فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۴۸۶۴۰۰

ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند

ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (انکتاد) پیش‌بینی کرد که ارزش تجارت جهانی با وجود نشانه‌هایی از بهبود در سه ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، انکتاد اعلام کرد هیچ منطقه‌ای از افت 9 درصدی تجارت جهانی در سه ماهه دوم مصون نماند و پاندمی ویروس کرونا همه اقتصادهای جهان را با اختلال فعالیت روبرو کرد.

تجارت جهانی در سه ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال حدود ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد. تجارت تجهیزات دفتر خانگی و لوازم پزشکی در سه ماهه سوم افزایش یافت و در مقابل بخش‌های خودرو و انرژی ضعیف‌تر شدند. رشد بخش منسوجات هم قوی بود.

انکتاد در پیش‌بینی اولیه، رشد سال به سال تجارت در سه ماهه چهارم را سه درصد کمتر برآورد کرد اما خاطرنشان کرد ابهامات به دلیل تحولات پاندمی ادامه یافته است. اگر جهش پاندمی در ماه‌های آینده تشدید شود، فضا برای سیاست‌گذاران وخیمتر شده و سیاست‌های محدودیت تجارت افزایش یکباره پیدا خواهند کرد.

طبق گزارش انکتاد، صادرات چین پس از اینکه در ماه‌های نخست سال میلادی جاری دچار کاهش شده بود، در سه ماهه سوم بهبود قوی داشت و نرخ رشد سالانه ۱۰ درصد را به ثبت رساند. در مجموع سطح صادرات چین در ۹ ماه نخست امسال با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قابل مقایسه بود. تقاضای چین برای کالاهای وارداتی برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ جهان، پس از کاهش در سه ماهه دوم، در سه ماهه سوم بهبود یافت.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان جهانی تجارت (WTO) اوایل ماه جاری پیش‌بینی کرد تجارت جهانی کالا امسال ۹.۲ درصد کاهش پیدا می‌کند و بهبود در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر قرنطینه‌های بیشتر برای مقابله با موج دوم شیوع کووید ۱۹ ضعیف‌تر خواهد بود.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.