فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۵۶۶۹۳

ایران واردکننده بنزین می‌شود؟

ایران واردکننده بنزین می‌شود؟

به گفته وزیر نفت امیدواریم تا با اصلاح در مصرف بنزین و تدابیر مناسب دولت مجبور نشویم برای سال آینده بنزین وارد کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز ، وزیر نفت امروز در جلسه هیئت دولت درباره واردات بنزین و احداث پالایشگاههای پارس جنوبی اظهار نظر کرد.

وزیر نفت گفت: ظرف دو سه ماه آینده تفاهم‌نامه‌هایی که با شرکت‌های بزرگ روسی شده است به قرارداد منجر خواهد شد.

جواد اوجی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: وزارت نفت هم در ایام دهه فجر و هم تا پایان امسال پروژه‌های خیلی خوب و بزرگی را در دولت سیزدهم افتتاح می‌کند، از جمله پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی است که ان‌شاءالله در همین ایام به‌ بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: این پالایشگاه بالغ بر پنجاه و شش میلیون متر مکعب گاز در روز را فرآوری و به شبکه خطوط انتقال گاز سراسری کشور تزریق می‌کند و به این صورت پرونده احداث پالایشگاه‌های پارس جنوبی بسته می‌شود؛ این پالایشگاه آخرین پالایشگاه فراورش گاز میدان مشترک پارس جنوبی است.
وی گفت: دو پتروشیمی هم تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد که بالغ بر سه میلیارد دلار در این دو پتروشیمی سرمایه گذاری شده است.

تعرفه گاز مشترکان گازخانگی در زمستان 1401

اوجی درباره تعرفه گاز مشترکان گاز خانگی در زمستان سال جاری گفت: ما به همه مشترکان گاز خانگی و تجاری اطلاع رسانی کرده بودیم و بر اساس مصوبه مجلس دولت مکلف شده بود برای آن دسته از مشترکان که خارج از الگو مصرف داشتند به صورت غیریارانه‌ای هزینه را محاسبه کند، همچنین دولت در آذر ماه مصوبه‌ای داد تا آن دسته از مشترکان که در سقف الگوی مصرف قیمت گاز مصرف می‌کنند، افزایش قیمت نداشته باشند که حدود شصت درصد افزایش قیمت نداشتند.

وزیر نفت اضافه کرد : اما امسال زمستانی بسیار سرد و کم سابقه و فراگیر و ماندگار داشتیم و جداول مصارف در پنج اقلیم آب و هوایی برای سه ماهه زمستان سال جاری تغییر کرد. هفتاد درصد تخفیفی که آقای رییسی تعیین کردند شامل مشترکانی می شود که میزان مصرف‌شان در سقف جداول جدیدی که توسط کارشناسان شرکت ملی گاز تعریف شده است، باشد. مشترکانی که خارج از الگوی مصارف جدید و به صورت نامتعارف در حال مصرف هستند منتظر قبض‌های با افزایش قیمت باشند.

وی تاکید کرد که از اول فروردین ۱۴۰۲ هم مصوبه دولت و هم قانون مجلس و هم محدوده‌های قبلی در سر جای خودش اجرا می‌شود.

وزیر نفت گفت: تمامی پالایشگاه‌های ما محصولاتشان در سطح یورو و استاندارد است و لحظه‌ای کنترل می‌شود. از این رو هیچ فرآورده‌ای در کشور خارج از حد مجاز و استاندارد تولید نمی‌شود. برخی پالایشگاه‌ها با اصلاح فراورشی و هزینه‌های انجام شده محصولاتشان یورور ۵ هم هست مثل شازند اراک، ستاره خلیج فارس و پالایشگاه اصفهان، که روزانه ۱۶ میلیون یورو ۵ تولید می‌کنند. هیج فرآورده غیراستاندارد نه وارد و نه تولید می‌کنیم.

اوجی درباره واردات بنزین در ماه‌ آینده گفت: امیدواریم با همکاری که مردم دارند و تدابیر دولت مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

وی درباره سقف تعریف شده برای تعرفه‌های مصرف مشترکان گاز نیز اظهار کرد: با زمستان سردی که داشتیم در مصرف و تولید رکورد داشتیم، اما مجبور به قطعی برق و گاز در ۲۶ میلیون مشترک نشدیم. این تعرفه‌ها را کارشناسان شرکت ملی گاز تعیین کردند سقف الگوی مصرف و جداول تعرفه‌ها را تعدیل کردند و آن دسته که در این سقف قرار می‌گیرند شامل این تخفیف می‌شوند و تاکید می کنم که تعیین این جداول و تعرفه ها کاملا کارشناسی و منصفانه بوده است.

وزیر نفت در پایان اعلام کرد: بیش از هفت میدان نفتی ما به قرارداد منجر شده است که بیش از ۴۰ درصد پیشرفت کار داشتیم و بیش از ۴ میلیارد دلار هزینه شده است و ظرف دو سه ماه آینده تفاهم‌نامه‌های که با شرکت‌های بزرگ روسی تنظیم شده است به قرارداد منجر خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.