوده دو هزار و ۵۰۰ واحد باقی بماند. ۳۷ درصد از آنها اما سطح بیش از دو هزار و ۸۰۰ را برای این شاخص پیش‌بینی کرده‌اند.

شاخص S&P 500 در حال حاضر (در لحظه تنظیم گزارش) در سطح دو هزار و ۷۶۱ واحد قرار داد و تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در آمریکا و اروپا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۱۴ درصد کاهش یافته است.

بر اساس بررسی این موسسه مالی و خدمات بانکداری، ۴۵ درصد از سرمایه‌گذاران نهادی، داده‌های اقتصادی منتشرشده در ماه آوریل را حائز اهمیت نمی‌دانند. به‌عقیده آنها گزارش‌های نیمه دوم ماه مارس نشان داد که رکود موجود تحت تاثیر قرنطینه و تعطیلی‌ کسب‌وکارها ضربه سختی به اقتصاد وارد کرده است.

بازارها البته تا حد زیادی این نتایج را نادیده گرفتند.

نرخ مرگ‌ومیر و مبتلایان به بیماری کرونا و نمودارهای موجود، اطلاعاتی است که سرمایه‌گذاران بیش از هر عامل دیگری دنبال کرده و بر اساس آن به پیش‌بینی بازارها می‌پردازند.

گزارش‌های اقتصادی ضعیف از یک‌سو و افت قیمت نفت تحت تاثیر جنگ نفتی عربستان و شیوع کرونا از سوی دیگر، موجب شد بازار سهام در آمریکا چند سقوط کم‌سابقه را تجربه کند. با این حال، روز پنج‌شنبه گذشته پس از آنکه فدرال‌رزرو خبر از بسته حمایتی جدید معادل ۲٫۳ تریلیون دلار داد، شاخص‌های بورس در آمریکا رشد کردند.

نهایی شدن توافق اوپک‌پلاس هم البته می‌تواند خبر خوب دیگری برای بازار سهام باشد. این گروه پس از چند نشست ویدیویی، در نهایت به این نتیجه رسیدند که به‌مدت دو ماه ۹٫۷ میلیون بشکه از تولید خود را کاهش دهند. این بیشترین میزان کاهش تولید نفت این گروه در طول تاریخ محسوب می‎شود.

البته اجرای توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت اما میزان کاهش در دوره‌های مختلف تغییر می‌کند.

علی‌رغم این کاهش تاریخی اما برخی ابراز نگرانی کرده‌اند که این میزان برای مقابله با رکود کنونی کافی نیست.

به‌گفته تحلیلگران، اگرچه میزان کاهش این گروه کمتر از سطح مورد نیاز بازار است و تنها افزایش چشمگیر ذخایر نفت را به‌تعویق می‌اندازد، اما تسکین موقتی برای صنعت انرژی و اقتصاد جهان محسوب می‌شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.