کد مطلب: ۱۷۴۷۴۰

سهام پلي‌پروپيلن جم در بورس استانبول عرضه مي‌­شود

سهام پلي‌پروپيلن جم در بورس استانبول عرضه مي‌­شود

براي نخستين بار سهام شركت ايراني پلی‌پروپیلن جم در تالار بورس استانبول عرضه خواهد شد.

مصطفي زه­تابيان، مدير تامين مالي شركت سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي كشوري (هلدينگ انرژي) با اعلام اين مطلب افزود: پذيرش متقابل سهام «شركت پلي‌پروپيلن جم» در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول، توسعه عمليات بازار سرمايه كشور در سطح بين‌الملل را تسريع مي­‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وي ادامه داد: فرآیند پذیرش متقابل سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول با تعامل سهامداران شرکت، بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول در جریان بوده و پذیرش توام سهام این شرکت می‌تواند به عنوان پیشران در عملیاتی کردن پذیرش سهام و سرمایه‌گذاری در بازارهای بین‌المللی عمل کند.

وي تاكيد كرد: بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول پس از برجام، با هدف توسعه روابط فی‌مابین تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کرده‌اند و لذا فرصت مناسبی برای عملیاتی ساختن پذیرش متقابل سهام شرکت‌ها در دو بورس فراهم شده است.

مصطفی زه‌تابیان با بيان اينكه بورس استانبول سال ۲۰۱۵ را با متوسط ارزش بازاری برابر با ۲۲۴ میلیارد دلار به پایان رساند، افزود کشور ترکیه از رتبه ۴ درمیان بازارهای نوظهور از نظر ارزش معامله بازار سهام برخوردار است. همچنين در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵، متوسط سهم سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیب سرمایه بازار ۶۴ درصد بوده است.

وي ادامه داد: نسبت P/E برای کل بازار بورس استانبول در پایان سال ۲۰۱۵ معادل ۵/۱۴ مرتبه و در سال ۲۰۱۶ برابر ۵/۱۰ بوده است. علاوه بر موارد مذکور، مزایایی نیز برای پذیرش ثانویه در بورس استانبول قابل تعریف است كه میزان اندك حق پذیرش دریافتی (برای شرکت‌های خارجی مورد پذیرش، حق درج سالانه نصف حق درج سالانه شركت‌های داخلی است)، استفاده از سیستم معاملاتی نزدك برای امكان معامله از سرتاسر جهان از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی و فراهم‌سازی زیرساخت‌های فناوری مناسب توسط دولت از جمله این مزایا هستند.

مدیر تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی كشوري همچنين گفت: سهامداران عمده شرکت پلی‌­پروپیلن جم، شركت سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي كشوري، شرکت‌های پتروشمیران و پتروشیمی جم هستند كه فرآیند پذیرش متقابل سهام اين شرکت در بورس استانبول را، به عنوان نخستین شرکت ایرانی پذیرش‌شده در یک بورس خارجی، پیش می‌برند.

وي اظهار داشت: شرکت پلی‌پروپیلن جم از جمله شرکت‌های پربازده در پورتفوی شركت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است كه با سرمایه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد ریال، به عنوان یکی از شرکت‌های توانمند در صنعت پتروشیمی، از دی ماه ۱۳۹۵ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش شده و مراحل نهایی درج نماد و سپس عرضه سهام آن در جریان است.

مصطفی زه‌تابیان افزایش مطلوبیت سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری مستقیم و در نتیجه دسترسی شرکت به منابع ارزی ارزان­‌قيمت را از جمله مزایای پذیرش متقابل سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم برشمرد و افزود: پذیرش متقابل سهام ابزاری براي جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، با این تفاوت که با پذیرش سهام مورد معامله در بورس خارجی، ریسک‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

او ادامه داد: همچنین سایر شرکت‌های بورسی با عملیاتی‌سازی زیرساخت‌های اجرایی لازم میان بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول از امکانات ایجاد شده برخوردار می‌شوند.

وي اظهار داشت: به این ترتیب تامین مالی شرکت مذکور و سایر شرکت‌های داخلی از طریق انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی نیز در سطح بین‌الملل تسهیل شده و از سوی دیگر هزينه تامين مالي از طريق بازارهاي بين‌المللي و افزايش اعتبار و مقبوليت شركت‌ها نزد اعتباردهندگان را منجر می‌شود.

زه‌تابیان در پايان ابراز امیدواری کرد: محقق شدن این مهم سهم بسزایی در توسعه بازار سرمایه کشور داشته باشد و عرضه عمومی سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم در بورس استانبول، بتواند راهگشای برخورداری سایر شرکت‌­های ايراني از مزایای پذیرش در بورس‌های خارجي باشد.

منبع: بازتاب

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.