کد مطلب: ۶۴۹۷۷۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

واردات آیفون ممنوع شد؟/ قیمت موبایل نجومی می‌شود؟

واردات آیفون ممنوع شد؟/ قیمت موبایل نجومی می‌شود؟

بیش از دو هفته است که واردات آیفون و گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار متوقف شده است. تکلبف تهاتر این کالا با خشکبار هم پس از گذشت دو ماه، هنوز مشخص نیست. گویا رئیس کل بانک مرکزی نقش اول این ماجراست. مجلس نیز بار دیگر بحث جلوگیری از واردات کالاهای لوکس آمریکایی را در دستور کار دارد. اما آیا واردات گوشی‌های آیفون ممنوع شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، طی روزهای اخیر زمزمه‌هایی مبنی بر توقف واردات آیفون و گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به گوش می‌رسد. در حالی که هیچ منبع رسمی این موضوع را تائید یا تکذیب نمی‌کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از دو هفته است که ثبت سفارشی در این بخش صورت نمی‌گیرد.

از اواخر بهمن سال گذشته بود که موضوع واردات آیفون و گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به ازای صادرات خشکبار مطرح شد. اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد تا میانه فروردین بانک مرکزی و وزارت صمت همچنان با تخصیص ارز نیمایی واردات موبایل را ادامه دادند.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند مخالفت‌های رئیس کل بانک مرکزی با واردات پرچم‌داران بازار فعلا گوشی‌های وارداتی را پشت گمرکات نگه داشته است. از سوی دیگر، تأکید کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به مبارزه با واردات آیفون و کالاهای لوکس آمریکایی بیش از هر زمانی شائبه ممنوعیت واردات این کالا را به وجود می‌آورد.

این مخالفت‌ها در حالی مطرح می‌شود که حداقل ۲۵ هزار نفر به‌طور مستقیم از بازار آیفون کسب درآمد می‌کنند. از سوی دیگر، هیچ جایگزین داخلی هم برای گوشی‌های آیفون وجود ندارد. اما ممنوعیت واردات آیفون تا چه حد جدی است؟

تالار دوم واردات موبایل باز می‌شود؟

نائب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل به تجارت‌نیوز گفت: هیچ منبعی به‌طور رسمی واردات آیفون و گوشی‌های مشابه را ممنوع اعلام نکرد. طبق رایزنی‌های صورت‌گرفته با وزارت صمت و بانک مرکزی قرار است تالار دوم گوشی‌های ۶۰۰ دلار به بالا باز شود. بر این اساس صادرکنندگان خشکبار ارز خود را در این بازار ارائه می‌دهند تا واردکنندگان موبایل با استفاده از آن موبایل بالای ۶۰۰ دلار وارد کنند. این رقم علاوه بر آیفون، سری Z، S و نوت سامسونگ را هم در برمی‌گیرد.

رضا دیهیمی افزود: بعید است که در این برهه زمانی دولت واردات از شرکت اپل را ممنوع اعلام کند. چراکه در بین شرکت‌های واردکننده موبایل، حداقل ۲۰۰ شرکت فعالیت خود را مختص به واردات آیفون کرده‌اند. علاوه بر این، در سطح کشور حداقل ۵۰۰۰ فروشگاه فقط روی فروش و تعمیر آیفون کار می‌کنند. منظور فروشگاه‌هایی است که در بازار به اپل استور معروف شده‌اند.

او ادامه داد: اگر به‌طور میانگین در هر فروشگاه حداقل چهار نفر هم کار کنند، با یک ممنوعیت، دست کم ۲۰ هزار نفر شغل خود را از دست می‌دهند.

وی تشریح کرد: در صورتی که فروشندگان خشکبار نتوانند ارز مورد نیاز را تامین کنند، ممکن است پای صادرکنندگان دیگری هم به تالار دوم باز شود. هنوز مشخص نیست که کدام کالاها مدنظر وزارت صمت است. تا کنون نیز ارز خشکبار اختصاص نیافته است. تا ۱۵ فروردین ارز نیمایی به واردات موبایل اختصاص یافت.

تاثیر ممنوعیت واردات آیفون روی قیمت‌ها

دیهیمی درباره آینده بازار و قیمت موبایل توضیح داد: به هر حال ارزهای صادراتی به نرخ آزاد محاسبه می‌شوند. طبیعی است که قیمت گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به اندازه مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و آزاد افزایش یابد. این مابه‌التفاوت ممکن است تاثیر هفت تا هشت درصدی روی قیمت بگذارد. تعرفه گمرکی نیز حدود هفت تا هشت درصد روی قیمت موبایل تاثیر می‌گذارد. بر این اساس ممکن است شاهد نوسان ۱۵ درصدی در بازار باشیم.

این فعال صنفی این را هم خاطرنشان کرد که اگر واردات آیفون ممنوع اعلام شود، جنس قاچاق و مسافری در بازار پر می‌شود و قیمت‌ها به شکل نجومی بالا می‌رود. این هم می‌تواند دلیلی باشد که دولت واردات را آزاد نگه دارد.

پازل طرح صیانت به ممنوعیت واردات آیفون رسید؟

اکنون در حالی موضوع ممنوعیت واردات آیفون مطرح می‌شود که مجلس در سوی دیگر میدان با جدیت طرح معروف به «صیانت» را پیگیری می‌کند. به نظر می‌رسد اکنون که موافقان این طرح موفق نشده‌اند در بستر اینترنت اهداف خود را اجرایی کنند، به ترفندهایی نظیر جلوگیری از واردات روی آورده‌اند.

البته طی چند روز اخیر هم کاربران زیادی از اختلال در دریافت اینترنت و افزایش قیمت این محصول خبر داده‌اند. اگر این اتفاقات را شبیه به یک پازل در کنار یکدیگر قرار دهیم، بعید نیست که سنگ‌اندازی در مسیر واردات آیفون و گوشی‌های لاکچری هم در تکمیل آن باشد.

برای مطالعه بیشتر خبر برای واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار ارز تامین نمی‌شود! را بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.