کد مطلب: ۸۵۳۶۰۵

آخرین آمار پیش ثبت نام مجلس/ ۷۰ نماینده کنونی ثبت نام نکردند

آخرین آمار پیش ثبت نام مجلس/ ۷۰ نماینده کنونی ثبت نام نکردند

از ۲۹۰ نماینده کنونی مجلس ۲۲۰ نفر در مرحله پیش ثبت نام داوطلبی انتخابات مجلس دوازدهم شرکت کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، متقاضیان داوطلبی نمایندگی دوازدهمین دوره­ مجلس شورای اسلامی از روز دوشنبه ۱۶ /۵ /۱۴۰۲ تا روز یکشنبه ۲۲ /۵ /۱۴۰۲ از ساعت ۸ تا ۱۸ جمعاً به مدت ۷ روز، از طریق پنجره واحد وزارت کشور به آدرس keshvar.moi.ir فرصت پیش ثبت نام مجلس داشتند.

بر اساس اطلاعات موثق، بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم در مرحله پیش‌ثبت نام انتخابات مجلس دوازدهم ثبت نام کرده‌اند که نام محمدباقر قالیباف رئیس فعلی مجلس نیز در بین نمایندگان ثبت‌نام کرده دیده می‌شود.

با پایان مهلت پیش ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، براساس اطلاعات منابع موثق،بیش از 220 نماینده فعلی مجلس از جمله محمدباقر قالیباف رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند.

مرحله ابتدایی ثبت‌نام داوطلبین نمایندگی مجلس دوازدهم از روز دوشنبه 16 مرداد آغاز شد و امروز (یکشنبه 22 مرداد) به پایان رسید. مرحله‌ای که برای اولین‌بار و طبق اصلاحیه جدید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام گرفت.

استقبال از این پیش‌ثبت‌نام که به‌صورت الکترونیکی صورت گرفت، به حدی بود که به‌طور متوسط روزانه حدود 600 نفر برای حضور در مجلس آینده و مشارکت در روند قانون‌گذاری کشور اعلام آمادگی کردند.

اسلامی: 48 هزار و 847 نفر برای شرکت در انتخابات مجلس دوازدهم پیش‌ثبت‌نام کردند

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، در مجموع 48847 نفر در این دوره برای ورود به ساختمان بهارستان نام‌نویسی داشتند.

نگاه به جزئیات ثبت‌نام‌ها طی روزهای این مرحله نیز قابل تأمل است؛ روز اول 7700 نفر، روز دوم 6247 نفر، 5201 نفر در روز سوم، 4349 نفر برای روز چهارم، 4265 نفر روز پنجم، 7882 نفر در روز ششم و 13234 نفر در آخرین روز مدارک هویتی خود را در سامانه وزارت کشور بارگزاری کردند.

رشد نام‌نویسی‌ها در این دوره تا حدی قابل پیش‌بینی بود ولی این میزان از استقبال که بخش زیادی از آن را جوانان شامل می‌شوند، فراتر از پیش‌بینی‌های برخی مراکز آماری بوده است.

آماری که با نام‌نویسی 48847 نفر، بیش از سه برابرِ آمار نام‌نویسی مجلس یازدهم با 16033 ثبت‌نام‌کننده است.

بر اساس این گزارش، مجلس شورای اسلامی دارای 290 کرسی نمایندگی است که با این حساب، برای هر یکی از صندلی‌های خانه ملت 168 نفر اسم نوشته‌اند.

تعداد ثبت‌نام‌ داوطلبان در یازده دوره قبلی هم به این شرح است: مجلس اول: 3هزار و 748 نفر، مجلس دوم: یک‌هزار و 590 نفر، مجلس سوم: یک‌هزار و 994 نفر، مجلس چهارم: یک‌هزار و 276 نفر، مجلس پنجم: 5هزار و 361، ششمین دوره مجلس: 6هزار و 852، مجلس هفتم: 8هزار و 167 نفر، مجلس هشتم: 7هزار و 595 نفر، نهمین مجلس: 5هزار و 382، دهمین دوره مجلس: 12هزار و 123 نفر و مجلس یازدهم: 16هزار و 033 نفر نام‌نویسی کرده بودند.

آمار تفکیکی افراد داوطلبین نمایندگی مجلس نیز عبارت از این است که 86 درصد آقایان و 14 درصد خانم‌ها برای راهیابی به خانه ملت، متقاضی هستند.

فرایند برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با دستور وزیر کشور به فرمانداران و بخشداران سراسر کشور آغاز شد.

همچنین متقاضیان می­‌بایست ثبت­‌نام خود را طی ۷ روز از تاریخ ۲۷ مهرماه امسال نهایی سازند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۱۱ اسفند امسال برگزار خواهد شد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان این‌که ستاد امنیت انتخابات تشکیل شده است، گفت: برای برگزاری انتخابات هیچ مشکل امنیتی نخواهیم داشت.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    منظور از روزانه ۶٠٠ نفر، ۶٠٠٠ نفر بوده و یا اینکه کلاً گیج تشریف دارید!

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز