کد مطلب: ۷۹۳۸۹۶

تلاش آمریکا برای توافق موقت با ایران

تلاش آمریکا برای توافق موقت با ایران

وبگاه آمریکایی آکسیوس امروز اعلام کرد واشنگتن برای توافق موقت با تهران در تلاش است. آمریکا قصد دارد در ازای کاهش برخی از برنامه‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های ایران را کاهش دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، واشنگتن برای توافق موقت با تهران در تلاش است تا برخی تحریم‌های ایران را کاهش دهد.
وبگاه آمریکایی آکسیوس به نقل از منابع خود اعلام کرد: واشنگتن برای توافق موقت با تهران در تلاش است.

بر اساس این گزارش وبگاه آمریکایی آکسیوس امروز دوشنبه اعلام کرد که آمریکا با اروپایی‌‌ها و رژیم صهیونیستی درباره توقف بخشی از برنامه هسته‌‌ای ایران در ازای کاهش برخی تحریم‌‌ها علیه تهران گفتگو کرده است.

بر اساس اعلام این وبگاه، دولت «بایدن» در ماه فوریه گذشته پیشنهاد مذکور درباره ایران را با فرانسه، آلمان، انگلیس و رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار داد.

آکسیوس به نقل از منابع آگاه غربی و اسرائیلی خود ادعا کرد: ایران پیشنهاد آمریکا را در حال حاضر رد کرده است!

این منبع به نقل از سخنگوی کاخ سفید نیز خبر داد: «بایدن» متعهد است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و دیپلماسی را بهترین راه برای دستیابی به آن می داند.

این ادعا در حالی رسانه ای شده است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در اظهاراتی مدعی شد که ایران برای ورود به مذاکرات توافق هسته‌ای جدی نیست!

با وجود اقدامات نقض توافق از سوی طرف‌ های غربی و آمریکایی و خروج یکجانبه واشنگتن از این توافق در سال ۲۰۱۸ میلادی، اما وزیر امورخارجه آمریکا ادعا کرد که توافق هسته‌ ای با ایران اکنون اولویت و گزینه روی میز واشنگتن نیست.

بلینکن همچنین با طرح‌های ادعاهای تکراری خود، گفت: در گذشته وقتی که ما به‌دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای بودیم، تهران پیشنهاد اروپا درباره توافق را رد کرد. ما متعهد هستیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و دیپلماسی مؤثرترین گزینه برای این هدف است.

اظهارات ضدایرانی وزیرخارجه آمریکا در حالی مطرح شده که او یک ماه پیش نیز، با انداختن توپ مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران به زمین تهران، گفته بود که به باور واشنگتن، همچنان مؤثرترین راه برای رسیدگی به این موضوع، دیپلماسی است.

بلینکن در جریان سفر به آتن گفت: همچنان باور داریم که مؤثرترین و پایدارترین راه رسیدگی به چالش برنامه هسته‌ای، دیپلماسی است. وی مدعی شد: اما در حال حاضر، این تلاش‌ها به تعویق افتاده چون به بیان ساده، ایران به طور معنادار و جدی، تعامل نمی‌کند!

این در حالی است که برنامه جامع اقدام مشترک که در سال بین ایران و ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد امضا شد، با اقدام یکجانبه آمریکا آسیب دید، چون دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از این توافق خارج شد.

جو بایدن، رئیس جمهور کنونی این کشور پیش از این بارها مدعی شده بود که واشنگتن متمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای با تهران است!

منبع: مهر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.