خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۴۰۸۳

ایران این موشک بالستیک دریایی را به یمنی‌ها اهدا کرد

ایران این موشک بالستیک دریایی را به یمنی‌ها اهدا کرد

موشک «محیط» نیرو‌های مسلح یمن در واقع با الگو برداری دقیق از موشک بالستیک قدر ضد شناور ایرانی طراحی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  اولین موشک بالستیک دریایی ایران با نام «قدر» توسط شهید حسن طهرانی مقدم ساخته شد و حالا پس از گذشت چندین سال، همین فناوری در اختیار مجاهدان یمنی قرار گرفته است.

بدون شک توانمندی موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از اضلاع مهم توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران است که رسیدن به این توانمندی مرهون تلاش و مجاهدت سرداران و دانشمندان گمنامی است که بین آن‌ها سردار شهید حسن طهرانی مقدم نقشی بی‌بدیل ایفا کرده است.

بسیاری از محصولات و دستاورد‌های دفاعی کشور در حوزه موشکی، توسط این شهید بزرگوار پایه‌گذاری شده و امروز به ابزاری قدرتمند برای دفاع در مقابل هرگونه تهدید بدل شده است.

اما در این بین رسیدن به فناوری موشک‌های بالستیک ضدکشتی را شاید بتوان نقطه عطفی در دایره توانمندی‌های موشکی کشور دانست که از ایده تا محصول توسط شهید طهرانی مقدم دنبال شده است.

ایده شهید طهرانی مقدم بر این محور استوار بود که با تغییر کاربری موشک تندر ۶۹ یک موشک بالستیک ضدکشتی طراحی کند. بر همین اساس پروژه‌ای به نام «قدر» در جهاد خودکفایی نیروی هوایی سپاه کلید می‌خورد.

روز تست موشک قدر هوای دریاچه ارومیه ابری می‌شود و همین امر موفقیت کار را با تردید‌هایی مواجه می‌کند. اما به لطف خدا روزنه‌ای در میان ابر‌ها باز شده و دستور شلیک صادر می‌شود. موشک شلیک می‌شود و با گذر از روزنه میان ابر‌ها و قفل کردن روی هدف از پیش تعیین شده، دقیقا به آن برخورد کرده و منهدمش می‌کند. بعد‌ها از دستاورد‌های همین موشک در جریان طراحی و ساخت موشک‌های «خلیج فارس» و «هرمز» استفاده می‌شود.

به این ترتیب موشک «قدر» تبدیل به اولین موشک بالستیک ضد شناور ایرانی می‌شود. حالا سال‌ها از آن زمان می‌گذرد و دستاورد شهید طهرانی مقدم امروز به عنوان یک سلاح ضد شناور در دست مجاهدان یمنی است.

موشک «محیط» نیرو‌های مسلح یمن در واقع با الگو برداری دقیق از همان موشک قدر ضد شناور ایرانی طراحی شده است. ارتش یمن نیز از سال‌ها قبل تعداد قابل توجهی موشک‌های پدافندی سام ۲ در اختیار داشت. با شروع تجاوز عربستان به یمن ابتدا این موشک‌های پدافندی، تبدیل به موشک‌های زمین به زمین قاهر ۲ و قاهر ۲ ام شدند که عملیات‌های موفقی را هم علیه ارتش عربستان و هم پیمانانش اجرا کردند.

اما در جریان رژه نیرو‌های انصار الله نمونه ضد شناور موشک‌های قاهر که حالا مانند قدر ایرانی به یک جستجوگر اپتیکی برای هدف قرار دادن ناو‌های دشمن تجهیز شده بود، با نام «محیط» به نمایش درآمد.

این موضوع بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران توانسته طی سال‌های اخیر سطح پشتیبانی از جبهه مقاومت را بالاتر از قبل پیگیری کند و علاوه حمایت‌های همه جانبه از این جبهه انتقال فناوری در جهت هرچه توانمندتر شدن گروه‌های مقاومت را در دستور کار خود قرار داده است. موضوعی که موجب شکل گیری شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل در منطقه بخصوص در حوزه‌های پهپادی و موشکی شده است.

حالا موشکی که روزی توانسته بود آمریکایی‌ها را از سواحل ایران دور کند به سلاحی بدل شده که توانسته منافع آمریکا و متحد اصلی‌اش در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی را باچالش‌های جدی روبرو کند.

منبع : تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.