کد مطلب: ۸۳۵۸۹۱

قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری عراق و توتال امضا شد

قرارداد 27 میلیارد دلاری عراق و توتال امضا شد

عراق و توتال فرانسه قراردادی به ارزش ۲۷ میلیارد دلار که حدود دو سال به تاخیر افتاده بود را برای اجرای ۴ پروژه نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر امضا کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، عراق و توتال فرانسه قراردادی به ارزش ۲۷ میلیارد دلار را برای اجرای ۴ پروژه نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر امضا کردند.

این قرارداد در سال ۲۰۲۱ با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰ میلیارد دلاری در جنوب عراق برای مدت ۲۵ سال به امضا رسید، اما به علت اختلافات درخصوص شروط قرارداد به تاخیر افتاد. عراق پیش از این بر سهم ۴۰ درصدی خود در این طرح اصرار داشت اما در آوریل گذشته از موافقتش با کاهش سهم در این طرح به ۳۰ درصد خبر داد و بدین ترتیب این قرارداد دوباره احیا شد.

بدین ترتیب کنسرسیومی متشکل از توتال انرژی با سهم ۴۵ درصد، شرکت نفت بصره با ۳۰ درصد و شرکت انرژی قطر با ۲۵ درصد تشکیل شده است. این قرارداد به کنسرسیومی که توتال آن را رهبری می کند اجازه ایجاد ۴ طرح نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر را در جنوب عراق و در طول ۲۵ سال می دهد.

از سوی دیگر، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق امروز در دفترش از پاتریک پوانیه، مدیرعامل شرکت توتال فرانسه، استقبال کرد. در این دیدار ابعاد همکاری در چارچوب قراردادی که میان عراق و شرکت توتال امضا شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

السودانی گفت: دولت عراق گام‌های بلندی در رسیدن به این مرحله برداشته است. قرارداد عراق و توتال، بخشی از چشم‌انداز راهبردی سرمایه‌گذاری گاز است که عراق در آغاز آن تاخیر داشته است.

نخست‌وزیر عراق بار دیگر بر رویکرد دولتش در برقراری شراکت های جدی با شرکت‌های بزرگ در سرمایه‌گذاری در حوزه منابع طبیعی به ویژه بهره‌برداری از گاز استخراج شده با نفت تاکید کرد.

مدیرعامل توتال نیز رویکرد این شرکت در همکاری گسترده با عراق و اطمینان به مشارکت در زمینه‌های انرژی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های آینده نگرانه را اعلام و تاکید کرد که تیم‌های فنی شرکت توتال فعالیت خود را در روزهای آینده در مراکز خود در عراق آغاز خواهند کرد.

منبع: مهر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر