خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۸۳۱۷۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تخفیف ۴.۲ میلیارد دلاری ایران به چین در فروش نفت طی ۹ ماه!

تخفیف 4.2 میلیارد دلاری ایران به چین در فروش نفت طی 9 ماه!

رویترز در گزارشی اعلام کرد که ایران طی 9 ماه اخیر معادل 4.2 میلیارد دلار تخفیف نفتی به چین ارائه داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در حالی که دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن خود مدام در حال تأکید بر رکوردشکنی فروش نفت ایران است، حال رویترز در گزارشی از تخفیف ویژه ایران به چین خبر داد. چنانکه طی 9 ماه اخیر میزان تخفیف ایران به چین، بزرگ‌ترین خریدار نفتی خود، به 4.2 میلیارد دلار رسید.

این رقم فقط کمی پایین‌تر از پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشورهایی نظیر کره جنوبی، قطر یا عراق به حساب می‌آید که دولت بارها با آن سعی در کشیدن ترمز بازار ارز داشته است. در مقایسه‌ای دیگر، این رقم حدود سه برابر میزان صادرات ایران به هند طی 9 ماه تخمین زده می‌شود.

افزایش فروش نفت به بهای حراج منابع ملی

بر اساس آماری که شرکت‌های رصد محموله‌های نفتی در مورد تولید و صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا ارائه کردند تهران توانسته صاردات نفت خود را افزایش دهد؛ اما به نظر می‌رسد این افزایش فروش نفت به بهای حراج منابع ملی رقم خورده است.

برخی از شرکت‌های ردیابی صادرات نفت خام ايران در ماه آگوست را بيش از ۱.۵ ميليون بشكه در روز اعلام کرده است. دولت و به‌ویژه وزارت نفت در حالی روی آمار منابع خارجی مانور می‌دهند که اصولاً آن‌ها را پیش از این منابعی ضد ایرانی قلمداد می‌کردند. اما اکنون همان منابع، از تخفیف باورنکردنی ایران به چین خبر داده‌اند.

از سوی دیگر، در حالی اکنون از فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت به‌عنوان دستاورد یاد می‌شود که حتی به فرض صحت آن، این رقم 1.3 میلیون بشکه کمتر از صادرات نفت ایران در زمان اجرای برجام است. بدین ترتیب مشخص نیست چرا دولتی که مدام بر افزایش فروش نفت ایران تأکید دارد، چرا تلاشی برای احیای برجام نشان نمی‌دهد و حتی نسبت به آن تا حدودی بی‌رغبت است.

البته اینکه ایران نفت خود را با تخفیف‌های نجومی به چین می‌فروشد موضوع جدیدی نیست. بلومبرگ روز ۱۷ فروردین سال جاری و در گزارشی با استناد به داده‌های شرکت‌های کشتیرانی گزارش داد که ایران هر بشکه نفت را ۱۲ دلار کمتر از نفت شاخص برنت به چین تحویل داده است. در حالی که روسیه برای نفت شاخص اورال خود که بسیار شبیه به نوع نفت تولیدی ایران است، بیشتر از ۱۰ دلار تخفیف نمی‌دهد.

این نشان می‌دهد که ایران حتی بیش از روسیه که در شرایط جنگی قرار دارد در فروش نفت خود تخفیف می‌دهد. البته نوسانات اخیر و به‌ویژه تعلیق تحریم‌های نفتی ونزوئلا طی قراردادی که میان ونزوئلا و آمریکا امضا شد امکان دارد بازار تخفیف نفت ایران را کمی تعدیل کند.

در این باره برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که ایران و آمریکا به توافقی نانوشته دست یافته‌اند و آمریکا برای نقش‌آفرینی در بازار نفت و پاتک به روسیه و عربستان تا حدودی روی تحریم‌های نفتی ایران چشم بسته است.

ناهمخوانی آمار دولت با گزارش‌های جهانی

طبق آمار و برآورد مركز پژوهش‌هاي مجلس، 12 ميليارد دلار از درآمد فروش نفت در سال ۱۴۰۲ با نرخ ارز 28 هزار و 500 تومان صرف خريد كالاهاي اساسی می‌شود و باقي‌مانده آن از كل رقم بودجه كه براي فروش نفت در نظر گرفته شده معادل يك ميليارد و 700 ميليون دلار است كه با نرخ ارز 38 هزار تومان برای مصارف ديگر هزينه خواهد شد.

طبق قانون بايد 42 درصد از درآمدهای نفتی ايران در سال 1402، به صندوق توسعه ملی واريز شده و 14.5 درصد نيز متعلق به شركت ملی نفت باشد. بنابراين چیزی که عایدی دولت از مجموع فروش امسال نفت خواهد بود، تنها معادل 43.5 درصد از درآمدهای نفتی است كه در بودجه برآورد شده است.

طبق ارقام بودجه، برآورد درآمد امسال دولت از صادرات نفت، حدودا 409 هزار ميليارد است كه آن را باید برابر با 13 ميليارد و 700 ميليون دلار دانست. از آنجا كه رقم درج‌شده در بودجه، 43.5 درصداز كل درآمدهای نفتی ايران بوده كه سهم دولت است، محاسبات نشان می‌دهد احتمالا ارزش كل صادرات نفتی ايران طبق پيش‌بينی‌ها برای 12 ماه سال 1402، برابر با 31 ميليارد و 500 ميليون دلار باشد.

در نتيجه طبق برآوردهای بودجه، بايد در پنج ماه ابتدايی امسال درآمد نفتی ايران در حدود ۱۳ ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار محقق می‌شد كه طبق گفته داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، تنها ۶.۵ ميليارد دلار آن عملی شده است. حال اگر نرخ صادراتی نفت را بشكه‌ای ۶۰ دلار در نظر گرفته شود، در بهترین حالت به صورت ميانگين ۷۰۰ هزار بشكه نفت ايران در روز صادر شده که اگر میانگین قيمت فروش نفت بشكه‌ای ۶۵ دلار باشد، ايران در پنج ماه نخست سال جاری، به صورت ميانگين حدود ۶۵۰ هزار بشكه نفت در روز فروخته است.

يعنی اگر تمام ارقام اعلام‌شده از سوی رئيس سازمان برنامه و بودجه صحت داشته باشد، بايد ميزان بشكه صادراتس ايران حدودا 650 هزار بشكه می‌شد؛ در صورتی که این آمار محقق نشده و اعداد و ارقام با یکدیگر همخوانی ندارند.

در چنین شرایطی می‌توان نتیجه گرفت که عدم تحقق پول نفت فروش رفته ایران اتفاق افتاده و پول فروش نفت ایران هنوز وارد چرخه اقتصاد نشده است؛ فارغ از آماری که مسئولان ایرانی اعلام می‌کنند، گزارش تکان‌دهنده امروز رویترز ثابت می‌کند که شرکت‌های چینی تنها در ٩ ماه اخیر ۴.٢ میلیارد دلار از تخفبف‌های نفتی ایران سود برده‌اند. این عدد غیر از انتفاعی است که شرکت‌های دیگر چینی از بابت تهاتر کالا با نفت ایران به دست آورده‌اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر صفحه سوخت‌وانرژی را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.