خبر فوری:

کد مطلب: ۸۸۴۵۲۲

ریابکوف: روسیه همکاری های نظامی با ایران را تقویت می‌کند

ریابکوف: روسیه همکاری های نظامی با ایران را تقویت می‌کند

معاون وزیر امورخارجه روسیه گفت مسکو همکاری‌های خود با ایران را به‌ویژه در زمینه‌های فنی – نظامی مطابق با الزامات بین‌المللی تقویت خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در جمع خبرنگاران به موضوعات مرتبط با ایران پرداخت و گفت که روسیه قصد دارد از لغو محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل بر برنامه موشکی جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری‌ها استفاده کند.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ریابکوف تصریح کرد: ما به توسعه همکاری خود بر مبنای منفعت متقابل و مطابق با تعهدات بین‌المللی و رژیم‌های موجود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

وی افزود: اکنون پس از انقضای برخی مفاد محدود کننده در قطعنامه ۲۲۳۱ [سازمان ملل]، این الزامات محدود کننده کمتر وجود دارد. البته ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد و این نباید برای کسی سوالی ایجاد کند.

دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل به تازگی با ارسال یادداشتی به کشورهای عضو سازمان ملل متحد، پایان رسمی مقررات بندهای ۳، ۴ و ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱، شامل آزمایش‌های موشکی، محدودیت صادرات و واردات اقلام موشکی به ایران و همچنین تحریم‌های مربوط به توقیف اموال و ارائه خدمات مالی به افراد و نهادهای ایرانی تحت تحریم شورای امنیت را به اطلاع کشورها رساند.

بر اساس مفاد ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱، این محدودیت‌ها تا هشت سال پس از اجرای برجام (۱۸ اکتبر ۲۰۲۳) ادامه داشت که نهایتاً شامگاه ۲۶ مهرماه به وقت نیویورک و به صورت خودکار خاتمه یافت.

لغو این محدودیت‌ها در حالی صورت گرفت که طی سال‌های اخیر، تلاش‌های سیاسی و حقوقی گسترده‌ای از سوی آمریکا و کشورهای غربی برای اتهام‌زنی و اجماع‌سازی در جامعه جهانی به منظور بسترسازی برای تداوم این تحریم‌ها انجام گرفته بود که نهایتا با ناکامی سیاسی و حقوقی کشورهای غربی در بازگرداندن قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت، محدودیت‌های مذکور به صورت رسمی پایان یافت.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    عملیات طوفان الاقصی جداقل 8 ضربه مهلک به آمریکا و اسرائیل و غربی ها زد: اول) جنگ اوکراین را به حاشیه توجهات برد. دوم) قیمت نفت را در ابتدای فصل سرما به شدت افزایش داد. سوم) طرح کریدور هندوستان- عربستان و اسرائیل را به نابودی کشاند. چهارم) توافق ابراهیم و نزدیک شدن اسرائیل به اعراب خصوصا صلح عربستان با اسرائیل را به چاش کشید. پنجم) اسرائیل و غرب را در مظلوم نمایی از صهیونیست ناکام نمود و افکار عمومی بر ضد اسرائیل تغییر جهت داد. ششم) جهان و سازمان ملل و حتی غرب را ناچار به پذیرفتن لزوم ایجاد کشور مستقل فلسطینی وادار نمود. هفتم) لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل را بر همگان عیان نمود و ناکارآمدی سازمانهای بین المللی ساخته شده بر اساس تئوری های غربی را به اثبات رسانید. هشتم) جایگاه ایران و محورمقاومت را در کل خاورمیانه چنان ارتقا بخشید که همه بازیگران منطقه ای و فرا منطقی می دانند هیچ تحولی در خاورمیانه بدون تامین نظر ایران امکان پذیر نیست.