خبر فوری:

خبر مهم:

کد مطلب: ۶۸۴۸۷۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا قیمت دارو افزایش یافت؟/ رشد ۳۴ تا ۲۰۰ درصدی نرخ دارو در یک هفته

چرا قیمت دارو افزایش یافت؟/ رشد ۳۴ تا ۲۰۰ درصدی نرخ دارو در یک هفته

به‌رغم وعده دولت مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت دارو، هفته پیش وزارت بهداشت از افزایش پنج تا ۳۰ درصدی نرخ انواع دارو خبر داد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که فقط در طول همین هفته قیمت برخی از داروها حتی تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، برخورد انکاری دولت مبنی اینکه قصد افزایش قیمت را ندارد، همیشه مردم را ترسانده؛ گویا دیگر تاکید مسئولان مبنی بر کنترل یک بازار، نشانه‌ای بر افزایش قیمت‌هاست. یکی از این موارد به تاکید دولت مبنی بر کنترل قیمت دارو مربوط می‌شد. اما در نهایت هفته گذشته قیمت داروهای داخلی مجوز افزایش حداکثر ۳۰ درصدی قیمت را دریافت کرد.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت دارو بدون نسخه در یک هفته گذشته حداقل ۳۴ درصد افزایش داشت. برخی داروها نیز تا ۲۰۰ درصد رصد را تجربه کردند.

هر چند که دولت اعلام کرد افزایش قیمت دارو از جیب مردم پرداخت نمی‌شود، اما هستند افرادی که ناچارند از داروهای خارجی و یا فاقد نسخه استفاده کنند. پس تکلیف این افراد چه می‌شود؟

در دو هفته اخیر، بسیاری از داروها به‌ویژه‌ داروهای پرمصرف با رشد قیمت سرسام‌آوری همراه شدند. این در حالی است که رئیس‌ جمهوری صراحتاً اعلام کرد که قیمت دارو به مانند نان و بنزین گران نمی‌شود.

اما هفته گذشته اعلام کردند که قیمت ۱۶۳۰ قلم داروی تولید داخل از ۲۳ تیرماه بین پنج تا ۳۰ درصد گران شد. البته این افزایش قیمت برای اولین بار در سال ۱۴۰۱ نبود. در ابتدای سال جاری نیز بسیاری از داروها افزایش قیمت را تجربه کردند. حتی قیمت برخی از داروهای صعب‌العلاج تا پنج بار افزایش یافت.

البته وزارت بهداشت این وعده را داد که از این پس، قیمت دارو برای تمامی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی، سلامت ایرانیان، نیروهای مسلح، فرهنگیان و … همان قیمت قبل باشد. اما افرادی که هیچ نوع بیمه پایه ندارند یا داروی بدون نسخه می‌خرند باید برای داروی خود به قیمت آزاد پول بپردازند.

داروهای پرمصرف چقدر گران شد؟

بررسی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که برخی از اقلام دارویی پرمصرف در دو هفته اخیر افزایش قیمت بالای ۲۰۰ درصدی داشته‌اند.

همان‌طور که در جدول زیر هم قابل مشاهده است هر ورق قرص اورسودزوکسی کولیک به یکباره از ۱۷ هزار تومان به ۵۱ هزار تومان رسید. یعنی رشد ۲۰۰ درصدی قیمت در یک روز.

لووتیروکسین که با ۳۴ درصد کمترین افزایش نرخ را داشت از نرخ ۲۶ هزار تومان به ۳۵ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت نان

افزایش ۷ برابری قیمت دارو با جراحی اقتصادی

اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا افزایش قیمت دارو قرار است مساله کمبود دارو را حل کند؟

در این باره روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نوشت: ما حتی با قیمت بالای دارو همچنان کمبود دارو را خواهیم داشت. تا پیش از این تولیدکنندگان ماده اولیه دارو را با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌کردند. اما در حال حاضر باید با ارز آزاد ماده اولیه دارو را بخرند و به قیمت نهایی تولید دارو را بفروشند.

او با اعلام اینکه این چه جراحی اقتصادی است که باید قیمت دارو هفا برابر شود، گفت: به عنوان مثال ما به تولیدکننده دارو نمی‌توانیم بگوییم برود، با قیمت ۳۰ هزار تومان ماده اولیه به کشور وارد کند و به قیمت ۴۲۰۰ تومان به فروش برساند. این قیمت حداقل باید هفت برابر شود تا تولیدکننده سرپا بیاستد.

گفتنی است در حال حاضر بسیاری از داروها حتی در داروخانه‌های بزرگ دولتی نیز پیدا نمی‌شود. همین موضوع بسیاری از از شهروندان به‌ویژه بیماران خاص را با چالش و نگرانی بسیاری مواجه کرد. خانواده بسیاری از بیماران ناچارند دست به نسخه، برای تهیه دارو بیشتر داروخانه‌های شهر را زیرپا بگذارند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه کمبود دارو به داروخانه‌های بزرگ دولتی رسید را در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  چرا هفت برابر
  مگر مرغ و تخم مرغ و …. نهایت دو برابر نشد

 • ناشناس

  دارو در چهارسال اخیر که دلار ۴۲۰۰میگرفت حداقل ۴برابر شد الان نهایتا میتونه دو برابر بشه هیچ یارانه ای ام نباید پرداخت بشه

 • ناشناس

  دارو در چهار سال اخیر که دلار ۴۲۰۰میگرفت حداقل ۴برابر شد الان نهایتا میتونه دو برابر بشه هیچ یارانه ای ام نباید پرداخت بشه

 • ناشناس

  دارو در چهار سال اخیر که دلار ۴۲۰۰میگرفت حداقل ۴برابر شد الان نهایتا میتو نه دو برابر بشه هیچ یارانه ای ام نباید پرداخت بشه

 • سامان

  آقایون جراح، بیمار از دست رفت دیگه!

 • ناشناس

  قیمت دارو تا همین حالا هم 20 برابر شده!!مگه دلار از دوسه سال پیش تا حالا چند برابر شده که دارو از بسته ای 500تومن به 12هزار تومن تازه قبل از این گرونی اخیر شده؟؟چطور میگن مواد اولیه رو تا حالا با قیمت دلار 4100 وارد کردن؟؟تا قبل از مثلا جراحی اقتصادی هم که قیمت دارو بیش از 15برابر شده بود از زمان گرونی دلار!!